Top Baneris

ESO parengė planą skatinti elektrą gaminančių vartotojų plėtrą

2017 kovo 28 d.
ESO nuotr.
ESO nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Didžiausiai Lietuvoje energetikos įmonių grupei „Lietuvos energija“ priklausanti elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) antradienį Vilniuje surengė viešą diskusiją, kaip skatinti elektros energiją gaminančių vartotojų plėtrą ir užtikrinti tvarią jų integraciją. ESO susitikime pirmą kartą pristatė gaminančių vartotojų plėtros skatinimo planą, kuriuo siūloma naikinti biurokratines kliūtis ir kurti ekosistemą.

ESO generalinė direktorė Dalia Andrulionienė teigė, jog bendrovė intensyviai ruošiasi pokyčiams, kurie reikšmingai pakeis tradicinę energetiką ir jos santykį su vartotojais. Anot jos, saulės jėgaines įsirengę vartotojai gamina elektros energiją savo reikmėms ir aktyviai dalyvauja mainų procese su ESO. Šiuo metu tokiu būdu Lietuvoje elektrą gamina beveik 300 vartotojų, dar beveik septyniems šimtams išduotos išankstinės techninės sąlygos.

„Šiandien esame lūžio taške, planuodami atsinaujinančios energetikos ateitį, atveriančią naujų galimybių tiek skirstymo sistemos operatoriui, tiek aktyviems vartotojams. Tradicinis klientas šiuo metu tampa ne tik vartojančiu, bet ir gaminančiu energiją. Atsinaujinantys ištekliai ir savarankiška elektros gamyba yra ateitis energetikoje, tokia kryptis ryškėja visose pažangiose šalyse, kur infrastruktūros decentralizavimas įgauna vis didesnį pagreitį. Todėl mes aktyviai prisiimame atsakomybę ir lyderystę skatindami šią plėtrą“, – sakė D. Andrulionienė.

Pasak jos, vieša diskusija pirmiausia siekiama rasti visoms šalims priimtinus sprendimus, kurių tikslas – sukurti tvarią gaminančių vartotojų ekosistemą ir užtikrinti jos darnią plėtrą.

saules_elektrine_160426

„Mažosios energetikos, orientuotos į vartotojus, kurie patys gamina elektros energiją, plėtra – viena iš prioritetinių Energetikos ministerijos veiklos krypčių. Todėl džiaugiamės, kad visos pusės operatyviai reaguoja ir įsitraukia į šį procesą, kurio tikslas sukurti kuo palankesnę ir kiek įmanoma paprastesnę administracinę aplinką naujiems gaminantiems vartotojams atsirasti bei pasiekti esminį proveržį šioje srityje“, – kalbėjo energetikos viceministras Vidmantas Macevičius.

Diskusijos metu ESO pirmą kartą viešai pristatė parengtą aštuonių žingsnių skatinimo priemonių programą, kuria siekiama pagerinti gaminančių vartotojų teisinį reglamentavimą. ESO siūlo atsisakyti išankstinių sąlygų, plėtros ir gamybos leidimų rengimo, kai kuriais atvejais atsisakyti projekto, mažinti gaminančių vartotojų prijungimo prie tinklų kainą, leisti gaminančiu tapti įmonėms, peržiūrėti reikalavimus galios ribojimui, keisti finansinį saulės elektrinių įrengimo skatinimą, atsisakyti kontrolinių apskaitų, investicijas, reikalingas tvariam gaminančių vartotojų integravimui, numatyti iš ESO investicijų plano.

Tuo tikslu ESO siūlo keisti ir su atsinaujinančiais energijos ištekliais susijusius teisės aktus.

Diskusijoje, kurioje taip pat buvo pristatytos geriausios užsienio šalių smulkiosios generacijos skatinimo praktikos, dalyvavo Prezidentūros, Energetikos ir Aplinkos ministerijų, Lietuvos saulės energetikos asociacijos atstovai ir kiti ekspertai.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video