Top Baneris

Daugiafunkcio komplekso sostinėje teritorija ruošiama pamatų statybai 

2023 rugsėjo 28 d.
daugiafunkcis kompleksas
UAB „Cloud Architektai“ vizualizacija ‎
Pasidalykite straipsniu

Nacionalinio stadiono vietoje intensyviai vyksta pasiruošimo darbai – sunkiasvorė technika kasa žemę ir ruošia vietą pamatams, įrengiami bandomieji pamatų poliai, gaminamos ir montuojamos statybinės konstrukcijos.  

Pasiruošimas vyksta visoje didžiulėje, 22,3 ha ploto teritorijoje Ozo g. 27. Ši vieta ilgai stovėjo apleista, todėl pridygo savaiminės augmenijos. Ruošiantis statyboms, šiame etape teks pašalinti 56 medelius, iš jų – 20 nesaugotinų. Dauguma jų jauni, keliolikos centimetrų kamieno storio. Anot specialistų, jie netinkami persodinimui: susipynę šaknimis, yra tik menka galimybė, kad jie prigis, be to, auga vietose, kuriose technika dėl įvairių kliūčių tiesiog negali jų iškasti. 

Tačiau šioje vietoje jau išsaugota apie 160 vertingų medžių. Prieš dvejus metus, dar prieš prasidedant paruošiamiesiems darbams, iš šios teritorijos buvo persodinta įvairaus dydžio medžių – pušų, beržų, klevų, liepų, ąžuolų. Pirmą kartą miestas ėmėsi išsaugoti ir persodinti daug medžių. „Persodinimas buvo sudėtingas, ypač didžiųjų, iki 10 metrų aukščio medžių, kai kuriose vietose technika vos privažiavo“, – medžių persodinimą iš stadiono teritorijos prisiminė UAB „Stebulė“.

Mažesni buvo perkeliami natūraliai suaugusiais kupstais, kad geriau prigytų, kuo mažiau pasikeistų jų natūrali augimvietė. Jie buvo perkelti šalia požeminės perėjos Ozo gatvėje, taip pat į Ukmergės gatvę ir kitas gatves. 

Didelių medžių – iki 10 metrų aukščio persodinimui prireikė specialios technikos. Jie buvo perkelti į netoliese esančią Gelvonų, Loretos Asanavičiūtės, Ozo gatves. Medžiai susodinti tarp pėsčiųjų takų ir važiuojamosios gatvės dalies, kad šie sugertų gatvės triukšmą ir lietaus vandenį, saugotų praeivius nuo purvo ir kurtų ne tik šešėlį, bet ir emocinį saugumą. Anot specialistų, prigijo didžioji dauguma medžių – apie 90 proc. 

persodinti medziai daugiafunkcis 3
iš Daugiafunkcio komplekso teritorijos persodinti medžiai Ozo, Gelvonų ir Loretos Asanavičiūtės gatvėse. Vilniaus m. savivaldybės nuotr.

Skaičiuojama, kad miestui persodinimo paslauga kainavo apie 20 tūkst. Eurų. Savivaldybės teigimu, suma dvigubai mažesnė negu reikėtų pasodinti tokį patį kiekį medžių iš medelyno. 

Daugiafunkcio komplekso teritorijoje pastačius visą kompleksą aplinka bus gausiai apželdinta: bus pasodinta 250 medžių, apie 28 tūkst. krūmų – beveik tiek pat, kiek visas miestas pasodina per vieną sezoną. Bendras žolinių augalų plotas prilygs futbolo aikštei – bus apsodinta 15,3 tūkst. kv. m. Žaliosiose erdvėse numatyti pėsčiųjų ir dviračių takai, suoleliai, apšvietimas. 

Augalų rūšys atitiks šioje vietoje natūraliai augančią augmeniją. Ant kalvelių ir žaliosiose zonose bus sodinamos paprastosios ir kalninės pušys, mažalapės liepos, karpotieji beržai, paprastieji ąžuolai, paprastieji klevai, obelys, maumedžiai. Aplinką paįvairins ir gatvės triukšmą bei taršą užstos sedulų, purpurinių karklų, alyvų ir kitų krūmų masyvai bei žoliniai augalai. Šlapesnėse vietose planuojama sodinti juodalksnių ir sedulų bei drėgną dirvožemį mėgstančių žolinių augalų – vilkdalgių, paparčių, viksvų, irisų. Želdynai bus sodinami jau paskutiniame statybos etape, kai iškils pastatai.

Visą Daugiafunkcį kompleksą sudarys aštuoni statiniai, į kuriuos įeina ir daugiau objektų – Nacionalinis stadionas su sporto muziejumi viduje, sporto centras, treniruočių aikštės šalia sporto centro, lengvosios atletikos apšilimo zona, tarptautinės kategorijos lengvosios atletikos stadionas su futbolo aikšte, kultūros centras su biblioteka ir 300 vietų vaikų darželis.

Daugiafunkcio komplekso statybos darbus vykdo „Naresta“ kartu su subrangovais UAB „INHUS“, UAB „Caverion Lietuva“ ir UAB „Vilniaus rentinys“.

Komplekso statybų pabaiga numatyta 2025 m. 


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video