Bendrovė „Stemma Group“ kartu su Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacija kviečia dalyvauti idėjos Memelio miestui konkurse.
Konkurso tikslas surinkti kuo įvairesnių šios svarbios miesto teritorijos vystymo idėjų, minčių apie teritorijos ryšį su miestu, svarbiausių teritorijos viešųjų erdvių struktūrą, siūlomus naujus ar atkuriamus istorinius elementus – visa, kas yra svarbu teritorijos ir šios miesto dalies gyvybingumui. Dalyviai laisvi siūlyti visas net ir pačias netikėčiausias idėjas, kurios nebūtinai susijusios su parengta teritorijos koncepcija.
Konkurso aprašymas: čia.
Beje, idėja uosto teritorijai miesto centre – bilietas į „Architektų dienos“ renginį.
Darbo pateikimo forma: vienas A3 formato bilietas su trumpu idėjos aprašymu, planu, aksonometrija bei eskizais.
Vieta ir laikas: „Architektų dienos“ renginys, Liepos 1 d., 16:00, TEMA erdvė Memelio miesto teritorijoje.
Ekspozicija – vertinimas: „Architektų dienos“ renginio metu vyks ekspozicija ir geriausių idėjų pristatymas, rinkimas bei apdovanojimai.
Prizai: „Stemma Group“ dovanos bei galimybė toliau vystyti pateiktas idėjas.
Organizatoriai kviečia apsilankyti ekskursijoje „Uosto gatvė ir kas toliau?“, kuriuos metu bus lankomasi ir Memelio miesto teritorijoje. Dalyviai gaus lankstinukus.
Ekskursijos pradžia: birželio 26 d. 17 val. Uosto g. 22 (priėjimas nuo S. Daukanto g.).
Renginys yra Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijos rengiamo teminio renginių ciklo „Klaipėdos architektūra“ [Renginių ciklas, paroda ir leidinys] dalis.
Nagrinėjamos teritorijos praeitis
Per porą šimtų metų teritorija išsivystė nuo žvejų kaimelio iki tankiai užstatytos uosto teritorijos, su užstatymu palei Naująją uosto (buv. Malkų gatvę), vidines kvartalo gatveles bei Danės upės ir Žiemos uosto krantines. Viešosios urbanistinės erdvės upės ir marių krantinėse sukūrė vizualinius ir funkcinius ryšiu tarp miesto ir Kuršių marių. Vidinėse teritorijos erdvėse greta Naujosios Uosto gatvės vešėjo dideli sodai. Erdvių ir užstatymo mozaiką kūrė unikalios pramoninės erdvės su viešosiomis urbanistinėmis erdvėmis charakterį. Teritorijoje veikė uosto muitinė, uosto statybos ir remonto įmonė, pirklių sandėliai Danės krantinėje, jachtklubas Šiaurės rage.
Teritorijos dabartis
Po karo teritorijoje buvo įkurta eksperimentinė laivų statykla, gavusi „Laivitės“ pavadinimą. Buvusi viešoji krantinė palei Žiemos uostą tapo uždaros teritorijos dalimi. Sunykę sodai ir nebereikalingi senojo uosto pastatai buvo pakeisti naujais pramoniniais angarais, kuriuose vykdyta laivų projektavimo, statybos ir remonto veikla. Palei Danės krantine dar ilgai stovėję sandėliai buvo nugriauti apie 1972 metus, erdvė užsodinta topolių alėja. Nutraukus aktyvią uosto veiklą teritorijoje įsikūrė įvairios smulkios įmonės, meno kolektyvai taip pagyvindami teritoriją, tačiau ji vis tiek išlaikė buvusiomis tvoromis aptvertos pramoninės uosto teritorijos įvaizdį.
Ateitis
Detaliuoju planu siekiama sukurti unikalią urbanistinę struktūrą prie vandens, praplečiant centrinę miesto dalį iki Kuršių marių. Ryšiai su aplinkiniu urbanistiniu audiniu vystomi per viešas erdves išilgai Danės upės ašies. Lokali teritorijos viešųjų erdvių sistema veikia kaip žiedas, srautus paskirstant tolygiai. Erdvinio karkaso kulminacija – mažajai laivybai pritaikytas uostas. Į užstatymą integruojami išlikę istoriniai ženklai – medžių alėja, saugomi pavieniai statiniai. Šalia žiemos uosto projektuojamas naujas kruizinių laivų terminalas, planuojama įkurti uosto direkciją. Daugiafunkcis teritorijos charakteris sukurs gyvas ir patrauklias erdves gyvenimui, darbui ir pramogoms greta Kuršių marių pačioje Klaipėdos širdyje.