Top Baneris

Fotografijose – žvilgsnis į sovietinius kultūros namus

2016 rugsėjo 21 d.
Mosėdis (Alvydo Donėlos nuotr.)
Mosėdis (Alvydo Donėlos nuotr.)
Pasidalykite straipsniu

Sovietmečiu kultūros namai buvo tapę kone privalomu atributu mažesniuose miestuose ir miesteliuose. Fotografas Alvydas Donėla kviečia prisiminti sovietmečio architektūros fenomeną ir darkart užsukti į juos užsukti. Tęstinis fotografijos projektas „Kultūros namai“ fiksuoja atmintį ir analizuoja sociokultūrinį lauką, kuris jungia sovietmetį ir dabartį.

Kultūros namai anuomet buvo modernios, gausėjančios miestietiškos gyvenvietės simboliai, kuriuos projekto autorius vėl aktualizuoja keldamas kultūrinės situacijos kaitos problematiką. Aktyvus kultūros centras, veikiantis kiekviename miestelyje ar kaimelyje sudarė platų kultūrinių periferijų tinklą. Tokiu būdu kultūra plito po visą šalį.

Per tris dešimtmečius pastatyta beveik tūkstantis tokių kultūros namų su jiems būdinga monotoniška architektūra atspindi ne tik to laikotarpio ekonominius ir ideologinius niuansus, bet kartu parodo, kokiu mastu ir priemonėmis vykdyta urbanizacija.

Atkūrus Nepriklausomybę, kultūra susitelkė didžiuosiuose Lietuvos miestuose, kur įsikūrė daug įvairių kultūrinių institucijų, o valstybiniai kultūros namai nebeteko aktualumo. Tad kartu su autoriumi, kuris irgi yra stebėtojas iš šalies, galima vertinti šiuos kultūrinės reikšmės pastatus šiandieniame demografiniame, ekonominiame, sociokultūriniame Lietuvos kontekste.

Atvaizdai projekte pateikti tipologiniu principu, sustiprinančiu kultūros namų, kaip kultūrinio lauko įspūdį, kuriame nors ir ne taip aktyviai kaip anksčiau, bet ir dabar vyksta kultūros renginiai. Užimdamas stebėtojo poziciją ir fotografuodamas tik pastato išorę, autorius nesuteikia žiūrovui galimybės apsidairyti fotografuojamų objektų viduje. Apie dabartinę kultūros veiklą žiūrovas kviečiamas spręsti tik iš asmeninės patirties ir kartu kelti klausimus apie šiuolaikinius socialinius bei kultūrinius bendruomenių poreikius, kuriuos galėtų spręsti ateities kultūros namai Lietuvoje.

Projekte „Kultūros namai“ minimalistiškai, sekant Diuseldorfo dokumentinės fotografijos tradicija, pateikta Lietuvos kultūrinių institucijų eksterjerų tipologija, analizuojanti sociokultūrinius kontekstus. Šališka ir neutrali autoriaus pozicija, saikingas techninis, meninis sprendimas suteikia galimybę apmąstyti šių pastatų paskirtį šiandien.

Apie autorių:

Alvydas Donėla gimė 1980 metais. 2014 metais baigė taikomosios fotografijos bakalauro studijas Vilniaus dizaino kolegijoje. 2013-asiaisi tarptautinėje fotoagentūroje „European pressphoto agency“ atliko praktiką. Nuo 2015 metų studijuoja Vilniaus dailės akademijoje, fotografijos ir medijos meno magistratūroje.

Paroda „Kultūros namai“ atidaroma rugsėjo 27-ąją, 17.30 val., Vilniaus fotografijos galerijoje (Stiklių g. 4, įėjimas iš Didžiosios gatvės pusės). Paroda veiks iki spalio 22 dienos.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video