Top Baneris

Atgaivinta istorija tvarioje medinėje renovacijoje

2022 lapkričio 28 d.
605371ecdb87b97152f36f78 NymansEl Trikafabriken baraBild D026464Tik SA
Pasidalykite straipsniu

„Trikåfabriken“ tai 1928 m. statyta trikotažo gamykla, esanti Stokholmo industriniame rajone „Hammarby Sjöstaden“. Šiandien laikomas seniausiu išsaugotu pastatu regione, kuris tapo tos vietos išskirtiniu objektu, nužyminčiu pietinį greitai besiplečiančio ir modernaus „Sjöstaden“ rajono įvažiavimą. Šimtametis pastatas virto 25 tūkst. kv m. administraciniu ofisu, o jo transformacija užsiėmė architektūros studija „Tengbom Architects“.

6053713bc282274bcc546618 NymansEl Trikafabriken baraBild D028388
Felix Gerlach2 1

Kalbant apie tvarumą, kuriuo pasižymi Stokholmas, renovacija laikoma viena iš tvarios architektūros krypčių, padedančia atgaivinti senąją architektūrą, nešvaistant resursų naujai statybai, kol istoriniai pastatai nyksta akyse. Šis projektas pelnė „BREEAM Very Good“ sertifikatą, įskaitant ir visą statybų procesą, griovimą, energijos ir vandens sąnaudas, vidinį klimatą bei poveikį aplinkai. Demontuodami atrinktas dalis ir suprojektavę medinį antstatą, architektai 85% sumažino CO2 emisijas nei jeigu būtų viską išgriovę ir statę naują pastatą iš betono ir plieno.

Išskirtinis objektas Švedijoje

Klasikinis ir unikalus industrinės architektūros pavyzdys, pirmasis rajono pastatas. Jo transformacijos metu buvo išsaugoti originalios architektūros bruožai, tuo pačiu suprojektavus medinio karkaso antstatą. Architektų tikslas buvo sukurti naują bendrą viso pastato išraišką, kuri išlaikytų vientisumą, jie išsaugojo mūrinį fasadą ir kruopščiai atnaujino pastatą. Prie originalios konstrukcijos buvo pridėtas 5-ių aukštų medinis antstatas su „Cortnen“ plieno apdaila. Parinktos medžiagos stipriai siejasi su vietos pramonės istorija. Plienas puikiai dera prie esamo mūro, atitikdamas jo šiltą toną, kaip ir atviros medienos atspalvis interjere. Seno ir naujo sąveika harmoningai atsispindi ir fasadų ritmikoje, nors antstato stiklinimas yra stambesnis, prie esamų mūrinių piliastrų yra priderinamas plieno apdailos skirstymas. Be to, medinis karkasas matomas ne tik interjere, bet ir išorėje per didelius langus.

Išryškinama naujo antstato sankirta su esamu pastatu ties pilnai įstiklintu vieno aukšto fasadu. Stogas taip pat traktuojamas kaip akcentinis antstato elementas bei „penktasis fasadas“, kurio apdailai buvo naudojama ta pati plieno medžiaga. Tai pirmasis toks stogo apdailos projektas Švedijoje, dėl ko architektams tai tapo iššūkiu, tarsi nustatyti „atskaitos tašką“ būsimiems projektams.

Naujo ir seno sinergija interjere

Įėjus į vidų lankytoją pasitinką didelis atriumas, kuris tęsiasi nuo pirmo aukšto iki pat stogo, tokia erdvė sukuria unikalų interjero charakterį bei organiškai sujungia skirtingas pastato dalis. Pastate suprojektuoti atviro plano biurai, kurie suteikia galimybę laisvai prisitaikyti ofiso išdėstymą individualiems poreikiams. Interjere atsispindi šilti atspalviai, pagrindinė medžiaga – medis, taip pat yra ir smulkūs juodo metalo elementai, stiklas bei originalus mūras. Sukuriamas industrinio moderno jaukumas.

Čia taip pat įsikėlė ir Švedijos Aplinkos Apsaugos agentūra, prisitaikydama savo veiklos pobūdį atnaujintame, tvariame ofise. O pirmame aukšte įsikūrė restoranas. Pastate taip pat yra įrengta ir 300 kv. m. terasa ant stogo, nuo kurios atsiveria įspūdini panoraminiai vaizdai. Ten pat ant stogo yra įrengti ir saulės elementai, užimantys beveik 500 kv. m. plotą.

Nuotraukos: Robin Hayes, Felix Gerlach, nymansel.se


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video