Top Baneris

Atsiskyrimas gamtoje minimaliame būste

2023 birželio 6 d.
Minimalistinis nedidelis medinis namas gamtos apsuptyjeTik SA
Leono Garbačiausko nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Pavadinimas: privatus namas „Man cave“
Vieta: Švenčionys
Architektai: „Devyni architektai“
Plotas: 80 m2
Metai: 2022
Nuotraukos: Leonas Garbačiauskas

„Less is more“ (liet. mažiau yra daugiau) ar „Less is a bore“ (liet. mažiau yra nuobodu)? Minimalus ar paprastas? Šiuolaikinės tendencijos diktuoja minimalizmo idėjų kultą, tačiau apibūdinimas „paprastas“ kūrėjų dažnai laikomas net įžeidimu. Visgi ir mažų poreikių užsakovai atranda sau tinkamus architektus, kurie išpildytų žemiškas, paprastas ir neapsunkinančias tobulų namų vizijas.

„Man cave“ – paprastam gyvenimui

Namo įvaizdį lėmė užsakovo specifiniai poreikiai, kuriuose buvo numatyta vidaus erdvė motociklui, automobiliui ir nuosavas meistravimo kampelis, o visos konstrukcinės ir apdailos medžiagos būtų minimalios, tvarios ir nevarginančios interjero sprendinių visumos. Kartu gimė ir projekto pavadinimas „Man cave“ (liet. vyro urvas) – tik minimalius poreikius tenkinanti būsto aplinka, tik tai, ko reikia po ranka bei pašalinių elementų, akcentų ir pagražinimų.

Pastato eksterjero koncepciją sudaro kuo paprastesnė forma, be sudėtingų techninių sprendimų ar konstrukcijų, visiškai atitinkanti regiono tradicinių daržinių stilistiką. Tačiau tam, kad tai nebūtų aklas formų atkartojimas, įvesti keli papildomi elementai, stoginės jungties su pastatu suvedimas, karnizų pakalimas ir sujungimas su fasadais. Tokie sprendiniai pasirinkti ne tik dėl estetikos, bet ir racionalaus funkcionalumo: tam, kad stoginė netaptų tamsia zona, vietoje vartų įrengtos suveriamos langų sistemos. Tai leidžia sujungti erdves ir kartu neprarasti šviesos.

Galbūt ne paprasta, o tvaru ir praktiška?

Siekis naudoti kuo paprastesnį ir vizualiai mažiausiai taršų sprendimą paskatino rinktis itin paprastą apdailos medžiagą – fanerą, kad erdvė būtų vientisa, todėl ir visiems elementams buvo pasirinktas vienodas medžiagiškumas. Interjeras pagyvinamas juodos spalvos elementais, stalviršiais, langų rėmais, šviestuvais, židiniu ir kt. O baldiniai sprendimai atitinka užsakovo poreikius suteikti kambariams šviesos, erdvės ir neapsunkinti juos papildomais akcentais.

Tiek konstrukcijai tiek apdailai panaudotas medis, saugant aplinką, mediena pasirinkta iš netolimų apylinkių. Sprendimai elementarūs, kad būtų suprantami ir lengvai įgyvendinami vietinių meistrų. Kuo mažiau atvežtinių, ilgai ir iš toli transportuojamų elementų – tuo mažiau aplinkos taršos.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video