„MADE arhitekti“ suprojektuotas medinis darželis Salapspyje, Latvijoje, yra pirmasis visuomeninis pasyviojo namo standartus atitinkantis pastatas Baltijos šalyse. Energijos vartojimo efektyvumas čia suderintas su tvariu dizainu.
Latvijoje įsikūrę architektai siekė išspręsti svarbiausius šiuolaikinės statybos klausimus: kaip suprojektuoti nebrangų, bet aplinkai palankų ir žmonėms saugų pastatą. Darželis pasižymi išskirtiniu energijos vartojimo efektyvumu: kasmet suvartojama vos 12 kWh/m², kas atitinka pasyviojo namo standartus, užtikrina optimalų komfortą ištisus metus. Pastato CO2 pėdsakas minimalizuotas dėl pasirinktų laikančiųjų medinių konstrukcijų ir apdailos, o medžiagos parinktos atsižvelgiant į mažą lakiųjų organinių junginių (LOJ) emisiją.
Pastate telpa 12 grupių, sugrupuotų poromis, kiekviena iš dviejų grupių turi savo įėjimą ir salę. Įėjimus žymi trys gofruoto metalo „namukai“, suteikiantys darželiui žaismingą vizualinį identitetą.
Pritaikomumas taip pat buvo svarbus kriterijus, kurį architektai sau kėlė. Nors šiuo metu pastatas veikia kaip vaikų darželis, išplanavimas leidžia ateityje jį paversti pradine mokykla. Centre esanti atvira zona tampa universalia bendruomenine erdve, kuri veikia kaip valgykla ir renginių erdvė. Gretimos patalpos gali būti integruotos į šį branduolį arba likti atskirtos.
„MADE arhitekti“ vizualizacija
„MADE arhitekti“ komanda pažymi, kad statant dviejų aukštų medinį pastatą reikėjo vadovautis Latvijos statybos kodeksu, kuris šiuo metu nėra suderintas su progresiniais klimato tikslais. Architektai sėkmingai išsiderėjo nukrypimus nuo kodekso ir gavo Latvijos valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos techninės komisijos pritarimą. Tai leido darželiui gauti pasyviojo namo sertifikatą iš Vokietijos Pasyviojo namo instituto.