Vystytojai atkreipia dėmesį į itin gerą sienų šiluminę varžą (>6,2), kuri iki sumažina šilumos nuostolius. Tomas Rackevičius, vystytojo atstovas, tikslino, kad pastatas sunaudoja mažiau energijos nei yra B klasės kategorijos „lubos“ ir pateikė bendrovės „Vilniaus energija“ nurodomus skaičius. „64 kvad. m butui apšildyti per mėnesį užtenka apie 30 eurų (105 litų) – tai parodo išvestas žiemos vidurkis”, – teigė „Helios Pilaitės“ atstovas.
Jis savo ruožtu pastebėjo, kad daugiabutį lyginant su konkurentų objektais, įsikūrusiais netoliese, šis projektas juos lenkia kaina. „Žiūrint architektūriškai, pastatas be įmantrybių, tačiau pasirinkti funkcionalūs sprendimai. Balkonai nėra maži – nesirinkome minimalaus varianto, kurį galime pasiūlyti tam tikrame kainų lygyje“, – dėstė T. Rackevičius.
Standartai – svarbu, dėmesys bendruomenei – privalumas
Visussu pastatytu daugiabučiu susijusius darbus planuojama baigti iki šių metų birželio. Pavyzdžiui, šiuo metu dar neišspręsta, ką daryti su antrajame pastato aukšte įrengta 300 kvad. m terasa. Vystytojai svarsto, kad čia galėtų būti įrengta aikštelė arba sodas gyventojams. Į šią zoną būtų galima patekti tik daugiabučio gyventojams.
Inžinerines „Helios Pilaitės“ sistemas apžiūrėjęs ir įvertinęs ekspertas Raimundas Skurdenis sakė, kad daugiabutyje siūlomi ekonominės klasės butai galėtų pasiūlyti dar didesnes galimybes, jei jų inžinerines sistemas galima būtų valdyti, pavyzdžiui, nuotoliniu būdu. „Žaliojo miesto“ konkurso tikslas – naujų galimybių ir inovacijų integracija, pasiekimų lyginimas su aukštaisiais standartais.
„Daugiabutyje yra kiekvieno buto šildymo individuali apskaitos sistema, grindinis šildymas, tačiau jis galėtų būti reguliuojamas kiekvienam kambariui atskirai“, – pastebėjo automatizuotų namų valdymo sistemų mokymo bei techninės priežiūros centro „Jung Vilnius“ vadovas R. Skurdenis. Tačiau butuose suformuotų kambarių nėra, taigi natūralu, kad sistema neišskirstyta.
Vis dėlto visi ekspertai sutiko: kiekvienas vystytojas savaip juda link tokios kokybės, kurioje iš tiesų malonu gyventi.
„Helios Pilaitės“ pavyzdys rodo, kaip šiandien statant būstą yra svarbu ne tik atsižvelgti į standartus, energetikos alternatyvas, medžiagiškumą, inovacijų galimybes. Labai svarbu jausti atsakomybę būsto pirkėjui, gerai jį pažinti. Kuomet miestiečio vizija ir gyvenimo būdas sutampa su tuo, kas siūloma, tai jau yra didelis privalumas kalbant apie miesto vystymą“, – apibendrino Rita Glazer, projekto „Ateities miestai“ vadovė.