Top Baneris

Gyventojai raginami atidžiau vertinti NT plėtotojų reklaminius triukus

2017 vasario 21 d.
Gyvenvietės „Naujoji Anglija“ statybos.
Gyvenvietės „Naujoji Anglija“ statybos.
Pasidalykite straipsniu

Praėjusieji metai Lietuvos nekilnojamojo turto rinkoje buvo neeiliniai, – teigia specialistai. Gyvenamojo būsto sandorių 2016-aisiais išaugo beveik ketvirčiu. Vien Vilniuje parduota daugiau kaip 4200 butų, t. y. penktadaliu daugiau nei ankstesniais metais, o vidutinė buto vertė sostinėje padidėjo 6,5 proc.

Naujausia sandorių statistika leidžia spręsti, kad 2017-aisiais sostinės NT sektoriuje toliau vyraus optimizmas: vien per sausio mėnesį parduota dešimtadaliu daugiau butų nei per tą patį mėnesį pernai. Tačiau nuoseklus rinkos augimas NT pirkėjams bei statytojams sukelia ir naujų iššūkių.

Vertė augs nevienodai

Ne paslaptis, jog pastaruoju metu labiausiai auga vidutinės ir ekonominės klasės butų Vilniaus mieste pardavimas. Galimybė greičiau uždirbti realizuojant standartinius daugiabučius į sostinės NT rinką priviliojo ir naujų statytojų – iš viso rinkoje jų devyniasdešimt. Prognozuojama, jog vien per 2017 metus bus pastatyta apie 4000 naujų butų.

„Visuotinio pakilimo rinkoje sąlygomis žmogiška tikėtis, kad bet kuris pradėtas projektas bus sėkmingai užbaigtas ir bet kurio įsigyto buto vertė negali nekilti. Palankios Vilniaus miesto demografinės ir ekonominės tendencijos tokius lūkesčius tik sustiprina. Tačiau reikėtų pripažinti, kad sparčiai didėjantis pagal tą patį šabloną kuriamų daugiabučių skaičius butų vertės augimo tempus šiek tiek riboja“, – teigia nekilnojamojo turto konsultantė Ilma Stasiulytė.

Pasak pašnekovės, Vilniaus NT sektorius pasiekė tokią stadiją, kuomet statybų kokybė ir strateginė būsto vieta mieste yra būtinos, bet nepakankamos sąlygos norint išsiskirti ir atkreipti pirkėjų dėmesį. Esant didelei pasiūlai, pirkėjai sprendžia galvosūkį, kurio konkretaus statytojo būsto pasirinkimas yra geresnė ilgalaikė investicija, o tarpusavyje konkuruojantys NT plėtotojai privalo išsiskirti rinkoje.

Pastaruosius kelerius metus reikšmingu buto išskirtinumu pirkėjams pritraukti buvo laikoma terasa. Tiesa, ilgainiui butai su terasomis tapo norma, o terasos sampratą NT plėtotojai pakoregavo savaip. Šiandien kartais netgi paprasti butai su balkonais rinkodaros sumetimais pavadinami terasiniais, kas didina spaudimą NT plėtotojams ieškoti naujų būsto išskirtinumų. Vienas iš ryškesnių sprendimų šiuo metu įgyvendinamas Pilaitės mikrorajone: čia statomos gyvenvietės „Naujoji Anglija“ naujakuriai turės ir po nuosavą uždarą kiemelį.

Seno tipo butai – paklausūs, bet ar ilgam?

daugiabuciai_virsuliskes

2016 metais sostinėje augo ir senesnės statybos butų kainos. Vidutinė buto sename daugiabutyje kaina per metus padidėjo 8 procentais, taip viršijant metinį naujos statybos butų kainų prieaugį. Vis dėlto ekspertai sutaria, jog ilgainiui tokių būstų perspektyvos brangti yra ribotos. Priimant sprendimą dėl būsto senos statybos name įsigijimo, siūloma įsivertinti ir žymiai didesnius jo išlaikymo kaštus. Pasak NT konsultantės, iki šiol fiksuojama santykinai aukšta senesnės statybos butų vertė rinkoje atveria galimybių langą geromis sąlygomis iškeisti senąjį būstą ir į naują.

Ieškantiems būsto ilgalaikei investicijai siūloma atsižvelgti į dar vieną – privatumo – kriterijų. „Nei senesnės, nei naujos statybos butas savo privatumu niekada neprilygs namui ar kotedžui. Tačiau kai pro langus matyti tik greta esančių kaimynų langai, didėja diskomfortas. Daugeliui lietuvių privatumas yra vertybė, ir gyvenimas „stebėjimo“ režimu jiems nėra patrauklus, kad ir kaip gerai būtų įrengtas pats butas“, – pažymi I. Stasiulytė.

Nenuostabu, jog sostinės gyventojai šiandien neslepia nepasitenkinimo, kuomet tiesiai priešais pat jų buto langus po kelerių metų netikėtai iškyla nauji daugiaaukščiai pastatai. Siekiantieji išvengti panašių staigmenų, turėtų įdėmiai įvertinti viso kvartalo, kuriame statomas namas, plėtojimo planus.

Priimant sprendimą dėl sandorio, taip pat būtina neužmiršti pasidomėti NT plėtotojo reputacija bei anksčiau įgyvendintais gyvenamųjų būstų projektais: pagal tai galima spręsti, kaip rimtai plėtotojas vertina savo pažadus ir būsto pirkėjų lūkesčius. Bet kuriuo atveju, rinkos spaudimas statytojams ieškoti alternatyvų standartiniams daugiabučiams sostinėje toliau augs.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video