Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenimis, būsto paskolų paklausa pamažu stabilizuojasi. COVID-19 pandemijos sąlygomis jai ženkliai sumažėjus, šiuo metu naujų gyventojų užklausų sulaukiama vidutiniškai dukart daugiau nei kovo viduryje. Ekspertai atkreipia dėmesį, kad apibendrinti COVID-19 nulemtą poveikį būsto kreditavimui būtų per anksti, nes situacija nuolat keičiasi ir, vertinant klientų paraiškas, šiuo metu tebėra labai reikšmingos išorinės aplinkybės.
„Šalyje veikiantys bankai atsakingai įvertino neįprastą situaciją ir padėjo žmonėms tvarkytis su finansiniais iššūkiais. Nors pastebime, kad šiuo metu gyventojai į ateitį jau žvelgia optimistiškiau, nereikia pamiršti, kad dėl COVID-19 susiklosčiusi situacija vis dar nepasibaigusi, o ekonomikos padėtis nėra stabilizavusis. Svarstydami naujas paraiškas, bankai privalo atidžiai vertinti visas rizikas. Gyventojams patariame elgtis itin apdairiai ir prieš skolinantis gerai pasverti galimybes grąžinti paskolą“, – sakė Mantas Zalatorius, LBA prezidentas.
Būsto paskolų išdavimas nuo kovo vidurio, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu ankstesniais metais, buvo sumažėjęs vidutiniškai trečdaliu, o naujų paraiškų skaičius – dar labiau. Sumenkus gyventojų pajamoms, dalis paskolų turėtojų susidūrė su sunkumais grąžinti paskolas. Tad, prasidėjus karantinui, šalyje veikiantys bankai vieningai sutarė dėl galimybės iki vienerių metų atidėti to pageidaujantiems būsto paskolų įmokas, nekeičiant sutarčių sąlygų ir palūkanų.
Nuo kovo vidurio iki dabar bankai žmonėms atidėjo daugiau kaip 200 mln. eurų vertės būsto paskolų grąžinimą. Didžiausio susidomėjimo šia galimybe sulaukta kovą ir balandį. Šiuo metu užklausų dėl mokėjimų atidėjimo nuolat mažėja, tuo metu naujų paraiškų būsto paskoloms skaičius auga.
LBA duomenimis, pirmąjį šių metų ketvirtį apie pusę visų būsto paskolų suteikta Vilniuje, apie ketvirtadalį – Kaune, likusi dalis tenka Klaipėdai ir kitiems šalies miestams. Dažniausiai skolinamasi pirmajam būstui.
LBA primena, kad reikalavimai norintiems gauti būsto paskolą nesikeičia. Šalies bankai privalo teikti būsto paskolas vadovaudamiesi Lietuvos banko Atsakingojo skolinimo nuostatais. Pagal juos būsto paskolai grąžinti turi būti skiriama ne daugiau kaip 40 proc. visų tvarių asmens ar šeimos pajamų, o finansuojama suma pagrindiniam būstui įsigyti siekia iki 85 proc. turto vertės.
Todėl kiekvieno kliento individuali situacija vertinama pirmiausia atsižvelgiant į pajamų tvarumą. Rizikingų sričių ar profesijų sąrašų nėra, juolab kad net tos pačios specialybės atstovų, dirbančių skirtingų sektorių įmonėse, bei jų šeimų narių situacijos gali skirtis.
Palūkanų norma ir kitos kredito suteikimo sąlygos tiek anksčiau, tiek dabar nustatomos individualiai, atsižvelgus į daugelį kriterijų: prašomos paskolos dydį ir grąžinimo terminą, kliento finansinių galimybių įvertinimą, individualią kredito riziką, pasirinktą būstą, situaciją paskolų rinkoje, sąlygas finansų rinkose ir bankų finansavimosi sąnaudas tarptautinėje kapitalo rinkoje.