Top Baneris

Gedimino kalnas bus tvarkomas kompleksiškai

2018 rugpjūčio 30 d.
Gedimino kalnas
LNM nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Nuo balandžio 19-osios Gedimino kalno monitoringo sistema nefiksavo jokių didesnių, pavojų keliančių grunto pasislinkimų ar statinių posvyrių. Vyriausybės pasitarime informaciją apie Gedimino kalno būklę pateikęs kultūros viceministras Renaldas Augustinavičius pažymėjo, kad įgyvendintos visos suplanuotos prevencinės ir neatidėliotinų darbų priemonės, kurios buvo skirtos laikinai stabilizuoti nuošliaužas.

„Sutvarkytose kalno nuošliaužų vietose supilta skalda ir gruntas po ja yra stabilūs. Pritaikytos inžinerinės priemonės atlaikė stiprias liepos 13 ir rugpjūčio 11 dienos liūtis, – sakė viceministras. – Pasitelkus šias priemones nuo nuošliaužų pašalinamas perteklinis kritulių ir grunto vanduo ir taip sumažinama rizika formuotis naujoms ar plėstis esamoms nuošliaužoms“, – sakė kultūros viceministras.

Pasak R. Augustinavičiaus, suvaldyta kritinė situacija Gedimino kalno vakariniame šlaite, tačiau būtina baigti įgyvendinti antrojo etapo avarijos grėsmės pašalinimo darbus. Šiuo metu didžiausia rizika nuošliaužoms susiformuoti yra rytiniame šlaite – čia jau atliekami neatidėliotini darbai. Gedimino kalno būklės vertinimas išlieka nepakitęs. Būklė laikoma kritine, o situacija – stabilia. „Sutvarkius Gedimino kalno rytinius šlaitus ir įgyvendinus antrojo etapo avarijos grėsmės pašalinimo darbus vakariniame šlaite, tikslinga atlikti vertinimą dėl būtinybės atšaukti ekstremaliąją situaciją Gedimino kalne“, – pažymėjo kultūros viceministras.

Įvertinus situaciją ir galimas rizikas, Gedimino kalnas nuo rugpjūčio 8 dienos atidarytas lankymui, o vakariniame bokšte įrengta nauja ekspozicija. Gedimino kalno aikštelėje baigiami ir archeologiniai tyrimai. Jų metu aptikti dar trijų 1863 m. sukilimo dalyvių palaikai. Iš viso aptikti 20 sukilėlių palaikai iš 21. Archeologinius tyrimus planuojama baigti iki šių metų pabaigos.

Kultūros viceministras informavo apie tolesnius Gedimino kalno tvarkybos darbus. Lietuvos nacionalinis muziejus šiuo metu rengia Gedimino kalno šlaitų kompleksinio sutvarkymo projektavimo paslaugų atvirą tarptautinį pirkimą. Pirkimą planuojama paskelbti ne vėliau kaip iki šių metų rugsėjo 14 d. Kompleksiniam šlaitų sutvarkymui reikalingų lėšų poreikis bus žinomas parengus kompleksinio sutvarkymo projektinę dokumentaciją. Tarptautiniai nepriklausomi ekspertai turėtų būti pasitelkti būtent šioje kompleksinio projektavimo ir tyrimo stadijoje.

Kultūros ministerijos inf.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video