Top Baneris

„Atgimę piliakalniai“ laukia skaitytojų ir lankytojų

2018 gruodžio 12 d.
„Atgimę piliakalniai“
Seredžiaus piliakalnis. G. Grižo nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Gruožio pradžioje pasirodė Lietuvos archeologijos draugijos leidinys „Atgimę piliakalniai“. Jurgitos Viršilienės ir Gintauto Zabielos parengta knyga reprezentuoja išskirtinį Lietuvos paveldą – piliakalnius. Apie 1935-36 m. Lietuvoje buvo žinomas ir saugomas 621 piliakalnis, 2018 m. lapkričio mėnesį jų žinoma jau 926, ir šis skaičius vis dar didėja, pavyzdžiui, 2018 m. identifikuoti dar 5 nežinoti piliakalniai.

Piliakalniai – labiausiai matoma ir suvokiama archeologijos paveldo rūšis, viduramžių pilių ir istorinių įvykių vietos, kurių kultūriniuose sluoksniuose glūdi informacija apie ilgą, maždaug 2500 metų, krašto praeities laikotarpį.

2017-ieji, Lietuvoje paskelbti piliakalnių metais, tapo gražia įžanga pasitinkant atkurtos Lietuvos šimtmetį ir savotiškai priminė, kad mūsų valstybės ištakos siekia priešistorinius laikus. Praeities sąsają su šiandiena atspindi nepriklausomoje Lietuvoje sutvarkyti piliakalniai. 100 atrinktų piliakalnių, pristatomų šioje knygoje, tarsi simbolizuoja Lietuvos šimtmetį. Taigi mūsų valstybės šimtmetis yra ir piliakalnių atgimimo šimtmetis.

2018 m. pavasarį Lietuvos archeologijos draugija kreipėsi į savivaldybes ir regioninius parkus su prašymu nurodyti sutvarkytus piliakalnius. Iš 27 rajonų ir 17 regioninių parkų gauta informacija tapo šios knygos pagrindu. 2018 m. pavasarį–rudenį apvažiuota apie trečdalis Lietuvos piliakalnių ir įvertinti atlikti tvarkymo darbai. Kadangi atliktų darbų mastas labai skyrėsi, besižvalgant, o, tikėtina, ir ruošiantis piliakalnius tvarkyti ar jau tvarkant, iškilo ir paprastas klausimas – ką galima laikyti sutvarkytu piliakalniu? Taigi, sutvarkytu laikomas piliakalnis, kuriame išryškintas ir nuo įvairių išorinių veiksnių apsaugotas jo autentiškumas: pašalinti želdiniai, įrengta lankymo infrastruktūra, informacinės priemonės, pašalintos avarinės grėsmės, atlikti rekonstrukcijos darbai, specialūs tyrimai. Ši informacija pateikta suvestinėje lentelėje knygos pabaigoje.

„Atgimę piliakalniai“ – tai ir fotoalbumas, išsiskiriantis didelėmis meniškomis piliakalnių nuotraukomis iš oro, tuo pačiu tai ir išsamus piliakalnių tvarkymo vadovas su piliakalnių žemėlapiais, jų tvarkymo rekomendacijomis ir nuotraukose pateikiamais geriausiais jų pavyzdžiais. Šis 220 puslapių reprezentatyvus leidinys bus naudingas ne tik kultūros paveldo mylėtojams, puoselėtojams, bet ir piliakalnių tvarkymo specialistams.

Knygos leidybą iš dalies finansavo Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos.

KPD inf.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video