„Nepasisekus tų lubų neperdarysi“, – komentavo A. Šernas. Tikrinti ir pertikrinti šiame projekte reikėjo kiekvieną žingsnį. „Padarę kupolą turėjome ir kokybiškai lenktai jį aprėminti, paskui tvarkingai sudėti stiklus, o jie visi skirtingi. Tik esant rimtai kontrolei tokius darbus įmanoma atlikti be priekaištų“, – įsitikinęs „Statybų techninės priežiūros“ direktoriaus pavaduotojas.
Dar vienu ypatingos atidos reikalaujančiu darbu tapo metalinių pastatų kojų įtvirtinimas. „Tai – ne paprastos vertikalios kolonos. Kiekviena jų turi skirtingą pokrypį. Atkreipiu dėmesį – nedaug Lietuvoje įmonių, galinčių tokias pagaminti – itin tiksliai nupjautas ir paruoštas patikimai įtvirtinti“, – kalbėjo A. Šernas.
Natūralus apšvietimas turi savo kainą
Kone vien iš aliuminio profilių sunertiems fasadams reikėjo ypatingų produktų, kurie užtikrintų ir akustinį komfortą – maksimalią garso izoliaciją – ir energinį efektyvumą, ir saulės kontrolę. „Čia svarbi kiekviena detalė: stiklas, profiliai, sujungimai, tarpinės. Tokiu atveju neužtenka gerų architektų, reikia ir gerų rangovų, kurie žinotų konkrečius sprendimus, turėtų patirties ir nedėtų to, kas neefektyvu“, – komentavo V. Barakauskas.
A. Ambrasas pripažįsta, kad aliuminio ir stiklo konstrukcijų fasadai nėra pats paprasčiausias sprendimas užtikrinti energinį patalpų efektyvumą, vis dėlto jie yra labai parankūs norintiesiems natūralaus apšvietimo. Sugaudyti daugiau spindulių padeda ir lenktos pastato sienos, tad gana giliose patalpose saulės šviesos vidurdienį darbui pakanka net 6–7 metrų atstumu nuo lango. Dauguma taip ir planuoja savo biurus – darbo vietas įrengdami palei perimetrą – prie langų, o vidaus – konferencijų ar pagalbines – patalpas nukeldami į pastato gilumą.
Tiesa, natūralus apšvietimas turi ir nepageidaujamą poveikį – saulė prikaitina patalpas, tad čia itin svarbūs šią problemą sprendžiantys inžineriniai įrenginiai. V. Barakauskas paprašė suprojektuoti atskiras šildymo, šaldymo ir vėdinimo sistemas. „Verslo centruose įprasta įrengti universalias – šildymo ir šaldymo – sistemas, bet patirtis rodo, kad kai vienoje pastato pusėje šviečia saulė ir būna karšta, o kitoje – šalta, reguliuojant jas kas nors kur nors ima ir nesuveikia, išsibalansuoja. Tad sistemas įrengėme taip, kad nekiltų problemų“, – aiškino verslininkas.
Aklinas sienas keičia permatomos
Vienas aukštas „Baltic Hearts“ pastatuose užima 1000 kvadratinių metrų (viršutiniai – mažesni, nes 200 kvadratinių metrų čia atiduota terasoms, kurios, pastebėjo A. Ambrasas, išnaudojamos net pasivaikščiojimams), didelės erdvės itin tinka improvizuoti patalpų plano tema. Ne vienai šiame verslo centre įsikūrusiai įmonei buvo svarbu išsaugoti natūralaus apšvietimo teikiamus privalumus, taip pat lengvumo įspūdį. Dauguma atvejų visą aukštą užima viena įmonė – projekto kūrėjai tiki, kad galimybė išvengti komandos išskirstymo po atskirus aukštus jų nuomininkams buvo vienas šio verslo centro privalumų.
Architektų buvo prašoma projektuoti atviro plano biurus, esant būtinybei įrengti atskiras patalpas daugelis rinkosi ne aklinas gipso kartono, bet aliuminio ir stiklo pertvaras. Tokias įrengė ir bendrovė „Glasma service“. Svarbiausias užsakovų reikalavimas stiklo pertvaroms, pasak bendrovės direktoriaus pavaduotojo Ramūno Venskaus, yra gera garso izoliacija.
Ši užduotis sprendžiama kompleksiniu būdu: parenkant specialius, gamintojų laboratorijose testuotus aliuminio profilius, kurie montuojami prie paviršių garsui nelaidžiomis tarpinėmis, taip pat – atitinkamo storio stiklą (įprastai 10 milimetrų), kuris dar ir laminuojamas specialia akustine plėvele. Stiklas, žinoma, turi atitikti saugumo reikalavimus – kad nesužeistų patalpų naudotojų įvykus nelaimei.
„Šis stiklas yra specialiai grūdintas, kad būtų atsparesnis dūžiui – pertvarų praktiškai nė neįmanoma sudaužyti. Blogiausiu atveju stiklas subyra taip, kaip ir automobilių stiklai“, – sakė
R. Venskus.
Bendrovės „Glasma service“ atstovas pripažino, kad aliuminio ir stiklo dermės sprendimas yra brangesnis nei įrengti gipso kartono ar panašios rūšies pertvaras, ypač jei užsakovai kelia didelių jų akustinių ypatybių reikalavimų. Vis dėlto šiuolaikiniuose biuruose aliuminio ir stiklo pertvaros pasirenkamos vis dažniau – sąnaudas atperka estetinis rezultatas.