Šiandien Vilniaus miesto savivaldybėje buvo skubiai sušaukta Ekstremaliųjų situacijų komisija, kuri paskelbė ekstremaliąją situaciją kilus pavojui nekilnojamajai kultūros vertybei – Gedimino kalnui.
Į savivaldybę šiandien kreipėsi Kultūros ministerija, kaip tik ir paprašiusi paskelbti ekstremaliąją situaciją. Tai padaryti Kultūros ministeriją įpareigojo Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Ekstremalios situacijos paskelbimas leis Gedimino kalno tvarkybai naudoti lėšas iš valstybės rezervo.
Ekstremalios situacijų valdymo komisija operacijų vadovu paskyrė lkltūros viceministrą Renaldą Augustinavičių, o gelbėjimo darbų vadove paskirta Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė Birutė Kulnytė. Operacijų centras artimiausiu metu bus aktyvuotas Kultūros ministerijoje.
Šiuo metu Gedimino kalnas ir ant jo esančios Pilies komplekso liekanos yra pavojingos būklės: linijinės deformacijos pietrytiniame šlaite artimiausiu metu gali susijungti ir iššaukti daug didesnės nuošliaužos susidarymą, negu kad praeitų metų spalį įvykusi nuošliauža šiaurės vakariniame šlaite. Ji galėtų sąlygoti net Aukštutinės pilies rūmų liekanų griūtį.
Be to, kad paskelbta ekstremalioji situacija, meras Remigijus Šimašius šiandien kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, prašydamas ginti viešąjį interesą ir nustatyti priežastis bei asmenis, kaltus dėl tragiškos dabartinės Gedimino kalno būklės. Miesto vadovas įsitikinęs, kad būtina reikalauti atsakomybės iš asmenų, kurie sudarė sąlygas susiklostyti esamai situacijai.
Mero laiške prokuratūrai prašoma ištirti visas nurodytas aplinkybes, kurios galimai galėjo turėti įtakos dabartinei kalno būklei ir nustatyti, ar įvairiais laikotarpiais šalia kalno vykdyta ūkinė veikla neprisidėjo prie Gedimino kalno šlaito slinkimo.
Vilniaus savivaldybės inf.