Geologų paslaugos statytojams ir statybų projektuotojams

Geologų paslaugos statytojams ir statybų projektuotojams

Tokiu atveju vandens tiekimo sistemos įrengimo išlaidos neišvengiamai išauga ir individualios statybos atveju gali sudaryti iš dalies didelę bendrų statybos sąnaudų dalį. Todėl renkantis sklypą, ypač individualiojo namo statybai, į šią geologinę charakteristiką irgi reikėtų atkreipti dėmesį.Informaciją apie vandeningų sluoksnių slūgsojimą ir išplitimą galima gauti, kaip ir pirmiau nurodytais atvejais, Lietuvos geologijos tarnybos duomenų bazėje. Kad būtų užtikrinčiau, tokios paslaugos galima kreiptis  į vandens gręžinius gręžiančias ar hidrogeologinius tyrimus atliekančias įmones. Realiai tokius darbus vykdo pusšimtis įmonių (leidimą atlikti tokius darbus pastaruoju metu turi 89 bendrovės), todėl paslaugų teikėjo pasirinkimo galimybės yra gana plačios.

Tiesa, šioje srityje, kaip ir kitose, įmonių kvalifikacija yra skirtinga, todėl patartina bendrauti su žinomomis, didelę patirtį turinčiomis įmonėmis. Renkantis paslaugų teikėją ypač svarbu atkreipti dėmesį, ar jis yra asocijuotas. Mat Geologijos įmonių asociacijai priklausančioms įmonėms, be visų bendrųjų teisinių reikalavimų, galioja ir vidinis etikos kodeksas, kuris įpareigoja asociacijos narius paslaugas teikti kvalifikuotai, sąžiningai ir numato sankcijas už šių nuostatų pažeidimus. Taigi priklausymas Geologijos įmonių asociacijai yra tarsi papildoma garantija klientui, kad paslauga bus suteikta kvalifikuotai ir kokybiškai.

Nuo gręžėjų piktnaudžiavimo apsaugo specialus tyrimas

Kadangi vandens gręžinių gręžimas yra gana populiarus individualiajame sektoriuje, t. y. su juo susiduria privatūs žmonės, turintys mažai informacijos apie šių paslaugų specifiką, atkreiptinas dėmesys į porą rodiklių, leidžiančių spręsti apie tokių paslaugų kokybę.

Vienas jų – gręžinio geologinio pjūvio nustatymas pasitelkus geofizinį karotažą. Praktikoje dažnai kyla klausimas, ar paslaugų teikėjas nepiktnaudžiauja gręžinio gyliu, t. y. ar teisingai parenka gręžinio gylį, ar tinkamo vandeningo sluoksnio nėra aukščiau. Įprastai gręžiant kernas – giluminių uolienų ėminys – nekeliamas, todėl užsakovas neturi galimybės patikrinti geologinį pjūvį, turi tikėti tuo, ką teigia gręžėjas.

Atlikus geofizinį gręžskylės karotažą, gaunama grunto elektrinės varžos kreivė, pagal kurią galima gana tiksliai pasakyti, kurie sluoksniai yra vandeningi ir kurie ne. Kilus klausimų, užsakovas gali kreiptis į nepriklausomą specialistą konsultacijos. Taigi geofizinį karotažą galima laikyti tam tikru vandens gręžinio įrengimo kokybės matu, jį rekomenduojama atlikti visuose tokio tipo gręžiniuose.

Kitas svarbus rodiklis, rodantis gręžinio įrengimo kokybę, yra gręžinio vandens cheminės sudėties ištirtumas. Žinia, galima gerti tik higienos normos HN 24:2003 kokybės reikalavimus atitinkantį vandenį. Tačiau ištirti jį pagal visus reglamentuojamus rodiklius yra brangu, o ir netikslinga, nes vandens kokybę gana tiksliai galima matyti atlikus vadinamąją trumpąją cheminę analizę, kurią sudaro makroanijonai ir katijonai, bendras organinės medžiagos kiekis, pH rodiklis, geležis ir kt. Pagal tai galima nustatyti bendrą vandens mineralizaciją, cheminį tipą, taršos požymius, genezę ir t. t. Galiojantis normatyvinis gręžinių gręžimo dokumentas atlikti tokią analizę nereikalauja, todėl tie, kurie tokią analizę atlieka, netiesiogiai parodo savo aukštą kvalifikacijos lygį ir teikiamų paslaugų kokybę.

Temos: "Grota", Geologų paslaugos, Inžinerinė infrastruktūra, Lietuvos geologijos tarnyba

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai