Top Baneris

Gyvybes gelbstinčių dūmų detektorių kai kurie gyventojai nenori įsirengti neva jie gadina interjerą

2019 gruodžio 28 d.
Dūmų detektoriai
Jau trečius metus ženkliai mažėja gaisruose žuvusių žmonių skaičius (Pixabay.com nuotr.)
Pasidalykite straipsniu

Savo name 5 val. ryto pabudę Kačerginės gyventojai sunkiai galėjo ką nors įžiūrėti, nes kambariai buvo pilni dūmų. Lyg žadintuvas juos pažadino dūmų detektoriaus signalas. Iškvietus ugniagesius, paaiškėjo, jog nuo rūsyje rusenančios kaladės pradėjo degti pirmo aukšto grindys.

Tai tik vienas iš realių įvykių pavyzdžių, kaip praėjusiais metais įsigaliojęs reikalavimas visose gyvenamosiose patalpose įrengti autonominius dūmų detektorius prisidėjo prie gyvybių ir turto išsaugojimo. Ugniagesiai drąsiai konstatuoja, jog šio reikalavimo įvedimas yra glaudžiai susijęs su kasmet gerėjančia gaisruose žuvusių žmonių statistika.

2017 m., kai autonominiai dūmų detektoriai dar nebuvo privalomi, gaisruose žuvo 103 žmonės, 2018 m. jų buvo 86, o šiemet – iki gruodžio 30 d. žuvusių buvo 69. Praėjusiais metais gaisruose žuvo mažiausiai žmonių per pastaruosius 30 metų ir panašu, jog šiemet bus pasiekti dar geresni rodikliai.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros organizavimo skyriaus vyriausiasis specialistas Aurelijus Česūnas portalui SA.lt teigia, jog yra klaidinga manyti, kad įsirengus autonominį dūmų detektorių namuose negali kilti gaisras.

Anot vyro, pasitaiko, jog kai kurie gyventojai dūmų detektorių nenori įsirengti, neva šis prietaisas sugadins jų interjerą.

„Autonominis dūmų detektorius nuo paties gaisro neapsaugo, jo funkcija yra aptikus patalpose dūmus skleisti garsų signalą ir taip perspėti žmones apie kilusį gaisrą.

Dūmų detektorius aptinka dūmus vos prasidėjus gaisrui, todėl žmonės spėja evakuotis, iškviesti pagalbą, o kartais ir patys ugnį užgesinti. Norėdami būti saugūs, gyventojai privalo ne tik įsirengti autonominius dūmų detektorius gyvenamosiose patalpose, bet ir naudoti tvarkingus elektros prietaisus, šildymo įrenginius, žinoti kaip elgtis kilus gaisrui bei laikytis kitų gaisrinės saugos taisyklių“, – kalbėjo A. Česūnas.

Siekiant supažindinti gyventojus su nauju reikalavimu, PAGD antrus metus organizuoja akciją „Gyvenkime saugiai“, kurios metu gyventojams teikiamos konsultacijos ir praktiniai patarimai saugaus būsto klausimais.

„Tiek praėjusiais, tiek šiais metais buvo užsibrėžtas tikslas aplankyti po 100 000 gyventojų būstų per metus. Šiais metais jau yra aplankyti 111 338 būstai. Didžioji dauguma gyventojų supranta mūsų tikslus, geranoriškai bendrauja, išklauso patarimų, domisi savo saugumu ir ugniagesių vizitą vertina labai palankiai.

Vykdant akciją paaiškėjo, kad autonominius dūmų detektorius šiuo metu turi įsirengę apie 57 procentai gyventojų. Iki šio reikalavimo įvedimo autonominius dūmų signalizatorius buvo įsirengę tik 16 procentų. Žinome, kad mūsų pėdomis pasekė kaimynai latviai ir nuo ateinančių metų pradžios Latvijoje įsigalioja reikalavimas kiekviename būste turėti autonominius dūmų detektorius“, – teigė A. Česūnas.

Už tai, jog name, bute ar sodo namelyje nėra įrengtas dūmų detektorius, pastato savininkui gresias bauda nuo 10 iki 70 eurų, tačiau, anot A. Česūno, pareigūnų pagrindinė užduotis skatinti gyventojus įsirengti dūmų detektorius, o ne juos bausti, taigi, jie bent jau kol kas nėra baudžiami.

Autonominį dūmų detektorių galima įsigyti statybinių prekių ir kitose parduotuvėse. Jų kaina svyruoja nuo 5 iki 15 eurų. Jį įsirengti iš tiesų itin paprasta, tereikia vadovautis gamintojo instrukcija ir išbandyti, ar jis tikrai veikia.

Gyventojas išgirdęs skardų autonominio dūmų detektoriaus garsą visų pirma turėtų savarankiškai įvertinti susiklosčiusią situaciją ir pavojaus lygį. Pirmasis veiksmas, kurio reikia imtis, tai iškviesti pagalbą telefono numeriu 112.

Toliau, jeigu gaisras nedidelis ir jaučiate, kad galite jį užgesinti, galima pamėginti tai padaryti: pavyzdžiui, vandeniu užpilti užsidegusią šiukšlių dėžę, išjungti iš elektros tinklo pradėjusį rūkti televizorių, užmesti ant jo kokį nors tankų audeklą ir pan.

Jeigu matote, kad savo jėgomis ir turimomis pirminėmis gaisro gesinimo priemonėmis nepavyks užgesinti gaisro, būtina nedelsiant pasirūpinti savo ir savo šeimos narių saugumu ir evakuotis į saugią vietą.

PAGD primena, į ką dar reiktų atkreipti dėmesį saugant savo turtą:

• Naudokite tik tvarkingus elektros įrenginius, pažiūrėkite, kad ir elektros instaliacija būtų tvarkinga. Elektros prietaisų laidai turi būti nenutrūkę, gerai pritvirtinti, jų izoliacija nepažeista. Nepalikite krauti mobiliųjų telefonų per naktį – yra buvę atvejų, kai jie perkaista ir užsidega.

• Naudokite tvarkingus šildymo įrenginius. Reguliariai valykite dūmtraukius, neperkaitinkite krosnių, nenaudokite degių skysčių įkurti krosnies, nepalikite degių medžiagų šalia šildymo įrenginių, nepalikite atidarytų krosnies durelių.

• Nerūkykite lovoje ir kitose tam neskirtose vietose, visada įsitikinkite, kad cigaretę gerai užgesinote.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video