Top Baneris

Bus skelbiamas naujas linijos Vilnius-Neris statybos konkursas

2022 gegužės 6 d.
Aukštos įtampos linija
Pasidalykite straipsniu

Energetikos projektų statybos bendrovės „Žilinskis ir Co“ sprendimą nepasirašyti sutarties su elektros perdavimo sistemos operatore „Litgrid“ dėl strategiškai svarbios linijos Vilnius-Neris statybos lėmė per beveik metus pasikeitusi situacija rinkoje – pabrangusios medžiagos bei logistikos trikdžiai, sako įmonės vadovas Žydrūnas Matuzas.  

SA. lt jau rašė, kad „Litgrid“ akcininkai praėjusį pirmadienį pritarė 38,6 mln. eurų (su PVM) vertės sutarčiai su pernai liepą skelbto konkurso nugalėtoja „Žilinskis ir Co“, kuri iki 2025 metų birželio turėjo suprojektuoti ir nutiesti naują perdavimo liniją, tačiau ketvirtadienį „Litgrid“ pranešė, kad įmonė atsisakė pasirašyti sutartį ir bus skelbiamas naujas konkursas. 

Ž. Matuzas sako, jog sprendimą lėmė dėl karo Ukrainoje ir Vakarų sankcijų Rusija i ir Baltarusijai pabrangusios medžiagos, komponentai, kuras. 

„Bendra tendencija – jeigu tu skaičiavai pasiūlymą, pavyzdžiui, dar praėjusių metų rugsėjo mėnesį, kai nebuvo karinių veiksmų Ukrainoje ir kitų reikalų, tos kainos dabar yra visiškai neadekvačios. Matote, kiek yra pabrangęs kuras – apie keturiasdešimt procentų, kiek pačios medžiagos. Yra dar kitos dalys ir tam tikrų medžiagų pagal saugumo politiką ir Europos Sąjungos direktyvas negalima importuoti iš tam tikrų šalių“, – BNS sakė „Žilinskis ir Co“ vadovas. 

„Rangovo lūkestis dirbti bent jau ne „į minusą“. Tokių sąlygų, kurios dabar įvyko, joks rangovas negalėjo numatyti“, – pridūrė jis. 

Pasak Ž. Matuzo, sprendimą dėl dalyvavimo naujame konkurse „Žilinskis ir Co“ priims įvertinusi, kaip keisis medžiagų kaina rinkoje ir jų pristatymo terminai.

„Litgrid“ Sinchronizacijos centro vadovas Mindaugas Ivanavičius ketvirtadienį teigė, kad nepavykus surasti sprendimo su konkursą laimėjusiu rangovu, konkursą įmonė skelbs iš naujo – bendrovė atsižvelgs į rinkos tendencijas ir pokyčius, be to, tai neturės įtakos sinchronizavimo projekto terminams.  

330 kV oro linija Vilnius-Neris kartu su pernai rekonstruota oro linija Lietuvos elektrinė-Vilnius ir veikiančia oro linija Lietuvos elektrinė-Neris aplink sostinę sukurs 330 kV žiedą, kuris užtikrins patikimą elektros tiekimą Vilniaus regione  tinklus sinchronizuojant su kontinentine Europa.

Nauja beveik 60 kilometrų ilgio linija bus tiesiama nuo Vilniaus rajone, Nemenčinės seniūnijoje esančios Neries transformatorių pastotės iki Marijampolio seniūnijos, kur susijungs su esama 330 kV oro linija Vilnius-Molodečno. Nuo šio taško bus rekonstruojama 22,7 km esamos linijos atkarpa iki Vilniaus transformatorių pastotės Panerių seniūnijoje.

Linijos Vilnius-Neris statyba yra vienas iš 15-os strateginių valstybės projektų, būtinų Lietuvos elektros tinklų sinchronizavimui su Europa.

Iki šiol Lietuva, Latvija ir Estija kartu su Rusija ir Baltarusija veikia IPS/UPS sistemoje, kurioje elektros dažnis centralizuotai reguliuojamas Rusijoje. Prisijungti prie kontinentinės Europos tinklų ir veikti sinchroniniu režimu su Lenkija, Vokietija ir kitomis kontinentinės Europos valstybėmis siekiama ne vėliau nei 2025 metais.

 

Šaltinis: BNS

kranas

Svarbiausios statybų, NT, inžinerijos naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="7"]

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video