Geologų paslaugos statytojams ir statybų projektuotojams

Geologų paslaugos statytojams ir statybų projektuotojams

, 2008, Nr. 71-2759), kuris numato minimalias tyrimo rūšis ir apimtis priklausomai nuo tiriamo sklypo ploto bei ūkinės veiklos pobūdžio. Todėl tariantis dėl tokių paslaugų visada reikėtų palyginti, ką siūlo atlikti tyrėjas ir ką tokiu atveju numato reglamentas. Atliktas tyrimas turi būti įregistruotas Žemės gelmių registre ir įvertintas Lietuvos geologijos tarnybos. Be šio įvertinimo tyrimo rezultatai laikomi teisiškai niekiniais. Tyrimų užsakovas turi atkreipti į tai dėmesį ir reikalauti iš tyrėjo, kad ši sąlyga būtų išpildyta.

Statyboms svarbūs ir vandens lygio, ir uolienų stiprio duomenys

Kitas dalykas, kurį svarbu žinoti apie statybų sklypą – tai uolienų stiprumo ypatybės ir vandeningumas. Įprastai šie ypatumai išsamiai ištiriami jau projektuojant statinį, tačiau kai ką svarbaus galima sužinoti iš anksto. Ypač svarbu žinoti gruntinio vandens slūgsojimo gylį, nuo kurio priklauso statinio projektiniai sprendiniai ir pačios statybos kaina.

Preliminarią informaciją apie tai galima gauti panaršius informacinėje Lietuvos geologijos tarnybos sistemoje. Čia galima rasti visos Lietuvos teritorijos gruntinio vandens lygio žemėlapius, o atskirose urbanizuotose teritorijose, pavyzdžiui, Vilniuje, Kaune – informaciją apie uolienų sudėtį ir jų stiprumo ypatybes. Jei tokią informaciją rasti ir ją teisingai interpretuoti pasirodo keblu, galima pasitelkti geologus – jie atliks vadinamąjį netiesioginį žvalgybinį inžinerinį geologinį tyrimą ir pateiks ataskaitą su išvadomis. Išaiškėjus, kad inžinerinės geologinės vietovės sąlygos yra labai sudėtingos, kartais išvadoms pagrįsti atliekami ir tiesioginiai geologiniai tyrimai.

100_2782

IMGP9965

Pasirenkant tyrėją, kaip ir užterštumo tyrinėjimo atveju, svarbu atkreipti dėmesį į jo kompetenciją. Kaip ir ekogeologinių tyrimų srityje, čia paslaugų teikėjų kvalifikacija ir jų teikiamų paslaugų kokybė yra labai skirtinga. Samdant bet kurią leidimą tokius tyrimus atlikti turinčią įmonę galima pasirinkti realiai tų darbų neatliekančią kompaniją. Geologijos įmonių asociacijos surinktais duomenimis, iš 68 įmonių, turinčių leidimą atlikti inžinerinius geologinius tyrimus, realiai tokias paslaugas teikia mažiau kaip pusė (31 įmonė), o bendrovių, kuriose inžineriniai geologiniai tyrimai yra pagrindinė veikla, tėra 16. Taigi ir šioje srityje tikimybė užsisakyti paslaugą iš nepatyrusio, abejotinos kompetencijos teikėjo yra gana didelė. Kadangi inžinerinė geologinė informacija yra tik dalis visos apie sklypą žinotinos geologinės informacijos, racionaliausia šiems tyrimams pasitelkti tuos, kurie gali atlikti ir žemės užterštumo tyrimus.

Pavėluotos geriamojo vandens paieškos kainuoja brangiai

Jei statinys statomas toliau nuo centralizuoto vandentiekio tinklų ir vandens aprūpinimui planuojamas individualus gręžinys, itin svarbia geologine charakteristika tampa geriamojo vandens sluoksnių slūgsojimo gylis, jų našumas ir vandens kokybė. Pasitaiko vietų, kur gavybai tinkami požeminio vandens sluoksniai slūgso labai giliai, 150–200 metrų gylyje, o kai kur jų ir visiškai nėra.

Temos: "Grota", Geologų paslaugos, Inžinerinė infrastruktūra, Lietuvos geologijos tarnyba

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai