Top Baneris

Fasadai skirtingose teritorijose – kompleksinis procesas

2019 lapkričio 18 d.
pixabay.com nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Pastatų fasadai yra šių architektūros statinių ir miestų vizitinės kortelės. Šiuolaikiniai fasadai, be reprezentatyviosios, atlieka ir ekologijos, tvarumo, apsauginę funkcijas. Visgi specialistų bendruomenėje skamba ne vienas retorinis klausimas, kokios taisyklės egzistuoja projektuojant miesto biurų, daugiabučių ar privačių namų fasadus.

Fasado pasirinkimas – ir remiantis nuojauta

Įprastai fasadų apdaila parenkama pagal pastato architektūrinę raišką, kuriai įtaką daro daugybė veiksnių: gamtinis ir urbanistinis kontekstas, kaimyninių pastatų apdaila, paties pastato paskirtis, miesto zonos prestižiškumas ir tokie techniniai reikalavimai kaip atsparumas ugniai, ilgaamžiškumas, garso ar šilumos izoliacinės savybės.

Kaip pasakoja Vilniaus Gedimino technikos universiteto Architektūros katedros doc. dr. Darius Linartas, daugeliu atvejų fasado pasirinkimą gali padiktuoti konkrečiai vietai ar pastato tipui būdingos medžiagos. Kadangi neretai aplinkiniai pastatai yra ankstesnio laikmečio, fasado tipas pasirenkamas laisviau – pagal vyraujantį mastelį, nuotaiką ar spalvą. Derinimas prie aplinkos gali vykti ne tik niuanso, bet ir kontrasto principu, kai architektai labiau remiasi savo patirtimi ir profesiniais gebėjimais.

Visgi doc. dr. D. Linartas įsitikinęs, kad skirtingų miesto teritorijų pastatų fasadų apdailą klasifikuoti tik pagal pasirinktą medžiagos tipą būtų sudėtinga. Pavyzdžiui, negalima teigti, kad senamiesčiui netinka stiklas. Stiklo sistemas galima panaudoti tiek labai kokybiškai, estetiškai, tiek ekonomiškai ir primityviai, kai plastikinių rėmų langai įstatomi istoriniuose pastatuose. Paprasčiausias tinkuojamasis fasadas mažiau tinka prestižinėje miesto vietoje ar pastate, tačiau tai nereiškia, kad negalimi kokybiški tinko kaip medžiagos panaudojimo pavyzdžiai.

pixabay.com nuotr.

pixabay.com nuotr.

Svarbios bendros tendencijos

Nors bendra fasadų raiškos kaita nėra itin ryški, ją riboja ekonominiai, techniniai, saugumo kriterijai, kartais ir konservatyvus požiūris, tačiau įvairiose miestų teritorijose esantys pastatai, jų fasadai ir architektūrinės ypatybės veikiami bendros technologijų vystymosi, ekologiškumo mados.

Keičiasi patys pastatai, o jų fasadai tampa išmanūs, dinamiški, atspindintys populiarėjančias tvarumo tendencijas.

Rinkoje jau pristatyti išmanūs, patalpų apšviestumą ir kitus klimatinius rodiklius reguliuojantys, ekologiški ir gyvi apželdinti fasadai. Į šiuolaikinių pastatų fasadus integruojami fotovoltiniai ir žaliosios energetikos elementai, kurie ne tik ekologiški, bet ir atitinka estetikos kriterijus. „Pavyzdžiui, mediena kaip atsinaujinantis išteklius ir psichologiškai žmogui priimtina medžiaga vis plačiau įtraukiama į architektų arsenalą“, – pasakoja pašnekovas.

Architekto žodžiais, biudžetinėje statyboje, kuri bendruose šiuolaikinių Lietuvos miestų urbanizacijos mastuose yra vyraujanti ar net atkeliauja į centrines miesto zonas, fasadų madas diktuoja ir taupomos sąnaudos. O štai labiau prestižinėse miesto zonose architektai dažnai gali rinktis įvairesnes, sykiu brangesnes, ilgaamžiškesnes fasadų apdailos medžiagas ar sudėtingesnius sprendimus.

pixabay.com nuotr.

pixabay.com nuotr.

Populiarėjantys aliuminio fasadai

Aliuminio fasadų konstrukcijų profilių tiekėjo Reynaers Aluminium projektų vadovas Tomas Gumbrys išskiria, kad fasadų profilių parinkimas priklauso nuo daugelio veiksnių, tačiau būtina atsižvelgti į tai, ar aplinka, kurioje bus eksploatuojama konstrukcija, yra agresyvi. Tokiai aplinkai priskiriamos stipriai užterštos miestų teritorijos, jūrų ar upių pakrantės iki 1 km atstumu, pramoninės teritorijos, baseinai. Nustačius aplinkos tipą, prieš profilių dažymą atliekamas papildomas aliuminio profilių padengimas apsauga nuo korozijos, o neagresyvioje aplinkoje pakanka standartinio dažymo ar kito padengimo.

Taip pat fasadų konstrukcijų sistemos pasirinkimą lemia pastato architektūra ir gaminių dydis. Paprastai plačiai pritaikomi standartiniai aliuminio profiliai, kurie yra skirtingų dydžių ir formų, turi daug sujungimo variantų. Unikali aliuminio konstrukcijų savybė, gerokai praplečianti užsakovų ir architektų galimybes, yra įvairios pageidaujamos profilio spalvos, įskaitant ir dvispalvio dažymo galimybę. Aliuminio konstrukcijos rinkoje išsiskiria savo tvarumu, yra ilgaamžės, ekologiškos, todėl jas pamėgo ne tik projektuotojai, bet ir individualių namų statytojai.

T. Gumbrys pažymi, kad „Reynaers Aluminium“ turimas platus sistemų pasirinkimas tinka ne tik planuojantiems statyti didelius administracinius pastatus, bet ir užtikrina išrankiausių privataus sektoriaus klientų poreikius. Modernumu išsiskiriančios aliuminio konstrukcijos puikiai pritaikomos pastatų langams, stumdomosioms sistemoms, lauko durims, armonikinėms durims, stoglangiams, žiemos sodams ir įvairių tipų fasadams. Jos sulaiko šilumą, izoliuoja garsą, nereikalauja papildomos priežiūros, o šiluminiais parametrais drąsiai konkuruoja su mediniais ar plastikiniais gaminiais.

Pastebima, kad projektuotojai tampa atviresni naujoms idėjoms, drąsiai renkasi neįprastų gabaritų langus, pageidauja siauresnių rėmų, originalių spalvų. Dėl konstruktyvaus dialogo su architektais ir projektuotojais pritaikomi optimalūs sprendimai, atitinkantys pastato paskirtį ir jo vietą mieste ar užmiestyje. „Reynaers Aluminium“ komanda visuomet pasirengusi atsakyti į visus projektuotojų ir statytojų klausimus, pakonsultuoti ir dar projektavimo stadijoje išspręsti daugumą klausimų. Įmonė padeda sudaryti sąmatas ir rasti tinkamą konstrukcijų gamintoją pagal regioną, konstrukcijų ar projekto specifiką.

reynaers aluminium logo

Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt“ (Statyba ir architektūra) | 2019 spalis.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video