Aukštesni reikalavimai vėdinimo sistemai ir naujos technologinės galimybės

Aukštesni reikalavimai vėdinimo sistemai ir naujos technologinės galimybės

Domekt R 200V C8 use 01 web 1
„Komfovent“ nuotr.

Nauji techniniai A++ klasės reikalavimai iškėlė aukštesnius kriterijus vėdinimo sistemoms. Vėdinimo įrenginiai turi būti kuo efektyvesni, taupyti elektros energiją ir grąžinti kuo daugiau šilumos į patalpas. Nuo 2021 metų įsigalioję pokyčiai numato, kad šilumogrąžio (rekuperatoriaus) naudingumo koeficientas turi būti ne mažesnis už 80 proc., o vėdinimo įrenginio ventiliatorių naudojamas elektros energijos kiekis neturi viršyti 0,45 Wh/m³ – tai galima pasiekti tik pasitelkiant naujausias gamybos technologijas.

Išankstinės nuostatos apie vėdinimą gali užkirsti kelią kokybiškiems sprendimams

Vėdinimo sistemų gamintojos „Komfovent“ specialistas Jonas Veličko pastebi, kad klientai į vėdinimo sistemų gamintojus neretai kreipiasi nepasirengę vėdinimo projekto bei turėdami klaidingų išankstinių nuostatų. Anot jo, vartotojams svarbu atkreipti dėmesį į vėdinimo įrenginio savybes ir parametrus: triukšmo lygį, valdymo intuityvumą. Taip pat specialistas pabrėžia, kad pastaruoju metu itin aktualus tapo drėgmės regeneravimo ir sulaikymo efektyvumas vėdinimo įrenginiuose. Minėti parametrai apsvarstomi rengiant vėdinimo projektą. Tik tuomet ekspertai gali pasiūlyti tinkamo našumo, visus poreikius atitinkančius vėdinimo įrenginius. Pasirinkus ir sumontavus vėdinimo įrenginį be projekto dažnai suklystama: vėdinimo įrenginio našumas gali būti nepakankamas, vėdinimo sistema neužtikrina oro cirkuliacijos kambariuose, girdimi pašaliniai triukšmai, įrenginio sumontavimo vieta trukdo jo profilaktinei priežiūrai.

Komfovent irenginiai

Vėdinimo sistemų gamintojos „Komfovent“ specialistas Jonas Veličko sako, kad svarbu atkreipti dėmesį į vėdinimo įrenginio savybes ir parametrus: triukšmo lygį, valdymo intuityvumą.

„Komfovent“ nuotr.

J. Veličko paneigia visuomenėje paplitusį mitą, kad entalpiniais gali būti tik plokšteliniai šilumogrąžiai. Anot jo, entalpiniams tyra būti priskiriami tiek rotaciniai, tiek plokšteliniai šilumogrąžiai, kuriuose vyksta vandens garų (drėgmės) mainai. Taip pat specialistas ragina nesibaiminti, jog vėdinimo įrenginiuose su rotaciniais šilumogrąžiais šalinamas oras gali maišytis su tiekiamu: „Mūsų atlikti laboratoriniai tyrimai Šveicarijos laboratorijoje patvirtina, kad toks maišymas siekia vos iki 1 %, o naudojant pravalos sektoriaus sprendimą – net iki 0,1 %, ir žmogui yra absoliučiai nejuntamas.“ Remiantis „Passive House Institute“, įkurto Vokietijoje, duomenų baze, vėdinimo įrenginiai su plokšteliniais šilumogrąžiais nėra pranašesni oro srautų pasimaišymo atžvilgiu už įrenginius su rotaciniais šilumogrąžiais, nes tokių įrenginių deklaruojamas vidinis pasimaišymas dažnai net viršija 1–2 %.

Vėdinimo įrenginį būtina rinktis atsakingai

„Komfovent“ pardavimų inžinieriai išskiria populiarias tendencijas, į kurias būtina atsižvelgti įsirengiant šildymo sistemą:

  • Klientai nori kuo efektyvesnių vėdinimo įrenginių su aukštais parametrais, bet atverti pinigines ryžtasi ne visi. Kokybiškų įrenginių gamybai naudojamos aukščiausios kokybės medžiagos, todėl natūralu, kad savikaina išauga.
  • Vartotojams aktualus triukšmo lygis ir įrenginio matmenys. Klientai yra linkę taupyti vietą, tačiau renkantis didesnio našumo įrenginį norai ne visada atitinka lūkesčius. Kuo didesnis našumas, tuo didesni bei galingesni komponentai reikalingi. Svarbu atkreipti dėmesį, kad kuo mažesnis įrenginys, ir kuo oro srautas labiau užspaustas – tuo labiau didėja oro triukšmas, prastėja vėdinimo parametrai.
  • Dažnai yra nutylimi svarbūs faktai apie vėdinimo įrenginius su plokšteliniais šilumogrąžiais. Tokio tipo vėdinimo įrenginiai veikia efektyviai tik tada, kai lauke yra teigiama temperatūra. Esant neigiamai temperatūrai, jų šilumogrąžiai užšąla. Užšalimo prevencijai įrenginiuose naudojamas pirminis šildytuvas, kuris sumažina įrenginio efektyvumą bei padidina elektros sąnaudas. Taip pat plokšteliniai šilumogrąžiai sausina patalpas bei jiems reikalingas kondensato nuvedimas. O vėdinimo įrenginiai su rotaciniu šilumogrąžiu minėtų problemų neturi – jie efektyviai regeneruoja drėgmę, bei gali veikti iki  -30 °C be užšalimo grėsmės. Būtent tokio tipo įrenginiai yra labiau tinkami Lietuvos klimatinėms sąlygoms.

„Komfovent“ gamykla ir joje pagaminti įrenginiai

Modernūs „Komfovent“ technologiniai sprendimai 

Pažangiausias technologijas derindama su ilgamete patirtimi, „Komfovent“ sukūrė gyvenamiesiems namams skirtą vėdinimo įrenginių seriją „DOMEKT“. Šią seriją sudaro 28 įvairių tipų ir skirtingo našumo įrenginiai, kuriuos galima pritaikyti įvairiems vėdinimo sistemų projektams. Serijai priklauso ir inovatyvūs vėdinimo įrenginiai su itin efektyviais entalpiniais-sorbciniais rotaciniais šilumogrąžiais. 

Sorbcinio rotacinio silumograzio principas
Sorbcinio-rotacinio šilumogrąžio principas

Skaičiuojama, kad paprasti kondensaciniai rotaciniai šilumogrąžiai regeneruoja 50 % drėgmės, o entalpinių-sorbcinių rotacinių šilumogrąžių drėgmės regeneravimo ir sulaikymo efektyvumas siekia net 90 %. Entalpinio-sorbcinio rotacinio šilumogrąžio veikimo principas pagrįstas selektyviąja adsorbcija ir molekuline trauka. Ore esančios vandens molekulės prilimpa prie ceolitinės dangos, o sausesnis oras jas absorbuoja – taip nuolat palaikomas drėgmės balansas tarp patalpų ir lauko oro. Taigi šio tipo šilumogrąžiai taupo šilumą bei vėsą ir kontroliuoja drėgmę patalpose: žiemą patalpas drėkina, o vasarą neįleidžia perteklinės drėgmės iš lauko.

Temos: A++ klasės namas, KOMFOVENT, vėdinimo sistema

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai