Top Baneris

Dzūkijos etnografiniuose kaimuose darbuojasi restauratoriai

2016 gegužės 17 d.
Pasidalykite straipsniu

Dzūkijos nacionaliniame parke esančiuose etnografiniuose Zervynų ir Musteikos kaimuose šiuo metu pats tvarkybos darbų įkarštis: čia tvarkomi 26 savininkų gyvenamųjų ir ūkinių namų stogai, langai, durys, tvoros. Šiais tvarkybos darbais skatinamas etnografinių kaimų medinės architektūros išsaugojimas ir tradicijų puoselėjimas. Abiems kaimams skiriama EEE finansinio mechanizmo ir Lietuvos valstybės parama pagal Kultūros ministerijos įgyvendinamą programą „Kultūros ir gamtos paveldo išsaugojimas ir atgaivinimas“.

Gegužės 16 dieną atliekamus tvarkybos darbus įvertino ir kultūros viceministras Romas Jarockis. Vizito metu Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direktorius Eimutis Gudelevičius ir abiejų kaimų bendruomenių atstovai pristatė įgyvendinamų projektų eigą, kylančius iššūkius ir planus.

Abiejuose kaimuose jau parengta mediena stogams dengti ir konstrukcijoms restauruoti. Šiferiu ar skarda dengti stogai šią vasarą atgaus autentišką išvaizdą – juos nuklos medinės skiedros ir gontai, bus restauruojami arba atkuriami mediniai langai bei durys, jų puošyba, atliekama labiausiai pažeistų sienų ir frontonų elementų rekonstrukcija, atstatomos tvoros, įrengiama gaisro signalizacija. Be tvarkybos darbų, abiejų projektų rėmuose taip pat organizuojami teoriniai ir praktiniai mokymai gyventojams apie medinės architektūros priežiūrą, tvarkybą. Tikimasi, kad šie projektai taps geros praktikos pavyzdžiu ir kitiems kaimams puoselėti savo aplinką su pagarba tradicijai.

Projektus įgyvendina Musteikos kaimo bendruomenė „Musteikos pirkia“ ir Zervynų kaimo bendrija, kartu su partneriu – Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcija. Bendra abiems projektams skiriamos paramos suma – 826 tūkst. eurų. Dar 114 tūkst. eurų – bendruomenių ir Varėnos rajono savivaldybės nuosavas indėlis (savivaldybė prisideda tik prie Zervynų kaimo projekto). Abu projektai pradėti 2014 metų vasarą ir bus užbaigti iki 2017-ųjų vasaros.

dzukija_kaimas_2


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video