Top Baneris

E.Savickis: aplinkosauginės produktų deklaracijos statybinių medžiagų gamintojams atveria vartus į tarptautines rinkas

2020 lapkričio 10 d.
evaldas savickis
Evaldas Savickis
Pasidalykite straipsniu

Vis daugiau dėmesio skiriant pastatų ekologijai ir tvarumui, prie pokyčių turi prisitaikyti ir statybinių medžiagų gamintojai. Statybinių medžiagų gamyba daro neigiamą poveikį aplinkai: fiksuojama didelė taršos emisija, išnaudojama daug gamtos išteklių, energijos. Tad vis dažniau diskutuojama apie aplinkosauginių produktų deklaracijų (angl. Environmental Product Declaration) svarbą.

Aplinkosauginė produkto deklaracija – trečiosios šalies išduotas ir viešajame registre patvirtintas dokumentas, kuriuo siekiama skaidriai pateikti informaciją apie produkto poveikį aplinkai. Šios deklaracijos pasaulyje taikomos labai plačiai – vertinama daugiau nei į 100 skirtingų kategorijų patenkanti produkcija. Tačiau nekilnojamojo turto ir statybų sektoriuose poveikio aplinkai skaidrus deklaravimas yra ypač svarbus strateginis žingsnis, nes tik turint duomenų apie medžiagų poveikį aplinkai galima jį efektyviai sumažinti.

Deklaracijos kuria produktų pridėtinę vertę, leidžia išlikti konkurencingiems vietinėje ir prasiskverbti į tarptautines rinkas, sustiprinti prekės ženklo įvaizdį, o gamintojams kyla impulsas tobulinti gamybos ciklą, optimizuoti išlaidas ir gauti kitų naudų. Naudodami deklaracijas turinčias medžiagas, nemažai išlošia ir investuotojai: kokybiškos medžiagos sumažina pastato eksploatavimo išlaidas, pastatas įgyja didesnę vertę investuotojams, suteikiamos optimalios gyvenimo ir darbo sąlygos gyventojams ar nuomininkams.

Deklaracijų paklausa mūsų šalyje sparčiai auga

Pasak „VESTA Consulting“ vadovo Evaldo Savickio, aplinkosauginė produkto deklaracija kaip paslauga Lietuvoje yra palyginti nauja: „Pastarąjį pusmetį matome, kaip sparčiai auga jos paklausa, ir įmonių, siekiančių turėti deklaracijas, vis daugėja. Tai lemia tvarumo augimas pačioje nekilnojamojo turto rinkoje – daugėja tvarių pastatų, o deklaracija yra vienas iš reikalavimų norint pasiekti aukštą kokybę ir pelnyti tai liudijančius sertifikatus.“

EPD illustrations6

Statybų sektoriuje pokyčius inicijuoja ir pastatų tvarumo sertifikavimo sistemos, pavyzdžiui, „BREEAM“, „LEED“, „LPTVS“, „WELL“. Lietuvoje sparčiai kylantys nauji biurų pastatai yra sertifikuojami pagal šias sistemas, aplinkosauginės deklaracijos naudojamoms statybinėms ir apdailos medžiagoms yra vienas iš, pavyzdžiui, „BREEAM“ sertifikavimo kriterijų, už kuriuos gaunami tvarumo balai.

Deklaracijos prireiks norintiems įsitvirtinti tarptautinėse rinkose

Aplinkosauginių produktų deklaracijų poreikį diktuoja pati rinka. Štai Skandinavijos šalyse daugiau nei 80 proc. naujų pastatų yra taikomi tvarumo standartai, o juose numatyta ir būtinybė panaudoti tvarias medžiagas. Pavyzdžiui, jei gamintojai statybines medžiagas nori eksportuoti į Skandinavijos rinką, jiems šis dokumentas yra kone privalomas.

Taigi Lietuvos gamintojai, norintys sėkmingai įsitvirtinti Skandinavijos, Vakarų rinkose, privalo iš anksto galvoti apie kokybę ir patikimumą patvirtinančius dokumentus.

Tiesa, lyginant Lietuvos ir Skandinavijos rinkas, mūsų šalyje gamintojų, turinčių šias deklaracijas, kol kas nėra daug: „Šiuo metu galime paminėti kelis statybinių medžiagų gamintojus, pavyzdžiui, „Inhus“, „Peikko“ ar „Webber“. Greitu metu tikimės, kad deklaracijų daugės: šiuo metu aktyviai dirbame su įmonėmis „Jūrės medis“, „Baltijos polistirenas“, kuriems ruošiame deklaracijas“, – pasakoja E. Savickis.

Kur ieškoti duomenų apie deklaraciją turinčias medžiagas?

Kiekvienas patikimas gamintojas pateikia skaidrią informaciją apie savo produktus, taigi pirmiausia pačių gamintojų reikėtų pasiteirauti, ar jų gaminiai šią deklaraciją turi. Tiesa, nemaža dalis gamintojų, norėdami įgyti konkurencinį pranašumą, deklaracijas publikuoja savo interneto svetainėse.

EPD illustrations Copy

Taip pat dauguma šalių (Norvegija, Švedija, Suomija, Vokietija, Italija ir kt.) turi savo platformas su duomenų bazėmis. Tačiau jose nebūtinai rasite visus deklaracijas turinčius produktus – šiose platformose deklaracijų viešinimo paslauga yra mokama, o pagal nuostatus dokumento tokiose duomenų bazėse skelbti neprivaloma.

Produkto deklaravimo procesas: kaip viskas vyksta?

Pasak E. Savickio, norint suformuoti aplinkosauginę deklaraciją, analizuojamas visas produkto gyvavimo ciklas, t. y. produktui reikalingų žaliavų gavimo būdai, transportavimas, gamybos procesas (pavyzdžiui, kiek energijos, kitų išteklių reikia produktui pagaminti). Deklaracijos formavimo procesą galima suskirstyti į kelis etapus.

  1. Pirmiausia klientas įmonei „VESTA Consulting“ pateikia duomenis apie produkto žaliavas, jų pateikimo į gamyklą būdus, energijos sąnaudas produktui pagaminti, transportavimo atstumus iki objekto, produkto priežiūros reikalavimus, galimybes produktą perdirbti ar utilizuoti po gyvavimo ciklo pabaigos. Turėdami visą reikiamą medžiagą, ekspertai duomenis apdoroja ir paruošia pagal standarto reikalavimus.
  2. Toliau programiniu įrankiu atliekama produkto gyvavimo ciklo (LCA) analizė nuo žaliavos gavimo iki produkto gyvavimo pabaigos.
  3. Išsami analizė ir suformuotas dokumentas perduodami nepriklausomai trečiajai šaliai vertinti ir patvirtinti.
  4. Deklaracija pasirinktinai gali būti publikuojama viešai prieinamose platformose arba siunčiama užsakovams.

vesta logotype horizontal black green

UAB „VESTA Consulting“ – daugiau nei 8 m. patirtį sukaupusi ir visose Baltijos šalyse veiklą vykdanti įmonė, rengianti tvarumo ataskaitas, teikianti konsultacines, pastatų sertifikavimo ir kitas tvaraus verslo vystymo paslaugas. Šiuo metu įmonė yra įgyvendinusi daugiau nei 60 projektų – pastatai sertifikuoti pagal tarptautinius „BREEAM“, „LEED“, „WELL“, „FITWELL“ standartus. Tvarumo standartų įgyvendinimas teikia ilgalaikę naudą ne tik investuotojams, pastatų savininkams ir nuomininkams, bet ir visai statybų rinkai – statybinių medžiagų gamintojams, tiekėjams.

PARTNERIO TURINYS


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video