Top Baneris

Danijoje – labiausiai prieinami namai pasaulyje 

2023 balandžio 14 d.
universalus dizainas
Neįgaliųjų reikalų departamento nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Neįgaliųjų reikalų departamento specialistai lankėsi labiausiai pritaikytuose namuose pasaulyje, kurie taip pat žinomi ir kaip neįgaliųjų organizacijų namai Danijoje (Disabled People’s Organisations Denmark (DPOD)). Jie pastatyti pagal universalaus dizaino principus ir yra pirmasis tiek šalies, tiek tarptautiniu mastu 100 proc. prieinamas biurų pastatas. Šie namai yra ne tik 100 procentų prieinami, bet ir naujoviški, nes juose dera tvarumas, patalpų klimatas ir įtraukioji architektūra. 2012 metais šie namai tapo atviri verslui ir neįgaliųjų nevyriausybinėms organizacijoms, rašoma Neįgaliųjų reikalų departamento pranešime žiniasklaidai. 

Universalus dizainas – tai projektavimo strategija, orientuota į naudotojų įtraukimą ir tokiu būdu pastatų vystymą, kur žmogaus gebėjimai, žinios, reikalavimai ir pageidavimai yra įtraukiami į projektavimą nuo pat pirmos dienos. Universalus dizainas taip pat palengvina tai, kad skirtingus vartotojų poreikius būtų galima patenkinti skirtingais sprendimais. Tai turėtų būti pasiekta taikant integruotą projektavimo metodą, o ne naudojant įrenginius, skirtus būtent žmonėms su negalia. 

Prieinamumas ir universalus dizainas dažnai suvokiami kaip dvi tos pačios monetos pusės, bet taip būna ne visada. Prieinamumas dažnai susijęs su konkrečiais sprendimais žmonėms su negalia, bet jie nebūtinai sukuria lygybę. Kita vertus, naudojant universalų dizainą, pagrindinis reikalavimas yra sukurti orumą ir lygybę visiems vartotojams. Šia prasme universalus dizainas glaudžiai susijęs su žmogaus teisių aspektais minimais Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijoje. 

Neįgaliųjų organizacijų namai Danijojeaiškūs ženklai su spalvomis ir Brailio raštu padeda lengviau rasti kryptį. Registratūra padalyta į du lygius, kad kiekvienas asmuo gautų informaciją akių lygyje. Neįgaliųjų reikalų departamento nuotr.

Kaip apibrėžia Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencija, prieinamumas yra žmogaus teisė ir Danijos neįgaliųjų organizacijos namai yra tikras pavyzdys, kaip turi atrodyti prieinamumas ir lygybė pačia plačiausia prasme. Žmonės su negalia yra visuomenės dalimi: jie nori būti lygiaverčiai kaimynai gatvėje, kolegos darbe. Todėl būtent šis namas turėtų būti švyturys būsimoms įvairių pasaulio miestų biurų statyboms, rodančioms, kaip žmonės, turintys įvairią negalią, gali būti daug labiau įtraukti į darbinį gyvenimą ir visuomenę, akcentuoja Neįgaliųjų reikalų departamento specialistai.

1934 metais įkurta Danijos neįgaliųjų organizacija (DPOD) yra skėtinė organizacija, kurią sudaro 35 organizacijos narės. Organizacija atstovauja žmonėms, turintiems įvairią negalią bei politiniu lygiu skleidžia informaciją apie problemas, kurios yra gyvybiškai svarbios siekiant užtikrinti lygybę ir dalyvavimą. 


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video