Top Baneris

Kompleksinis kvartalų atnaujinimas gyventojus motyvuoja persigalvoti dėl renovacijos

2016 birželio 2 d.
utena.lt vizual.
utena.lt vizual.

Vyriausybės ir Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) kartu su Vokietijos ekspertais įgyvendinamas kvartalų energinio efektyvumo didinimo projektas įsibėgėja. Utenos, Birštono bei Šiaulių savivaldybėse įgyvendinamas projektas, anot jo vykdytojų, sulaukė ir didelio gyventojų palaikymo – Utenoje iš 41 kvartale esančio daugiabučio renovacijai jau pritarė 30 namų gyventojai. Įdomu tai, jog dalis šių namų pagal daugiabučių namų atnaujinimo programą renovuoti savo daugiabučius buvo atsisakę.

„Iš tiesų džiugu, jog didžioji dalis Aukštakalnio kvartale gyvenančių uteniškių šiandien palaiko kompleksinės renovacijos idėją. Aišku, dabartinis gyventojų požiūris nesusiformavo savaime – tam buvo dėtos didžiulės pastangos“, – tvirtino vyriausiasis Utenos miesto architektas Evaldas Rimas.

Pasak E. Rimo, specialiai šiam projektui sukurta darbo grupė iš savivaldybės bei butų ūkio įmonės atstovų kartu su BETA specialistais organizavo atskirus susitikimus su kiekvieno kvartale esančio daugiabučio gyventojais, pristatė jiems projekto idėją, tikslus bei galimus pasiekti rezultatus, taip pat pateikė ekspertų išvadas apie esamą namo būklę ir galimybes ją pagerinti.

Pagal Utenos savivaldybės tarybos dar praėjusiais metais patvirtintą Aukštakalnio kvartalo energinio efektyvumo didinimo programą demonstracinio projekto metu numatyta atnaujinti visus kvartale esančius viešuosius, daugiabučius ir kitus pastatus, inžinerinę infrastruktūrą, apimančią gatvių apšvietimo tinklus bei žaliąsias teritorijas.

kvartaline renovacija utena lt viz 1

Aukštakalnio kvartale esantį vaikų darželį planuojama atnaujinti pasitelkiant inovatyvias priemones. Atnaujinant pastatą, jis būtų padalijamas į dvi dalis: vienoje jų liktų vaikų darželis, o kita būtų pritaikoma kvartalo bendruomenės poreikiams, įrengiant pastate nemokamą dviračių dalijimosi sistemą, kaip svarbią priemonę mažinant automobilių kiekį mieste.

Planuojama, jog atnaujintas pastatas pasieks A, A+ arba A++ pastato energinio naudingumo klasę. Šiam standartui pasiekti vaikų darželyje ketinama įdiegti atsinaujinančius energijos šaltinius. Utenos savivaldybė neatmeta galimybės įdiegti ir kitų energiškai efektyvių priemonių.

„Esu įsitikinęs, kad artimiausioje ateityje daugiabučių atnaujinimas turėtų vykti kvartalų energinio efektyvumo didinimo pagrindu. Pirmiausia – tai tiesiausias kelias didinant šalies energinį efektyvumą, antra – puikiausias įrankis miesto architektūrinei kokybei gerinti, trečia – geriausia priemonė gyventojų bendruomeniškumo jausmo skatinimui ir apskritai bendruomenės ugdymui“, – teigė E. Rimas.

Birštono ir Šiaulių savivaldybės taip pat jau yra parengusios ir tarybose pasitvirtinusios energinio efektyvumo didinimo programas, kuriose numatyti projekto įgyvendinimo principai, pateikti planuojami atnaujinti pastatai (viešieji, daugiabučiai, kiti kvartale esantys pastatai), išdėstytos projekto organizacinės priemonės, įgyvendinimo terminai, planuojamos investicijos į pastatų atnaujinimą ir inžinerinę infrastruktūrą, žaliąsias teritorijas.

„Pagrindinis demonstracinių projektų tikslas – sukurti platformą, kurioje būtų vystoma tolesnė šalies kvartalų energinio efektyvumo didinimo strategija. Būtent Utenos, Birštono ir Šiaulių savivaldybėse įgyvendinami projektai galėtų tapti puikiu pavyzdžiu kitoms šalies savivaldybėms, rengiant ir įgyvendinant panašaus tipo kvartalo atnaujinimo programas“, – tvirtino BETA direktorius Valius Serbenta.

kvartaline renovacija utena lt viz 2

BETA inf.

Komentarai