Top Baneris

Būstų pardavimai sostinėje pranašauja pavasarį

2023 kovo 1 d.
busto pirkimas 2023
Unsplash nuotr.
Pasidalykite straipsniu

  • Susiduriama su prestižinių projektų deficitu.
  • Išaugusius pardavimus galimai lėmė gerėjantys lūkesčiai dėl sumažėjusių energetinių resursų kainų, besitraukiančios infliacijos.
  • Ryškėja tendencija pirkti būstus, kurie yra pastatyti arba arti statybų pabaigos.

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovių „Realco“ duomenimis, šių metų vasario mėnesį Vilniaus pirminėje NT rinkoje parduoti 208 būstai ir fiksuoti 9 sutarčių nutraukimai. 67 būstai parduoti ekonominiame, 114 vidutiniame ir 18 prestižiniame segmente. Nors lėtai besipildantis būstų sandėlis vis dar rodo sąstingį, aktyvėjantys būstų pardavimai pranašauja ne tik kalendorinį, bet ir galimai artėjantį NT pavasarį, teigiama pranešime spaudai. 

„Šių metų vasarį buvo parduota ketvirtadaliu (26 proc.) daugiau būstų nei sausį, kai fiksavome 153 pardavimus, tačiau du kartus mažiau nei praėjusių metų vasarį, kai buvo realizuoti 414 būstų. Daugiausia būstų parduota vidutinio segmento projektuose, o mažiausiai – prestižinio, vien dėl to, kad šios klasės būsto pirkėjai vis dar susiduria su tokių projektų deficitu. Kiek išaugę būstų pardavimai vasarį gali būti laikomi pirmaisiais artėjančio NT pavasario ženklais ir sąstingio pirminėje sostinės rinkoje pabaiga. Dar vienas to požymis – augantis pirkėjų užklausų skaičius ir dažnėjančios vystytojų organizuojamos atvirų durų dienos klientams“, – komentuoja „Realco“ pardavimų direktorius Marijonas Chmieliauskas.

Optimistiškesni žmonių lūkesčiai dėl NT

Pirminėje Vilniaus NT rinkoje pirkėjai šiuo metu gali rinktis būstus 122 projektų, kai pernai tokiu metu jie būstus rinkosi 112 projektų. 2023-iųjų vasarį į rinką įsiliejo 3 nauji projektai ar jų etapai, kurie rinką papildė 250 būstų.

Skaičiuojama, kad Vilniaus pirminės rinkos sandėlis per mėnesį paaugo 1 proc. ir šiuo metu siekia 3703 būstus, iš kurių 1342 – nepradėtuose statyti, 1154 – statomuose ir 1207– pastatytuose projektuose.

„Nors būstų sandėlis vis dar yra gana mažas, staiga išaugus paklausai, vystytojai galėtų sąlyginai greitai pasiūlyti naujų butų šiuo metu baigiamuose ruošti projektuose ir taip padengti išaugusią paklausą“, – teigia M. Chmieliauskas.

MarijonasChmieliauskas

„Realco“ pardavimų direktorius Marijonas Chmieliauskas

Esminė vasario mėnesio tendencija, anot jo, yra išaugę pardavimai, kuriuos galimai lėmė šiek tiek gerėjantys žmonių lūkesčiai dėl sumažėjusių energetinių resursų kainų, penktą mėnesį iš eilės besitraukiančios infliacijos – išankstinė metinė infliacija vasarį Lietuvoje siekė 17,2 proc.

Daugiau dėmesio nepastatytiems projektams

Pasak M. Chmieliausko, įsibėgėjęs būstų pirkimas jau pastatytuose arba arti statybos pabaigos esančiuose projektuose. Tačiau negalima teigti, kad būstai projektinėje stadijoje, t. y. brėžiniuose, kur projektams jau gautas statybos leidimas arba jie jau statomi, visiškai nesulaukia gyventojų dėmesio.

„Didėja ir toliau didės pardavimai projektuose, kurie yra pastatyti arba arti statybų pabaigos. To priežastys kelios: žmonėms įsigyti būstą tokiame projekte yra saugiau, taip pat prisikaupė neparduotų pastatytų butų. Projektai ankstyvoje stadijoje domina tuos pirkėjus, kurie nori išsirinkti geriausius butus jiems patinkančiose lokacijose ir pasitiki vystytoju bei jo reputacija. Rinkoje įsiliejus naujam projektui, verta suskubti, mat renkantis naujus namus iš brėžinių, pirmiesiems galima įsigyti geriausius būstus naujame projekte“, – komentuoja jis.

Ekspertas pastebi, kad pirkėjai vis dar išlieka lėtesni, yra linkę neskubėti priimant sprendimą dėl būsto įsigijimo.

„Pirkėjų yra įvairių – vieni savo seną būstą keičia į naują, kiti nusprendžia investuoti pinigus į NT, kad šie nenuvertėtų. Esminė pastarųjų mėnesių tendencija išlieka ta, kad pirkėjai mažiau skuba. Jie lygina skirtingus projektus, skiria laiko savo šeimos poreikiams išgryninti, būstą renkasi atsakingiau, neskubėdami. Tai gali būti susiję su jų lūkesčiais dėl bazinių palūkanų ir geopolitinės situacijos“, – aiškina M. Chmieliauskas.

„Realco“ šiuo metu rinkai siūlo paskutinius butus jau baigtuose statyti projektuose „7 vakarai“ ir „Go Life“, taip pat vykdo pardavimus aukštesnės klasės projekte „Vileišio 27“, stato prestižinės klasės projektą „Algirdo 3“.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video