Top Baneris

Didžiausia biblioteka Kaune netrukus atvers atnaujintas erdves

2023 gruodžio 11 d.
azuolyno biblioteka 03
Kauno apskrities viešosios bibliotekos nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Artėjančių metų sausio 19 d., po dvejus su puse metų trukusios rekonstrukcijos atveriama Mažajame ąžuolyne įsikūrusi Kauno apskrities viešoji biblioteka, adresu Radastų g. 2. Prieš prasidedant pastato modernizacijos darbams, projekto įgyvendintojai kelerius metus jiems ruošėsi – atlikti tyrimai, apklausti įvairių sričių specialistai, partneriai, lankytojai ir darbuotojai. Gimė modernizuotos bibliotekos vizija: biblioteka parke – parkas bibliotekoje, rašoma pranešime spaudai.

Bibliotekos modernizacijos finansavimo šaltiniai

Siekiant atnaujinti 1986 m. statybos bibliotekos pastatą, nuo 2019 m. kompleksiškai įgyvendinti du investicijų projektai, finansuojami Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis. Jų bendra vertė – 17,65 mln. Eur, veiklų įgyvendinimo pabaiga – 2023 m. gruodžio 31 d.

Pastato rekonstrukcijos metu atlikti darbai, susiję su paslaugų kokybės ir prieinamumo gerinimu, pastato šiltinimu bei techninės būklės atnaujinimu. Taip pat modernizuotos erdvės, pritaikant jas visuomenės poreikiams, išsaugant dalį autentiškų elementų ir derinant juos prie modernaus interjero dizaino.

Bibliotekos pastato modernizacijos projekto vadovas – Raimundas Labutis, architektai – Ramūnas Grubinskas, Laura Amankavičiūtė, Laima Čijunskaitė (studija „Bendrieji statybų projektai“).

Kokias naujas paslaugas Kauno apskrities viešoji biblioteka pasiūlys?

Modernizuota biblioteka atliepdama „Biblioteka parke – parkas bibliotekoje“ viziją, savo skaitytojus pasitiks atnaujintomis, jaukiomis erdvėmis su stilingais baldais ir naujausia įranga, kvies naudotis aktualiomis paslaugomis informacijai, mokslui ir darbui, atsipalaidavimui, edukacijai ir laisvalaikiui.

„Esame įsikūrę nuostabios gamtos – istorinio Mažojo ąžuolyno parko apsuptyje, kuris mums kiekvieną dieną dovanoja kerintį vaizdą pro langą, medžiuose pažymėtą laiką, sukauptą išmintį ir deguonį. Simboliškai semdamiesi įkvėpimo iš ąžuolyno, kviesime į deguonies smegenims erdvę – biblioteką, pažinti tūkstančius literatūrinių pasaulių, atrasti naujas savirealizacijos galimybes ir patirti įkvepiančių intelektinių nuotykių.

Įgyvendinant šią viziją mums buvo labai svarbu, kad biblioteka atitiktų šiuolaikinės visuomenės poreikius, kurtų stiprų ryšį su lankytojais. Rekonstrukcijos metu atvėrėme erdves, kūrėme jas šviesesnes ir jaukesnes patogiam buvimui, atsižvelgėme į šiuolaikines darbo, gyvenimo būdo ir kūrybos tendencijas, pasiūlydami naujų susibūrimams ir individualiam darbui skirtų erdvių, taip pat erdvių kurti, bendrauti, skaityti, klausyti, regėti ar tiesiog atsipalaiduoti, bent trumpam sustabdyti skubantį laiką ir įsikvėpti“, – kalba bibliotekos direktorė Edita Urbonavičienė.

Lankytojų patogumui į bibliotekos pastatą bus galima patekti per du aukštus – I ir II. Pirmojo aukšto įėjimas ir atnaujintas liftas – pritaikytas žmonėms su negalia, taip pat patogus tėvams su vaikų vežimėliais. Naujiena – pirmajame aukšte nuo šiol įsikurs K. Donelaičio g. 8 / Lydos g. 2 daugelį metų veikęs Vaikų literatūros skyrius ir pakvies į Vaikų ir jaunimo erdvę. Čia pat duris atvers Išradimų būstinė, kurioje vyks atvirosios kūrybinės dirbtuvės – įvairios edukacinės programos (robotika, siuvimas, konstravimas ir kt.) ir teminiai užsiėmimai grupėms bei pavieniams lankytojams. Šioje erdvėje taip pat bus galima susimeistrauti įvairių dalykų, kuriems reikalingų įrankių stokojama namuose (pjaustyti, gręžti, graviruoti ir kt.).

Ieškančių vietos darbui ar bendradarbystei lauks nauja paslauga – Individualaus darbo kambariai – ir grupinio darbo erdvės – Susibūrimų kambariai, kuriuos pavieniai lankytojai ar grupės galės rezervuoti ir dirbti iki 2 val. nemokamai. Renginių ir meno mėgėjus džiugins 2 moderniai įrengtos renginių salės bei parodų ir kitų kilnojamųjų ekspozicijų eksponavimui skirta erdvė. Taip pat lankytojai ras ir erdvių atokvėpiui bei įkvėpimui, viena jų – Poilsio oazė, kurioje galės atsipalaiduoti, ramiai skaityti, ilsėtis masažiniuose krėsluose, išbandyti šviesos terapiją ar tiesiog klausytis vandens čiurlenimo, grožėtis nuostabiais vaizdais į Mažąjį ąžuolyną. Bibliotekoje atnaujintos skaityklos, mokymų klasė – Žinių buveinė; veiks Tylioji skaitykla, skirta nacionaliniam publikuotų dokumentų archyviniam fondui ir ramiam, tyliam darbui.  

Pristačius pirminį bibliotekos rekonstrukcijos projektą visuomenei, daug dėmesio sulaukė pastato fasado spalvos pasirinkimas, tačiau padiskutavus ir išklausius Kauno architektūros ekspertų ir Kauno bendruomenės nuomonės – pastatas darbų metu buvo padengtas plytų spalvą bei raštą atkartojančiomis natūraliomis medžiagomis, išlaikant jo originalią spalvą.

„Suplanavus bibliotekos rekonstrukcijos projekte numatytas veiklas, vienas pagrindinių tikslų buvo pasiekti 44,45 proc. sutaupymą dėl mažesnio šilumos energijos suvartojimo bei pagerinti pastato energinį efektyvumą, pasiekiant bent C klasę. Įgyvendinant projekto veiklas pavyko viršyti lūkesčius – pasiektas B klasės energinis efektyvumas.

Pastate atlikti inžinerinių tinklų pakeitimai: sumontuoti nauji elektros ir vandentiekio tinklai, pakeistos nuotekų ir lietaus nuvedimo sistemos. Taip pat sumontuota nauja šildymo sistema, pakeisti langai, apšiltintas pastato fasadas ir stogas, įrengta išmanioji pastato valdymo sistema (gaisro gesinimo, vėdinimo, šildymo, oro kondicionavimo), kuri bibliotekoje palaikys lankytojams ir darbuotojams tinkamą temperatūrą, mikroklimatą, švarų orą ir taupys šildymo kaštus. Pietinėje bibliotekos pastato dalyje buvo įrengtos automatinės žaliuzės, kurios reaguoja į šviesos pokyčius, o langai padengti saulės šilumą atspindinčia danga, leidžiančia vasaros metu kontroliuoti patalpų temperatūrą ir taip sumažinti pastato vėsinimo sąnaudas. Prisidėjus Kauno miesto savivaldybei, aplink bibliotekos pastatą atnaujintos pėsčiųjų takų dangos“, – bibliotekos rekonstrukcijos rezultatais dalijosi projekto vadovas, bibliotekos direktoriaus pavaduotojas infrastruktūrai Edvardas Liakas.

Vidaus erdvėse lankytojai ir vėl galės išvysti bene vizitine kortele tapusį bibliotekos didįjį piramidės formos šviestuvą. Vykstant modernizacijos darbams jis buvo išmontuotas, atnaujintas jo karkasas ir apšvietimas, išplauta ir vėl sukabinta net 4900 vnt. šviestuvo stiklo kolbelių, dėl kurių restauratoriams teko specialiai įsigyti indaplovę. Įgyvendinant modernizacijos darbus stengtasi išsaugoti vertinguosius interjero elementus, juos integruojant į naują interjerą.

azuolyno biblioteka 05

Vidaus erdvėse lankytojai ir vėl galės išvysti bene vizitine kortele tapusį bibliotekos didįjį piramidės formos šviestuvą. Vykstant modernizacijos darbams jis buvo išmontuotas, atnaujintas jo karkasas ir apšvietimas, išplauta ir vėl sukabinta net 4900 vnt. šviestuvo stiklo kolbelių, dėl kurių restauratoriams teko specialiai įsigyti indaplovę.

Kauno apskrities viešosios bibliotekos nuotr.

Modernizuota dalis bibliotekos pastato vidaus erdvių

Nors pradėjus įgyvendinti investicijų projektą buvo planuota pilnai sutvarkyti visą pastatą, modernizuojant ne tik fasadą ir techninius parametrus, bet ir visas vidaus erdves, tačiau 2020 m. parengus techninį projektą, paaiškėjo, kad siekiant visa apimtimi įgyvendinti pastato rekonstrukciją reikalinga dvigubai didesnė investicijų suma nei skirta lėšų projekte (pirminė projekto finansavimo suma buvo 11,3 mln. Eur, o reikėjo net 22,4 mln. Eur). Kadangi finansavimo trūkumui padengti papildomos lėšos nebuvo skirtos, priimtas sprendimas sumažinti rekonstrukcijos darbų apimtį, netvarkant dalies pastato vidaus patalpų.

Šiuo metu baigtame rekonstrukcijos darbų etape nėra įrengtos konferencijų salė, meno ir muzikos erdvės, Šeimų centro, garso įrašų studijos ir fotostudijos, dokumentinio kultūros paveldo restauravimo ir skaitmeninimo centrai, taip pat lankytojų labiausiai lauktos erdvės – kavinė ir lauko terasa ant stogo. Šias erdves ketinama sutvarkyti, įgyvendinus bibliotekos modernizacijos II etapą, kuris yra numatytas 2023 m. Kultūros ministro patvirtintoje finansavimo priemonėje.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video