Top Baneris

Baigti Oginskių koplyčios-mauzoliejaus Vilniuje tvarkybos darbai

2016 lapkričio 23 d.
Vito Karčiausko nuotr.
Vito Karčiausko nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Dvejus metus trukę Oginskių koplyčios-mauzoliejaus ir jo prieigos tvarkybos darbai Vilniaus miesto senosiose kapinėse, vadinamose Šv. Apaštalų Petro ir Povilo, arba Saulės kapinėmis, pagaliau užbaigti.

„Klasicizmo stiliaus Oginskių šeimos koplyčia-mauzoliejus yra viena iš senesnių šeimos koplyčių Vilniaus kapinėse. Simboliška, kad tvarkybos darbų pradžia sutapo su Mykolo Kleopo Oginskio 250-osiomis gimimo metinėmis, kurios buvo minimos pernai. Šiuo metu galime matyti realų rezultatą, o ateityje reikėtų galvoti apie kitų šiose kapinėse esančių koplyčių tvarkybą. Kunigaikščių Oginskių giminės atstovai apie 400 metų darė didelę įtaką Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos valstybių visuomeniniam, politiniam ir kultūriniam gyvenimui, todėl Oginskių istorinio palikimo išsaugojimas neabejotinai prisideda prie mūsų tapatybės atskleidimo ir įtvirtinimo “, ─ teigė Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė.

Šv. Apaštalų Petro ir Povilo kapinėse esančios Oginskių koplyčios-mauzoliejaus ir jos prieigos tvarkybos darbus finansavo Vyriausybė ir KPD. Per dvejus metus šiam kultūros paveldo objektui skirta apie 100 tūkst. eurų: iš jų daugiau kaip 55 tūkst. eurų skyrė KPD iš Paveldotvarkos programos lėšų, likusiąją sumos dalį finansavo Vyriausybė pagal Istorinės atminties puoselėjimo priemonių planą.

Anot VĮ „Lietuvos paminklai“ projekto administravimo ir techninės priežiūros vadovo Viktoro Vilkišiaus, šiemet užbaigti koplyčios-mauzoliejaus tvarkybos darbai, taip pat papildomi, projekte nenumatyti darbai, be kurių nebuvo galima užbaigti objekto: įrengti betoniniai peraukštėjimai (laiptai), sutvarkytas kriptos betoninis dangtis, kuris buvo sutrūkęs, stabilizuotas gruntas prie antrosios kriptos.

Praėjusiais metais restauruoti Oginskių koplyčios pamatai, sienos, grindys ir metaliniai durys–varteliai, baigti stogo tvarkybos darbai – atkurtas bokštelis su kryžiumi ir užklota nauja čerpių danga. Be to, sutvarkyta koplyčios aikštelė, restauruojant atraminę sienelę ir metalinę tvorelę, atlikti avarinių atraminių sienelių koplyčios prieigose restauravimo ir tvarkybos darbai.

Pasak KPD Vilniaus teritorinio padalinio vedėjo Vito Karčiausko, Vilniaus miesto senosiose kapinėse, kurios nuo 1945-ųjų vadinamos Saulės kapinėmis, stovi net keturios XIX–XX amžiaus pradžios koplyčios. Šv. Vincento Pauliečio koplyčia yra pašventinta kapinėse pirmoji ─ 1811 metais.

Antroji iškilo Oginskių šeimos koplyčia (1863–1884 m.) Prisikėlimo koplyčia ir pseudogotikinė Meištavičių koplyčia pastatytos jau XX a. pradžioje. Oginskių koplyčia šiose kapinėse yra tvarkoma pirmoji, o kitų būklė nėra gera, tad ir šioms žadama skirti papildomo dėmesio.

Vilniaus miesto senosiose kapinėse Oginskių šeimos koplyčia-mauzoliejus pradėtas statyti 1876 metais pagal inžinieriaus architekto I. Levickio projektą. Klasicizmo stiliaus koplyčios pastatas, kuriame yra palaidoti nežinomi Oginskių šeimos nariai, pastaruosius dešimtmečius buvo apleistas, nukentėjo nuo asocialių asmenų sukelto gaisro, o praėjusiais metais ─ užkonservuotas, apjuosiant fasadą metaline konstrukcija bei uždengiant laikiną stogo dangą.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video