Top Baneris

Būsto pirkimas: 10 svarbiausių klausimų prieš priimant sprendimą (1)

2016 rugsėjo 23 d.
Rusnės Marčėnaitės nuotr.
Rusnės Marčėnaitės nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Skaičiuojama, kad nuo metų pradžios Vilniuje parduota daugiau nei 1700 naujos statybos butų. Palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, pardavimai išaugo ketvirtadaliu. Nepaisant didėjusių pardavimų, šiuo metu pasiūla NT būstų rinkoje išlieka didelė – pirkėjas gali rinktis iš daugiau kaip 3400 naujos statybos butų Vilniuje.

„MG Valdos“ pardavimų vadovas Mantas Umbrasas pateikia 10 patarimų, kaip išsirinkti tinkamą ir poreikius atitinkantį būstą, kad netektų gailėtis.

1. Atsakykite sau: ko ieškote

Renkantis būstą svarbiausia realiai įsivertinti savo poreikius, nebijoti jais pasidalinti su pardavėju ir jokiu būdu nesivadovauti stereotipais. Būsto poreikiai, kaip rodo praktika, labai individualūs, tad prieš renkantis reikia gerai įvertinti savo gyvenimo būdą, kasdienes šeimos tradicijas, pomėgius ir poreikius. Juk vienai šeimai ypač svarbu, kad bute butų didelis erdvus valgomasis, kuriame susėdama kas vakarą ilgiems pašnekesiams prie vakarienės, o kitai – atstumas iki mėgstamiausių restoranų ir kavinių.

2. Padarykite namų darbus

Prieš priimant sprendimą, norimą įsigyti būstą verta palyginti su 3–4 patinkančiais projektais, pasidomėti bankų teikiamos paskolos sąlygomis. Vienas svarbiausių dalykų – teisingas biudžeto nusistatymas. Pirkėjas turi tiksliai įsivardyti, kiek jis pasiryžęs mokėti už norimą turtą, išsiaiškinti rinkoje vyraujančias kainas, įvertinti banko siūlomas sąlygas paskolos gavimui bei kiek teks mokėti pabrangus palūkanoms.

3. Įvertinkite perspektyvą

Perkant būstą būtina įsitikinti, ar jis bus paklausus ateityje. Būsto likvidumą vertinti reikėtų per nuomos arba pardavimo prizmę, įsivertinant, ar rinkoje šiuo metu yra daug analogiškų butų, ar pasiūla mažesnė. Įvertinti perspektyvą taip pat padės ir plėtojamo daugiabučio sprendimų unikalumas bei naudojamų medžiagų kokybiškumas ar net tai, kiek naujos statybos projektų yra aplink.

4. Pasidomėkite, kiek kainuos būsto išlaikymas

Perkant būstą reikia nepamiršti pasidomėti tuo, kiek reikės mokėti už komunalines paslaugas ir jo išlaikymą, t.y. kiek kainuoja šiukšlių išvežimas, lifto, aplinkos priežiūra bei kitos paslaugos. Kai perkamas butas yra naujai pastatytame name ir neturi mokesčių mokėjimo istorijos, reikėtų pasilyginti mokesčius kituose to paties plėtotojo projektuose.

Mokesčių dydis priklauso ir nuo plėtotojo pasirinktų sprendimų. Jeigu daugiabučio kiemo ir žaliųjų erdvių kūrimu rūpinosi profesionalūs landšafto specialistai, tai sprendiniai bus apgalvoti ir neteks ateityje už juos mokėti didelių mokesčių. Normalu, kai erdvių su skirtingų rūšių augalais, žaliuojančia pieva, tekančio vandens baseinu priežiūra sezono metu kainuoja 0,02 – 0,04 ct / kv. m per mėnesį.

5. Tikrinkite charakteristikas

Šiandieninis būsto pirkėjas yra pakankamai išprusęs. Vis didesnė dalis pirkėjų atidžiau gilinasi į techninius buto parametrus, palygina energines ir akustines klases, kartais net paprašo techninio projekto ištraukų.

Pavyzdžiui, siekiant išsiaiškinti, ar garso izoliacija naujajame būste bus pakankama, nebūtina imtis empirinių tyrimų ir prašyti pardavėjo koridoriuje važinėti liftu ar garsiai kalbėti šalimais esančiame bute. Apie būsto medžiagų kokybę visą reikiamą informaciją sužinosite iš techninių charakteristikų aprašo, o kad jį suprastumėte, specialaus išsilavinimo neprireiks – tik interneto ryšio ir naršyklės naudojimosi įgūdžių.

6. Atkreipkite dėmesį ir į žaliąsias zonas

Gera ir išvystyta infrastruktūra didina būsto vertę. Pagrindiniai kriterijai, kad jis būtų paklausus – socialinė infrastruktūra ir viešasis transportas. Šiuolaikiniai projektai neišvengiamai turi turėti požemines stovėjimo aikšteles, aptvertas kiemo teritorijas.

Naujai statomų projektų ABC yra požeminės aikštelės, saugi bei aptverta teritorija, žaliosios erdvės. Jei seniau pirkėjams būdavo svarbiausia kaina bei išplanavimas, tai šiandieninė situacija keičiasi: pirkėjas vis didesnį dėmesį skiria aplinkai ir estetikai bei yra pasiryžęs už tai mokėti papildomai.

7. Įvertinkite reputaciją

Perkant butą naujai statomame pastate bei siekiant įsitikinti, kad plėtotojo žadėti sprendimai atitiks realybę, verta pasidomėti plėtotojo istorija bei ankstesniais jo projektais. Pakankamai patirties neturinčio plėtotojo projektuose gali pasitaikyti projektavimo klaidų ar neapgalvotų sprendimų, kurių įvertinti apžiūros metu gali būti neįmanoma.

Vilniuje daugiau nei pusę rinkoje esančių butų parduoda 4-5 pagrindiniai plėtotojai. Dažniausiai pirkėjai jaučiasi saugiau pirkdami būstą iš didžiųjų nekilnojamojo turto bendrovių nei vienadienių žaidėjų, kadangi jos nelinkusios rizikuoti savo reputacija siekiant sutaupyti aukojant kokybę ir būsimą gyvenimo patogumą. Visuomet derėtų pasigilinti į kitus plėtotojo vystytus projektus, paprašyti rekomendacijų.

8. Pasidomėkite, kas atsakys į jūsų klausimus

Būsto įsigijimo metu pasidomėkite, kas rūpinsis namo administravimu: pirmaisiais gyvenimo naujame būste metais gyventojams iškyla nemažai klausimų, apie kuriuos jie galbūt nepagalvojo įsigijimo metu.

Labai svarbu, kad namo administratorius operatyviai reaguotų į užklausas bei tinkamai spręstų iškilusias situacijas, todėl siekiant užtikrinti sklandų gyventojų įsikūrimą, prasmingos įvairios veiklos, padedančios jiems tapti vieninga bendruomenė.

9. Negalvokite, kad brokeris pasiūlys geresnę kainą

Rinkoje vyraujantis mitas, kad nekilnojamojo turto brokeriai gali pasiūlyti kur kas geresnę norimo būsto kainą nei tiesiogiai kreipiantis į plėtotoją, yra neteisingas. Dažnai pirkėjas, besikreipiantis tiesiai į plėtotoją dėl norimo įsigyti būsto, gauna tokį patį pasiūlymą, kaip ir brokeris. Taip pat yra manančių, kad NT projektus vystančios bendrovės pardavinėja butus tik per brokerius. Tai taip pat netiesa, nes profesionalūs plėtotojai turi savo pardavimų komandas.

10. Įvertinkite laiką, kurio prireiks įrengti būstą

Būtina įvertinti ne tik tiesiogines būsto įrengimo sąnaudas, bet ir savo laiką. Jei prieš 4-5 metus būsto su visa apdaila pardavimai siekė 5-10 proc., tai dabar jie yra šoktelėję iki 25 procentų.

Vyrauja mitas, kad pačiam įsirenginėjant būstą pavyks sutaupyti, tačiau tai ne visuomet pasiteisina. Dažnai plėtotojas gali pasiūlyti pigesnį sprendimą, kadangi perka didesnius medžiagų kiekius, todėl gauna geresnes kainas bei gali suteikti garantiją. Siūlomi pasirinkimai sukuriami profesionalių interjero dizainerių, o taip pat nereikia kreiptis į keletą įmonių bei taip sutaupoma laiko. Per pastaruosius keletą metų sparčiai auga būsto su visa apdaila paklausa.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • simona.marozaite123

    2017-09-27, 9:07  

    Aš tai, kai ieškojau būsto, labiausiai dėmesį atkreipiau į kainą ir kiek kainuos pats būsto išlaikymas. Visgi, prieš perkant būstą, teko konsultuotis su specialistais kaip paskolu brokeriai tam, kad gautume geriausią pasiūlymą, imant paskolą. Likau patenkinta paslaugomis ir laiko susitaupė, o dėl NT brokerių tai tikrai pritariu, kad neverta gaišti laiko, nes kainos geresnės jie nepasiūlo.

Rekomenduojami video