Top Baneris

Gal kam pastato Giraitės gatvėje? Nebrangiai!

2016 spalio 13 d.
Audriaus Ambraso nuotr.
Audriaus Ambraso nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Vieno miesto meras pasakojo turintis bičiulį, kuris labai norėjo gyventi šalia šalies Prezidentės. Kai tik Prezidentė nusipirko sklypą Pašiliuose, jis – opa! – ir įsigijo žemės netoliese. Žinoma, jau gerokai brangiau. Išaiškėjus visiems žinomai problemai, Prezidentė pardavė savo sklypą. Be nuostolių. Gerbėjas krapšto pakaušį – jo brangaus sklypo niekam nereikia. Dabar turėsime progą stebėti kompanijos „Lidl Lietuva“ „nuotykius“ su buvusiu Kelių policijos pastatu Giraitėje – jie žada skųstis dėl sustabdytų 40 mln. eurų investicijų. Skųsis šalies Prezidentei. Ką gali patarti šalies vadovė? Turbūt – atsikratyti neperspektyvaus nekilnojamojo turto. Taigi – gal kas nori pirkti gerą sklypą Giraitėje? Kompanija „Lidl Lietuva“, ko gero, irgi parduotų „už tą patį“, kiek mokėjo pati…

Rimčiau tariant, „Lidl Lietuva“ skelbia tiesiog norinti pasistatyti, kaip suplanavusi, administracinį pastatą. Ir dėl kažkokių priežasčių atsisakė vienu metu reikšto sutikimo pabandyti esamą ir, kaip pripažįsta specialistai, fiziškai stipriai nudėvėtą pastatą, rekonstruoti, išsaugant vertingąsias jo savybes ir pritaikant naujai funkcijai.

Nekvestionuojant garsių šalies architektų Kęstučio Pempės ir Gyčio Ramunio projektuoto pastato architektūrinės vertės – ar tikrai normalu, kad Lietuvoje investuotojai gali bet kuriame projekto etape sužinoti, jog teks kardinaliai keisti planus dėl pastato panaudojimo? Ar normalu, kad valstybė neturi pareigos nustatyti pastato vertingąsias savybes, aiškiai įvardyti visus apribojimus pastato / sklypo / teritorijos naudotojams prieš jį parduodama? Ir kiek dar tokių atvejų galima tikėtis ateityje?

Tuo tarpu Vilniaus savivaldybė, atsakydama į žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją, kad savivaldybės administracija atsisako išduoti leidimą griauti buvusį Kelių policijos pastatą Giraitės g. 3, kurio vietoje bendrovė „Lidl Lietuva“ planuoja statyti biurų pastatą, pabrėžia, kad leidimo griauti pastatą išdavimą pristabdė ne savo iniciatyva.

Dar balandžio mėnesį savivaldybė gavo Kultūros paveldo departamento prašymą neišduoti pastatui Giraitės g. 3 statybą leidžiančių dokumentų, kol departamentas apsispręs, ar pastatas Giraitės gatvėje yra kultūros vertybė. Taip pat buvo gautas ir Lietuvos architektų sąjungos kreipimasis dėl šio pastato išsaugojimo. Savivaldybės paveldo komisija apsvarstė Lietuvos architektų sąjungos sudarytą vertingųjų pastato savybių nustatymo aktą ir pasiūlė galutinį sprendimą priimti Kultūros paveldo departamentui.

Vilniaus miesto mero Remigijaus Šimašiaus nuomone, visiškai nepateisinama situacija, kad kol pastatas buvo valstybės rankose, į jokius saugojamo paveldo sąrašus jis nebuvo neįtrauktas, o kai tik buvo privatizuotas, iš karto atsirado interesas jį paversti kultūros vertybe.

„Tikiuosi, kad galiausiai Kultūros paveldo departamentas nuspręs teisingai – kad toks manipuliavimas yra negalimas, ir tai leis šią vietą paversti vilniečių naudojama miestui tinkančia erdve“, – sakė R. Šimašius.

Savivaldybės administracija pabrėžė suprantanti investuotoją, kuris įsigijo iš valstybės sklypą su galimybe statyti jame pastatą, o vėliau „sulaukė valstybės institucijų keliamų nekorektiškų reikalavimų, kurie yra smarkiai pavėluoti“. Savivaldybė savo išplatintame pranešime skundžiasi, kad šioje situacijoje tapo savotiška įkaite, nes pati jau buvo kartu su „Lidl Lietuva“ ir Lietuvos architektų sąjunga bei Kultūros paveldo departamentu pasirašiusi ketinimų protokolą, pagal kurį turėjo būti organizuojamas architektūros konkursas.

Savivaldybės žiniomis, sprendimą, ar buvęs Kelių policijos pastatas Giraitės gatvėje yra kultūros vertybė, Kultūros paveldo departamentas žada priimti kitą savaitę. Miesto valdžia, regis, neabejoja, kad departamentas atsisakys reikalavimo saugoti pastatą. „Kai tik savivaldybė sulauks Kultūros paveldo pritarimo, iškart išduos leidimą griauti pastatą“, – skelbiama savivaldybės pranešime.

Miesto meras R. Šimašius savo nuomonę paskelbė ir socialiniame tinkle. Skirtingai, nei galima būtų tikėtis, čia jis nepasinaudojo proga atgailauti dėl to, kad anksčiau labai kategoriškai ir nediplomatiškai įvertino garsių Lietuvos architektų projektuotą pastatą.

„Manau, kad ten esantis pastatas yra baisus, ir jis toks buvo nuo pat jo sukūrimo momento. Tai, kad kažkokią ten jis lenininę premiją sovietmečiu gavo, nuo to jis nepasidaro geresnis. Beje, kai prieš gerą pusmetį tą pasakiau, tai smarkiai gavau barti nuo dalies architektų. Bet tai man sukelia dar daugiau klausimų šioje istorijoje. Bet, tarkime, aš neturiu skonio ir nieko nesuprantu apie architektūrą…“ – rašė savo „Facebook“ paskyroje sostinės meras.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video