Apie visų procesų skaitmenizavimą ir gaunamą naudą Lietuvoje kalbama per mažai. Nesistengiama įdiegti net tokių išsivysčiusiose šalyse elementarių dalykų, kaip elektroninis parašas. Todėl nereikia tikėtis, kad statybos sektoriuje skaitmenizavimas atsiras tarsi mostelėjus burtų lazdele. Prie to reikia eiti atkakliai, darant nors nedidelius žingsnius, pasitelkti geruosius pavyzdžius. Apie tai kalbama šiandien Marijampolėje vykstančioje konferencijoje apie BIM (statinio informacinis modeliavimas) privalumus. Renginys sulaukė ne tik įmonių atstovų, bet ir krašto savivaldybių vadovų dėmesio.
Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas atkreipė dėmesį, kad šiuo metu vyksta daug teisminių ginčų statybos sektoriuje – tarp užsakovų ir generalinių rangovų, tarp generalinių rangovų ir subrangovų, tarp užsakovų ir projektuotojų, ir pan., kurių daugelio pavyktų išvengti, jeigu visos šalys dirbtų BIM aplinkoje. „Dabar visi ginčai dažniausiai kyla dėl to, kad atskiros šalys skirtingai interpretuoja statybos objektą. Pastatų informacinis modeliavimas elimintuotų interpretacijas, visiems būtų aiškiai suformuluotos užduotys“, – sakė D. Gedvilas.
Anot jo, projektuotojai, šiandien projektuojantys trimatėje aplinkoje, jau galvoja pasiekę pakankamai aukštą lygį, tačiau 3D nėra tolygu BIM. Vienoje projektuotojų konferencijoje D. Gedvilui paklausus, kiek iš susirinkusių architektų darbe naudoja 3D modelį, rankas pakėlė 70 proc. dalyvių.
„Kai paklausiau, kas trukdo žengti kitą žingsnį į BIM platformą, paaiškėjo, jog dažnas projektuotjas dirba su nelegalia programine įranga, o naujai įsigyti trūksta pinigų“, – stebėjosi D. Gedvilas.
Viešosios įstaigos „Statybos informacinis centras“ vadovas Vaidotas Šarka Marijampolės krašto statybos įmonių vadovus supažindino su Vakarų šalių praktika, BIM teikiama nauda ir išdėstė pagrindines problemas, kodėl mūsų šalies statybininkai vangiai siekia dirbti BIM platformoje.
Kartu buvo pristatyta ir BIM praktika Lietuvoje – bendrovės „Ugira“ projektai: pataisos namai Marijampolėje; gamybinis pastatas Mokoluose ir gamybinis pastatas Kėdainiuose. Buvo paneigti mitai, kad BIM skirtas tik dideliems ir naujiems objektams. Pateikti pavyzdžiai parodė, kad galima naudojantis BIM atlikti ir nedidelių projektų rekonstrukcijos darbus siekiant optimizuoti projektavimo darbų laiką ir sąnaudas.