Biurų statytojai nori nuomininkų, šie pageidauja gerų darbuotojų, o ko nori patys darbuotojai? Specialistai vieningi: dar pastatų projektavimo etape neatsižvelgus į darbuotojų poreikius, kažin ar verta tikėtis didelės sėkmės tarp potencialių nuomininkų. Šių laikų darbuotojams nepakanka kėdės ir stalo mažoje patalpoje – modernūs verslo centrai privalo pasiūlyti poilsio zonas, žaidimų ir net miego kambarius.
Bendrovės „Darnu Group“ Turto valdymo skyriaus vadovas Linas Savickas pažymi, kad profesionalų reikalavimai biurams kyla nuolat – konkuruodami dėl specialistų darbdaviai priversti galvoti ne tik apie pelno rodiklius, bet ir apie sienų spalvas ar baldų ergonomiką.
Anot vadovo, šiuolaikiniai specialistai savo darbo vietai kelia visai kitokius reikalavimus, nei tai darė ankstesnių kartų atstovai, ir jų poreikiai verčia suklusti ne tik verslo įmonių vadovus, bet ir Nekilnojamojo turto (NT) plėtotojus. Norima ne tik jaukios, kūrybiškos ir laisvos atmosferos, bet ir darbo aplinkos, kuri prisidėtų prie įmonės rezultatų, todėl vystytojai siekia kuo efektyvesnio kokybinių ir techninių sprendimų įgyvendinimo. Tuo metu vadovai nori, kad biuras įveiktų komunikacijos, ergonomikos iššūkius ir padėtų pritraukti naujus darbuotojus.
„Bandant suderinti šiuos kriterijus, šiuolaikiški verslo centrai siūlo išskirtinumą per efektingus apdailos sprendimus. Taip atrandamas balansas ir patenkinami tiek aukšti darbuotojų reikalavimai, tiek racionalūs verslo skaičiavimai. Šią situaciją galima palyginti su buto remonto iššūkiais: nuomininkai su apdailos specifika, techniniais brėžiniais ir daugybę medžiagų susiduria gal 1-2 kartus per 10 metų, o turi greitai perprasti visą eigą, kai vystytojai tai daro nuolat ir jaučia rinkos tendencijas, atrenka NT projektui geriausiai tinkančių medžiagų paletę“, – situaciją atskleidžia L. Savickas.
Biuras – antrieji namai
Jauni ir ambicingi srities specialistai, siekdami tobulėti, realizuoti save ir kilti karjeros laiptais, dažnai darbe praleidžia daugiau laiko, nei įprastos aštuonios valandos. Ekspertų teigimu, dėl to biuro interjeras net labiau nei namai turi kurti sąlygas atsiskleisti darbuotojo kūrybiškumui ir profesiniam potencialui bei užtikrinti komfortą.
„Visa biurų projektavimo ir įrengimo tendencija krypsta į tai, kad ofisas yra antri namai, kuriuose mes turime praleisti tikrai daug laiko. Stengiamasi, kad biuruose darbuotojai turėtų erdves pietauti ir ilsėtis. Šiuolaikiški darbdaviai nori suformuoti tokias zonas, kuriose žmogus turėtų galimybę atsipalaiduoti, bet ir labai nuo darbo neatsitrauktų. Ši tendencija ypač jaučiama Vilniuje, kur labai daug įmonių nori turėti laisvę dirbant“, – pastebi interjerus biurams kurianti architektė Lina Bakienė.
O tokios erdvės, kaip miego ar žaidimų kambariai, anot architektės, ne tik nebestebina, bet tampa norma.
Kaip pavyzdį, L. Bakienė pateikia šiuo metu įgyvendinamą projektą vasarą baigiamame statyti verslo centro Vilniuje „Park Town“ antrajame pastate. IT veikla užsiimančios įmonės būsimose patalpose įrengtos net keturios žaidimams skirtos vietos: lounge zona bendrojoje erdvėje, konferencijų salėje, vadovų kabinete ir net specialiame tyliajame kambarėlyje.
„Dabar atėjus į naujai įrengtus biurus, atrodo, kad darbuotojai jaučiasi ir gyvena daug laisviau. Netgi, sakyčiau, jie šventiškiau jaučiasi. Matyt, pati estetiška aplinka jiems savaime kelia džiugesį ir tada darbas tampa dar malonesnis ir lengvesnis“, – teigia interjero architektė.
Biurų apdaila – įspūdingam įvaizdžiui
L. Bakienė pabrėžia, kad jei anksčiau tiesiog nebūdavo labai daug dėmesio kreipiama į darbo patalpų interjerą, dabar įmonės tikrai stengiasi ir daug investuoja.
„Dabar pasitelkiami specialistai, kurie suvaldytų visą kūrimo procesą ir sukurtų vientisą interjerą. Anksčiau būdavo labiau orientuojamasi į gražias erdves ir darbo vietų kiekius, o dabar jau siekiama tikrai didelio efektingumo, kad biuras kurtų įspūdį. Gal jis nebūtų savo kaina labai išraiškingas, bet, svarbiausia, kad stebintų. Ir medžiagos – tai, ką namuose žmonės bijotų pasirinkti, – metalinės plokštės, industriniai dalykai ar elementai – biuruose kaip tik to nebebijoma, žiūrima laisviau“, – akcentuoja specialistė.
L. Bakienės teigimu, vis dažniau biurų nuomininkai renkasi specialistų sukuriamą apdailą ne vien vertindami pasirinkimo praktiškumą ir kokybę, bet ir siekdami profesionalų siūlomų originalesnių sprendimų.
„Park Town“ pastato biurams specialistai pasiūlė HEIKO (japonų kalba reiškia pusiausvyrą) apdailos stilių. Taip gimė gerai apgalvota standartizuota arba tipinė apdaila, kuomet nuomininkai laisvi dėliotis savo aplinkos viziją iš jau atrinktų medžiagų.
„Žodis „tipinė“ neturėtų sudaryti klaidingos nuomonės, kad biuro interjeras bus kaip šimtai kitų. Tipinė apdaila jau nebėra tokia šabloniška. Tikrai galima padaryti gražių, kultūringų ir švelnių sprendimų biuruose. Viskas priklauso nuo funkcijos, nuo idėjos ir nuo spalvinių pasirinkimų. Tokioje apdailoje naudojamos medžiagos gali suteikti nemažai žavesio biurui ar santūriai padėti tai biuro funkcijai atsiskleisti“, – sako L. Bakienė.
Profesionalų pasirinkimas
Nemažiau svarbu ir tai, kad tipinės apdailos medžiagos yra parenkamos profesionalų, ir užsakovas, iš anksto žinodamas jų kainą bei įrengimo darbų fiksuotus įkainius, gali būti ramus, jog jam bus pasiūlytas kokybės ir kainos santykiu optimalus sprendimas. „Pavyzdžiui įrengiant BREEAM sertifikatą turinčio „Park Town“ verslo centro erdves automatiškai pasirenkamos tik šio įvertinimo reikalavimus atitinkančios medžiagos“, – aiškina specialistė.
L. Savickas neslepia, kad dažnas nuomininkas tokiu būdu taip pat siekia sutaupyti laiko ir organizacinėms reikmėms reikalingų žmogiškųjų išteklių. Jo teigimu, specialistų parengtą apdailą jau pasirinko 35 proc. vasarą baigiamame statyti antrajame „Park Town“ pastate įsikursiančių įmonių. L. Bakienė pabrėžia, kad čia įrenginėjamos erdvės yra pavyzdys, kaip panaudojant tipinę apdailą, galima pasiekti visiškai skirtingų rezultatų.
„Kuriame tokią apdailą jau ketvirtoje erdvėje, ir jos visos yra kardinaliai skirtingos. Pasirenkama tipinė apdaila, bet joje yra tokios plačios galimybių paletės ir spalviniai motyvai, kad galima įgyvendinti labai skirtingus interjerus. Aišku, kažkiek panašumo savo forma jie turės, bet galima spalvinius derinius taip pasirinkti, kad jie atskleistų individualų įmonės įvaizdį“, – apie įgyvendinamus projektus kalba architektė.