Top Baneris

„Europos paveldo dienose“ – žvilgsnis į šimtmečio paveldą

2018 rugsėjo 12 d.
paveldo dienų renginiai
Pasidalykite straipsniu

Rugsėjo 21–23 dienomis visoje Lietuvoje įvyks „Europos paveldo dienų“ renginiai, kurių tema „Atraskime šimtmečio paveldą“. Iš tiesų, jau beveik ketvirtį amžiaus Lietuvoje gyvuojantis, daugelyje Europos šalių populiarus projektas yra ir pagrindinis viso mūsų krašto materialiojo kultūros paveldo pristatytojas. Su šiuo Kultūros paveldo departamento koordinuojamu projektu asocijuojame visoje Lietuvoje rugsėjo antroje pusėje pastebimas smalsaujančių žmonių grupes.

Valstybingumo atkūrimo jubiliejų švenčiančioms Baltijos šalims šiais metais nekilo abejonių dėl temos pasirinkimo – šimtmetis nuolatos mirga medijose, muziejų ekspozicijose, koncertuose, edukacinėse veiklose. Tačiau suvokdami, kad tai yra dar toli gražu neišsemtas lobynas, siūloma įsiklausyti į raginimą „Atraskime“. Tiksliau, kokiomis nuostatomis vadovaudamiesi ieškokime?

„Kai prie šimtmečio kultūros paveldo artinamės su deramu įsiklausymu, suinteresuotumu ir pagarba šimtametei tradicijai – ji apdovanoja temų masyvų įvairumu ir tampa jungiančiu tiltu. Nenuostabu. Nereikia ypatingai išlavintos klausos tam, kad pajustume šios simbolinės datos esmę: tėvų, senelių, prosenelių, pagaliau mūsų pačių gyvenimo ir patirčių partitūros – prieš mus. Ar mokėsime jas išgirsti ir atrasti?“ – klausia ir įvadinio EPD teksto autorius doc. dr. Aurelijus Gieda. Ir pasiūlo nuoseklią ieškojimų prieigą.

Svarbu ir tai, kad Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmetis reikšmingas mums ne tik kaip Lietuvos, bet ir Europos piliečiams. Juk visoje Europoje 2018-ieji yra paskelbti „Europos kultūros paveldo“ metais, vadinasi, „Europos paveldo dienos“, kaip sudėtinė paskelbtų metų dalis, skatins ir integralų valstybingumo atkūrimo šimtmetį mininčios valstybės ir bendro Europos kultūros paveldo suvokimą. Europos kultūros paveldo metų šūkis: „Mūsų paveldas: kur praeitis susitinka ateitį“ kaip ir Europos paveldo dienų skatinimas atrasti šimtmečio paveldą, kviečia kiekvieną iš mūsų įvertinti tai, ką paveldėjome ir išsaugojome.

Jau visai netrukus bus paskelbta „Europos paveldo dienų“ programa, kurioje vietos renginių organizatoriai: miestų ir rajonų savivaldybės, bibliotekos, mokyklos, kultūros centrai kvies lankytis Lietuvos valstybingumą atspindinčiuose kultūros paveldo objektuose visoje Lietuvoje, susipažinti su juose esančiomis kultūros vertybėmis, istoriniais pastatais, Lietuvos valstybingumui svarbiomis asmenybėmis. Sykiu bandysime geriau suprasti, jog būtent kultūros paveldas mums leidžia apsibrėžti savo tapatybę – tiek dvasinę, tiek ir politinę.

Visgi pirmiausia Kultūros paveldo departamentas kviečia kiekvieną valstybės pilietį perskaityti įvadinį tekstą ir pagalvoti – kiek jau šimtmečio paveldo esu atradęs, ir kiek kelių kelelių dar reikia numinti ateityje. Visą Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto doc. dr. Aurelijaus Giedos artėjančių Europos paveldo dienų proga parengtą straipsnį skaitykite čia.

Europos paveldo dienų programa bus paskelbta artimiausiu metu! Sekite informaciją svetainėje www.kpd.lt


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video