Sostinės Viršuliškių rajone finišuoja teritorijos konversijos projektas – iškilsiančiais verslo centrais „Duetto“ kompanija „YIT Kausta“ baigs formuoti kvartalą, kuriame kadaise buvo viena didžiausių spaustuvių Baltijos šalyse „Vilspa“.
Planus koregavo rinka
Architekto Gintaro Čaikausko nuomone, jiems nusišypsojo savotiška laimė valdyti kvartalo plėtojimą nuo pat pirmos dienos, taikytis prie aplinkos, prie kintančių verslo, rinkos sąlygų. „Pasinaudodami tuo stengiamės išlaikyti tam tikrą ansambliškumą ir kompleksiškumą funkciškai, architektūriškai bei infrastruktūriškai. Tai bus vieningai ir aiškiai išbaigtas kvartalas“, – apibūdino architektas.
Bendrovės „YIT Kausta“ generalinio direktoriaus Kęstučio Vanago teigimu, „Duetto“ verslo centrų idėją padiktavo besikeičiančios rinkos tendencijos. Bemaž prieš dešimtmetį kvartalo planas atrodė visai kitaip: buvo numatytas vienas dvidešimties aukštų biurų centras (dabartinis „Grand Office“), vienas mažaaukštis verslo pastatas ir šeši maždaug dvidešimties aukštų gyvenamieji daugiabučiai.
„Sunkmetis planus pakoregavo. Pastebėjome, kad žmonės vis mažiau graibsto butus aukštuose pastatuose, ir paprasčiausiai pabijojome pasiūlyti rinkai gausų skaičių butų. Kiek vėliau, kai buvo statomas „Grand Office“ biurų pastatas ir pastatytas prekybos centras, svarstėme galimybę statyti du dvidešimties aukštų gyvenamuosius pastatus. Tačiau rinka ir vėl pakoregavo situaciją, taigi pasilikome ties idėja statyti du dešimties aukštų biurų centrus“, – pasakojo K. Vanagas.
Vienys energinis efektyvumas
„Versle konkurencija vis labiau stiprėja, o tinkamo biuro pasirinkimas dažnai padeda efektyviai valdyti išlaidas ir geriau pasirūpinti darbuotojais. Patogi, saugi, sveika ir jauki aplinka moderniuose biuruose įsikūrusioms bendrovėms padeda didinti našumą ir tapti konkurencingesnėms“, – pabrėžė K. Vanagas.
Vilniuje dar tik statomuose „Duetto“ verslo namuose bendrovė „Lindorff“ jau išnuomojo daugiau kaip 5000 kvadratinių metrų plotą, arba 62 proc. būsimo pastato. Šis projektas atitiko visus keltus reikalavimus: įmonė ieškojo biuro, kuriame būtų saugios ir sveikatai nekenksmingos darbo sąlygos, erdvios patalpos. Taip pat didelis dėmesys kreiptas į tai, ar pastatas tausoja aplinką, ar taupiai naudoja energiją.
„Duetto“ verslo namai statomi taip, kad atitiktų A energinio naudingumo klasę. Pasak K. Vanago, energiškai efektyvūs ir pasyvieji pastatai yra didelė vertybė, atiduodanti duoklę mus supančiai aplinkai.
„Mes žinome, kaip suprojektuoti ir pastatyti pastatus, racionaliai naudojančius gamtos išteklius ir energiją, todėl džiaugiamės, kad klientai tai vertina ir atkreipia dėmesį į energinį pastato efektyvumą. Įmonės daugiau nebenori daug mokėti už patalpų išlaikymą, o šiuolaikinės darbo sąlygos stipriai skiriasi nuo buvusių prieš dvidešimt ir daugiau metų. Todėl tik laiko klausimas, kada senieji verslo pastatai bus rekonstruojami arba griaunami“, – sakė K. Vanagas.
„Duetto“ pastatai, palyginti su šalia esančiu „Grand Office“, bus perpus mažesni, tačiau kubo formos objektų vieno aukšto plotas bus didesnis. Dvynius ir šalia esantį bokštą vienijantis dalykas yra tai, kad jie bus A energinio efektyvumo klasės.
Atvirumo ir uždarumo idėja
Apžvelgdamas viso kvartalo plėtojimo projektą, architektas G. Čaikauskas teigė, kad pavyko išlaikyti kalvos idėją – augimo, aukštėjimo. Stilistiškai išlaikomas pastatų vientisumas, jie visi yra vieno laikotarpio, kalbasi tarpusavyje. Išlaikyta ir dvilypumo idėja, kuri prasidėjo nuo gyvenamųjų daugiaaukščių statybos. Todėl šalia statomi vienodi verslo centrai neatsitiktinai gavo „Duetto“ pavadinimą.
„Pastatų stilius vieningas, fasadai kurti pagal atvirumo ir uždarumo idėją. Uždarose plokštumose bus naudojamos fasadinės plokštės, o atvirose – stiklas. Šių pastatų fasadai tarsi žmogaus veidas žvelgia į erdvę. Pereinant į uždaresnes erdves panaudotas tirpinimo principas, švelninantis kontrastą“, – apibūdino architektas. Iš dalies nedidelio aukščio verslo centrai buvo pirminė architektų idėja, kaip plėtoti šią kvartalo dalį. Vėliau buvo siūlyta nemažai kitų galimų sprendimų.
„Užsakovai tokiais atvejais neskuba, vertina pasiūlymus, svarsto, renkasi. Tačiau kai ateina diena imtis darbų, paprašoma priminti, kas buvo siūlyta iš pradžių. Šis atvejis – lygiai toks pat, pirminė idėja pasirodė esanti priimtiniausia“, – šypsodamasis pasakojo G. Čaikauskas.
Suskaičiuota milimetrų tikslumu
Dešimties aukštų biurų pastatai turės keturių lygių požemines automobilių stovėjimo aikšteles ir antstatą inžineriniams įrenginiams. Sukurtas ažūrinis techninis aukštas padėjo išvengti kai kuriems kitiems pastatams būdingo stogo užgriozdinimo ventiliacijos ir kitais techniniais įrenginiais.
Pirmas pastatų aukštas bus kiek laisvesnio suplanavimo, daugiau skirtas aptarnavimo paslaugoms. Kitų aukštų vidaus suplanavimas bus labai universalus, šiuolaikinis. Pritaikyta vadinamoji branduolinė tipologijos sistema – ašis yra liftai ir laiptai, o aplinkui palikta galimybė kurtis kiekvienam pagal poreikius. Projektuojant vieno aukšto plotą atsižvelgta į verslo racionalumą, nes užsakovai labiau pageidauja įsikurti viename aukšte, negu užimti kelis. Bendras abiejų pastatų plotas – daugiau kaip 27,6 tūkst. Kvadratinių metrų.
Dešimties ir ne daugiau aukštų „Duetto“ pastatai projektuoti dėl dviejų priežasčių. Pirmiausia dėl ekonominių sumetimų. Aukštesniems pastatams būtų reikėję daugiau vietos automobiliams statyti, būtų tekę garažus įrengti dar keliuose požeminiuose aukštuose – tai būtų smarkiai pabranginę projekto įgyvendinimą. Be to, numatytas sklypas yra šiek tiek per ankštas statyti kur kas aukštesnius pastatus. Architekto G. Čaikausko vertinimu, žinant užsakovo racionalumą, šis projektas yra subalansuotas ir pasvertas.
Atrodytų, kad neužstatytame plote yra daug erdvės, tačiau „Duetto“ projektas yra pavyzdys, kai viskas apskaičiuota bemaž milimetrų tikslumu ir sklypas išnaudotas ypač racionaliai. Inžinerinės komunikacijos, privažiavimai, pėsčiųjų takai, žalieji plotai – viskas numatyta taip, kad neišnaudotų erdvių neliko net mažiausiam nukrypimui.
RĖMĖJO TURINYS