Medienos naudojimas statybose gali ne tik sumažinti klimato kaitą, bet ir statybos sąnaudas, didinti kokybę, energinį efektyvumą bei paskatinti renovacijos tempus. Tokias mintis išsakė ekspertai iš užsienio tarptautiniame vebinare „Žalioji banga. Urbanistinės idėjos Lietuvai: Šiaurės šalių geroji praktika“. Statybos ekspertai iš Švedijos ir Vokietijos dalijosi savo patirtimi ir gerąja praktika, kaip medinė statyba ir renovacija gali padėti kurti tvarius bei išmanius miestus.
Pranešimą vebinare skaitęs Švedijos Växjö savivaldybės rinkos ir verslo plėtros vadovas dr. Fredrikas Lindbladas pabrėžė, kad medinių daugiabučių namų pramonė Švedijoje užima vis didesnę rinkos dalį. Ilgus metus tarp daugiabučių dominavo betoniniai namai, kurie iš viso sudarė 90 proc. rinkos, o mediniams teliko 10 proc. Tačiau, anot jo, 2019 įvyko pokytis – medinių daugiabučių dalis išaugo iki 20 proc. Ekspertas itin pabrėžia švietimo ir edukavimo svarbą: „Statybininkai yra pripratę ir išmano vieną ar kitą statybinę medžiagą, pavyzdžiui, betoną, todėl reikia šviesti žmones, kaip kinta ilgalaikės perspektyvos naudojant kitas statybines medžiagas. Šis medinės statybos pokytis susijęs, žinoma, ir su bendra rinkos padėtimi, bet ir su galimybėmis šviesti visuomenę, populiarinti šią statybos sritį. Švietimo ir populiarinimo būdu galima pasiekti, kad ir kitos bendrovės statytų daugiau medinių individualių namų“, – tvirtina jis.
Dr. F. Lindbladas įsitikinę, kad valdžios institucijos gali turėti didžiulę įtaką medinės statybos spurtui ir rekomenduoja sukurti plėtros strategijas. Pavyzdžiui, Växjö savivaldybė 2005 metais sukūrė strategijas, kurios buvo orientuotos į tvarumą, todėl dabar statinių konstrukcijoje turi būti mažiausiai 50 proc. medinių elementų.
„Labai svarbu nurodyti vietos įmonėms kryptį ir žinoti, kad investuodamas į naujas technologijas ir žinias, jie eina teisinga kryptimi. Kompanijos, kurios pradėjo keisti savo veiklos kryptį, vėliau gavo nemažos naudos. Jos išgarsėjo ne tik Švedijoje, bet ir už jos ribų“, – kalbėjo jis.
Dr. F. Lindbladas pabrėžia, kad svarbu skatinti ir įkvėpti visuomenę pokyčiams, kad ir iš vartotojo pusės keistųsi požiūris į tai, kaip gyvename.
„Pradėjome nuo medinės statybos koncepcijos, bet dabar ji virto ne tik į bendrą tvarumo idėją, apimančią gamybą ir daugelį kitų aspektų. Ji išsiplėtė iki išmaniosios visuomenės idėjų lygio, kur kalbame apie atliekų mažinimą, antrinį panaudojimą kuriant pastatų strategijas“, – teigė jis.
Fredriko Lindblado pranešimo video – ČIA.
1 komentaras. Leave new
gražu, bet mediena reikalauja daug priežiūros ir remonto.