Partnerio turinys
Betono ir gelžbetonio konstrukcijas grunte nuolat veikia gruntinis vanduo, kapiliarinė bei paviršinė lietaus drėgmė. Spustelėjus šalčiams ji, įsiskverbusi į mikroįtrūkimus, šąla ir plečiasi, vėliau orui atšilus ištirpsta. Kartojantis šitokiems ciklams ilgainiui gali pradėti skilinėti ir irti betoninis pastato pagrindas.
Svarbi ir betono sudėtis
Itin nuostolinga drėgmės pasekmė yra gelžbetonio armatūros korozija, silpninanti konstrukcijas. Fizinės korozijos priežastys yra daugkartinis cikliškas sukietėjusio betono drėkimas ir džiūvimas, užšalimas ir atšilimas, taip pat druskų kristalizacija sukietėjusio betono kapiliaruose. Dėl šių priežasčių parenkant betono klasę visada būtina atsižvelgti į aplinkos sąlygų agresyvumą.
Pagal LST EN 206-1 „Betonas. 1 dalis. Techniniai reikalavimai, savybės, gamyba ir atitiktis” standartą, poveikiai suskirstyti į aplinkos poveikių klases:
- XO – kai nėra korozijos ar agresijos rizikos;
- XC1-XC4 – kai yra karbonizacijos sukeliama korozija;
- XD1-XD3 – kai yra chloridų, bet ne jūros vandens, sukelta korozija;
- XS1-XS3 – kai yra jūros vandens chloridų sukeliama korozija;
- XF1-XF4 – kai yra šaldymo ir atšildymo poveikis su druska arba be jos;
- XA1-XA3 – kai yra cheminis poveikis.
Pagal šias aplinkos poveikių klases yra surašytos betono sudėčių parinkimo rekomendacijos, kuriose nurodomas didžiausias vandens – cemento (v/c) santykis, mažiausia betono stiprio klasė, mažiausias cemento kiekis kg/kub. m betono, mažiausias oro kiekis procentais ir kai kurie kiti reikalavimai. Pavyzdžiui, vertikalūs betono paviršiai, veikiami lietaus ir šalčio bei priskiriami XF1 aplinkos poveikio klasei, turi būti pagaminti iš C30/37 klasės betono, kuriame mažiausias cemento kiekis 300 kg/kub. m, o didžiausias vandens ir cemento santykis – 0,55, naudojant reikiamo atsparumo užpildus nuo šalčio.
Yra įvairių apsaugos būdų
Hidroizoliuojantys betono priedai – integruota hidroizoliacija, teptinė hidroizoliacija, hidroizoliuojančios juostos sandūroms – apsaugo jį nuo drėgmės ir vandens poveikio ir užtikrinanti ilgą betoninių konstrukcijų amžių. Tačiau įrengiant bet kurią šio tipo hidroizoliaciją itin didelė žmogiškojo faktoriaus reikšmė – tai papildomas darbas, ne visada pavyksta parinkti tinkamą hidroizoliacijos sistemą, sujungti vertikalią ir horizontalią hidroizoliaciją. Bet koks betono įtrūkimas, plyšys, taip pat ir hidroizoliacijos plyšimai dėl deformacijų, įtrūkiai dėl per greito džiūvimo, vėliau tampa drėgstančiomis sienomis, trupančiu betonu ir dideliais nuostoliais. Nekalbant apie papildomas darbo sąnaudas hidroizoliuojant požemines konstrukcijas, prie kurių kartais labai sudėtinga prieiti.
Integruota hidroizoliacija
„Dabar jau yra galimybė parinkti ne tik betono priedus gerinančius stiprį, sukibimą, atsparumą šalčiui, bet ir priedus apsaugančius požemines konstrukcijas nuo smulkių įtrūkių bei hidroizoliuojančius betoną“, – sako UAB „Schomburg Baltic“ vadovas Gytis Jonas Vitkus.
Šie hidroizoliuojantys priedai – tai miltelių arba skysto pavidalo kristalinės technologijos medžiagos. Jos įmaišomos į betoną gamybos metu, todėl neprivaloma jokia kita hidroizoliacija, išvengiama klaidų ją įrengiant, mažėja darbų apimtys, greitėja statybos tempai.
Kristalinės hidroizoliacinės technologijos esmė yra nano medžiagos, kurios, patekusios į betoną ir sąveikaudamos su vandeniu bei cemento kalkėmis, formuoja nano kristalus ir taip užpildo iki 0,4 mm kiauryminius ir iki 0,5 mm nekiauryminius, betono viduje užsibaigiančius įtrūkius. Kitaip tariant, betonui sąveikaujant su drėgme, susidaro iki 0,5 mm dydžio nano kristalai, užkertantys kelią vandeniui. Kaskart betono priedo aktyviajai medžiagai sureagavus su vandens drėgme, pradeda augti nauji nano kristalai ir šis procesas nesustoja daugelį metų.
Ne tik užpildo, bet ir hidrofobizuoja
Vokietijos gamintojo „SCOMBURG GmbH & Co KG“ kristalizuojantys priedai BETOCRETE yra unikalūs tuo, jog betonas ne tik užpildo ir izoliuoja paviršius, bet ir įgauna hidrofobinių – vandenį atstumiančių savybių, mažėja betono vandens įgeriamumas. Nepriklausomų laboratorijų tyrimai parodė, kad betono su BETOCRETE priedais vandens įgeriamumas mažėja iki 80 proc. Betone, kuriame vidutinis vandens prasiskverbimas buvo iki 25 mm, vandens skverbimasis sumažėjo iki 5 mm. Vandens garų pralaidumas sumažėjo 10 kartų. Tai sustabdo drėgmės plitimą tolyn ir sumažina statinio priežiūros išlaidas, ilgina jo amžių.
Ši apsauga nuo vandens išlieka visą statinio gyvavimo laiką, nes įsiskverbianti hidroizoliacija, kaip ir kapiliarus užpildantys kristalai, tampa betono dalimi ir veikia jo viduje. Tad BETOCRETE betono priedų savybė yra ne tik gebėjimas auginti netirpius kristalus giliai betono porose ir kapiliaruose, bet ir apsaugoti betoną nuo bet kurios krypties gryno vandens, ar vandens su chemikalais, druskomis, įsiskverbimo.
Papildoma apsauga armatūrai
Nepageidaujamas drėgmės ir vandens poveikis pasireiškia ne tik irstančiu betonu, bet ir armatūros korozija, kuri dar stipriau ardo konstrukcijas. Betone, turinčiame vandens atstūmimo efektą, armatūra daug ilgiau išlieka patvaresnė, tuo pačiu ilgėja ir statinio tarnavimo laikas. Skaičiuojama, kad naudojant BETOCRETE produktus, galima iki 75 proc. pratęsti pastatų eksploatacijos laiką, o gelžbetonio konstrukcijų suirimas atsideda apie 30 metų.
Betono hidroizoliavimo kristalais arba įsiskverbiančios izoliacijos technologija žinoma jau porą dešimtmečių ir nuo to laiko gerokai patobulinta. Naujausi „SCHOMBURG“ kristalinės hidroizoliacijos priedai gali būti su hidrofobiniu arba plastifikavimo efektu.
Kristalinis betono priedas su hidrofobiniu efektu – BETOCRETE-CP-360-WP. Tai miltelių pavidalo, hidroizoliuojantis betono priedas du viename, nepakeičiamas betono konstrukcijose, kurios tiesiogiai liečiasi su gruntu. Dvigubas priedo veikimas – plyšių užsandarinimas ir vandens atstūmimas, neleidžia betonui absorbuoti vandens, todėl konstrukcijų ilgaamžiškumas yra nepalyginti didesnis nei betono, naudojamo be priedo.
Priedas betono gamybos metu įmaišomas į betono masę, todėl nereikia gaišti laiko ilgai trunkantiems, kartais labai nepatogiose vietose esančių paviršių hidroizoliavimo darbams. Tai yra inovatyvus ir kaštus taupantis sprendimas požeminių konstrukcijų apsaugai, kuris 1 kub. m betono kainą vidutiniškai padidina tik 9 eurais, tačiau jo poveikis suteikia statiniui ilgalaikę ir neįkainojamą apsaugą.