Tinkamo būsto paieška turėtų prasidėti ne nuo įdėmios nekilnojamo turto rinkos analizės, o nuo kritiško savo finansinės situacijos įvertinimo. Dažniausiai butas, kotedžas ar namas yra vienas brangiausių pirkinių gyvenime, lydimas finansinių įsipareigojimų ne vieniems, o dažnai, ir ne vienai dešimčiai metų. Kaip tik todėl apdairu svajonių būsto pirkimo procesą pradėti nuo pradinio įnašo kaupimo bei bendros finansinės situacijos įsivertinimo.
Tiksliai žinant savo finansines galimybes negaišite laiko žvalgydamiesi į projektus, kurių kaina jums per aukšta, o pakilios įkurtuvių nuotaikos negadins finansinio nesaugumo šešėlis.
Pirmas būsto pirkimo etapas – pradėti kaupti pradinį įnašą
Niekada ne per anksti pradėti kaupti pradinį būsto paskolos įnašą. Taupyti šiam tikslui verta pradėti ženkliai ankščiau, nei imsitės rimčiau ieškoti lūkesčius atitinkančio buto, kotedžo ar namo. Nesvarbu, kurio kredito davėjo paslaugomis naudositės, visur galioja sąlyga turėti pradinį įnašą, nes finansuojama iki 85 proc. įsigyjamo būsto vertės. Taigi, įnašo dydis turi siekti ne mažiau nei 15% planuojamo įsigyti būsto vertės. Suprantama, kuo didesnę dalį būsto kainos padengs įnašas, tuo lengvesnė bus finansinių įsipareigojimų našta. Įnašas ne tik sumažina imamos būsto paskolos dydį, bet ir veikia kaip saugiklis. Svyruojant įsigyto būsto vertei, mažesnė tikimybė, jog susidarys nepalanki situacija, kai būsto vertė tampa mažesnė nei mokamos paskolos dydis.
Būti pasiruošus būsto įsigijimą lydinčioms papildomoms išlaidoms
Įsigyjant būstą išvengsite nemalonių netikėtumų bei stresinių situacijų, jei būsite iš anksto pasirūpinę ne tik pradiniu įnašu, bet ir atidėsite dalį santaupų papildomoms išlaidoms. Perkant nekilnojamą turtą ir imant būsto paskolą prireiks gana solidžios sumos įvairiems mokesčiams. Teks sumokėti už turto įkeitimą, turto vertinimą, nuosavybės registraciją, o taip pat paskolos sutarties sudarymo, pirkimo-pardavimo sutarties mokesčius. Susidarys nemažos pinigų sumos, kurias reiks sumokėti neatidėliojant. Verta nepamiršti ir būsto įsirengimo ar remonto bei persikraustymo kaštų. Kaip tik todėl apdairu turėti šiam tikslui numatytą santaupų dalį.
Galimybes atitinkančios paskolos įmokos
Imant būsto paskolą svarbu ne tik iš anksto sukaupti įnašui bei įvairiems mokesčiams reikalingą pinigų sumą, bet taip pat būtina atsakingai numatyti savo būsimą finansinę situaciją. Kokią mėnesinę įmoką tektų mokėti už būsto paskolą sužinoti paprasta pasinaudojus skaičiuokle. Šis įrankis padės greitai ir lengvai įvertinti, kokio dydžio paskolą galėtumėte išsimokėti per numatytą laikotarpį. Vis tik, peržvelgiant savo galimybes įmokos dydį reikėtų vertinti ne tik savo pajamų, bet ir kitų įsipareigojimų kontekste. Būsto paskolos įmokos netaps pernelyg sunkia našta, jei kartu su kitais šeimos finansiniais įsipareigojimais neviršys 40% šeimos pajamų. Tai reiškia, kad prieš priimant sprendimą, kokio dydžio mėnesines įmokas galite mokėti, būtina dėmesingai suskaičiuoti ir kitus turimus bei numatomus finansinius įsipareigojimus – automobilio lizingą, vartojimo paskolų įmokas, mokesčius už vaikų ugdymą ir panašiai. Sudėjus numatomą būsto paskolos įmoką su kitais turimais ir planuojamais įsipareigojimais, galėsite tinkamai įvertinti, kokios vertės būstą galite sau leisti įsigyti nerizikuodami šeimos finansiniu saugumu.
Atsakingai įvertinus savo finansines galimybes bei turint pakankamai santaupų bus kur kas lengviau ieškoti lūkesčius atitinkančio būsto, nes negaišite laiko gilindamiesi į projektus, kurie viršija jūsų galimybes. Na, o įsikėlus į savo svajonių namus džiaugsmo netemdys nerimas dėl pernelyg sunkios finansinės naštos.
PARTNERIO TURINYS