Spalio 22–25 dienomis Vokietijos mieste Diuseldorfe vyks didžiausia pasaulinė stiklo pramonės paroda „Glasstec“. Kas dvejus metus organizuojamame renginyje bus pristatomos naujausios stiklo technologijos: inovatyvūs stiklo pjaustymo įrenginiai, programinė įranga gamintojams, įvairūs, kartais neįtikėtini atradimai, inovatyvūs dizaino sprendiniai, kuriamos naujos pažintys tarp šios srities mokslininkų, profesionalų bei žurnalistų.
Naujausios stiklo ir susijusių pramonės šakų technologijos
Dalis parodoje prisistatančių įmonių ir jų technologijos labai specifiškos būtent stiklo pramonės sričiai. Pavyzdžiui, „IS Engineering GmbH“ pristatys savo šepetėlius, kurie yra skirti stiklui valyti gamykloje (prieš jį klijuojant, pjaunant ar laminuojant). Tokie šepetėliai nėra naudingi jau egzistuojančiuose pastatuose, tačiau šios įmonės atstovai puikiai jaučia stiklo pramonės ir architektūros pulsą, todėl parodoje pasidalins savo įžvalgomis ir apie fasadų ateitį. Pasak jų, stiklo fasadai pranašesni tuo, kad yra gaminami gamyklose, vadinasi, tokios statybos pigesnės ir greitesnės, nes statybų aikštelėje fasadą tereikia sumontuoti. Juolab, kad šiuolaikiniai langai ir stikliniai fasadai turi gerus šilumos izoliacijos koeficientus, dėl nanotechnologijų nereikalauja didelės priežiūros ar valymo, be to, naujos kartos stiklai gali nepraleisti ultravioletinių ar infraraudonųjų spindulių, todėl pastato erdvės nekaista.
Renginyje prisistatys ir kitos būtent stiklo gamybai aktualios įmonės kaip Kinijos „Blue Ocean Environmental Technologies“, kuri specializuojasi valyti gamybos proceso metu atsirandančias nuotekas, italai „Vetro“, kuriantys modulines stiklo pjaustymo mašinas, ar Lietuvoje atstovybę turinys „Lisec“, kuriantys ne tik tokias mašinas, bet ir jų programines įrangas.
Stiklo pramonės startuoliai ir video langai
Pasirodys ir stiklo pramonės startuolių, pavyzdžiui, vokiečiai „Exxoscql“, kurių tikslas – kurti kuo tvirtesnį ir kuo plonesnį stiklą, arba „Hegla“, kurie siūlo naujus būdus apsaugoti paukščius nuo atsitrenkimo į pastatą. Jų gaminamos mašinos ant stiklo plokščių uždeda tam tikrus žmonėms nepastebimus, tačiau paukščiams aiškiai matomus taškelius ir šitaip išgelbsti tūkstančius paukščių.
Itin įdomi prancūzų kuriama programėlė „GlassApp“ siekia padėti besivystančiose šalyse dirbantiems stiklą pjaustantiems žmonėms optimizuoti sąnaudas – įvedus stiklo lakšto dydį ir reikiamos parametrus, programėlė padeda rasti optimaliausią būdą supjaustyti plokštes. Šiuo metu programėlė turi daugiau nei 300 000 vartotojų ir populiariausia yra besivystančiose pasaulio šalyse, kur stiklas pjaustomas rankomis. Būtent dėl to programėlė yra telefone, o ne kompiuteryje – šiose šalyse beveik kiekvienas turi išmaniųjų telefoną, tačiau kompiuteriai yra retesni. Ši nemokama programėlė palengvina tūkstančių su stiklu dirbančių žmonių kasdienybę.
Parodoje bus pristatomos ir neįtikėtinos, bet kurį galinčios sudominti technologijos, tokios kaip video langai. Tai – laminuotas stiklas, kurį bus galima naudoti kaip ekraną. Tai – visiškai nauja įmonės „Lami Press“ technologija, kuri leidžia tarp stiklo lakštų įlaminuoti ekraną ir rodyti jame vaizdus. Kol kas vienintelė vieta, kur galima tai pamatyti gyvai, yra Roterdamo oro uostas ir kol kas šie ekranai yra nespalvoti, tačiau technologija – itin daug žadanti.
Video langai. „Lami Press“ nuotr.
Nors stiklo paroda „Glasstec“ labiausiai aktuali stiklo pramonės atstovams, susidomėjimo sulaukia ir iš architektų, pastatų projektų rangovų, pastatų energinio naudingumo skaičiuotojų ir iš kitų, su pastatų projektavimu susijusių subjektų. Paroda padeda suprasti, kur link juda stiklo technologijos ir kaip jas galima optimaliau ir išradingiau panaudoti pastatuose.