19-asis Architektūros [pokalbių] fondo ciklas tęsia pašnekesius „nepatogia“ tema – „Pinigai“. Antrojo pranešėjo, Tomo Grunskio, paskaitoje „Viešai perkama architektūra“ aktualizuojama esminės šiuolaikinės Lietuvos architektūros raidos sąlygos – viešųjų pirkimų sistemos (VPS) santykis su architektūros menu, kuris jau daugiau nei 20 metų yra jos įkaitas.
T. Grunskis – architektas, humanitarinių mokslų daktaras, architektūros pedagogas VDA ir VGTU, architektūros kultūros ir kritikos platformos ir architektūros galerijos „Nulinis laipsnis“ Vilniuje įkūrėjas ir kuratorius, 60 mokslinių ir populiarių straipsnių autorius ir bendraautoris, dviejų mokslo mokomųjų knygų autorius ir bendraautoris. Taip pat – architektūros studijos AEXN vadovas, praktikuojantis architektas.
Pranešėjas rekomenduoja skaityti
Tomas Grunskis, Julija Reklaitė
„Laisvės architektūra“, (Baltos lankos: Vilnius, 2012).
Kodėl verta skaityti?
Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad per nepriklausomybės dvidešimtmetį Lietuvos architektūroje įvyko kur kas daugiau nei per visą XX amžių. Šią prielaidą architektūros istorikai patvirtins arba paneigs ateityje, tačiau tiesos, kad šie 20 metų šalies architektūrai buvo labai reikšmingi, tikriausiai nepaneigs niekas.
Nepriklausomybės dvidešimtmetis Lietuvoje nusėtas architektūrinių praradimų randais ir atradimų perlais, urbanistinėmis grimasomis ir idėjų proveržiais. Ši knyga – tai pirmasis bandymas surinkti žinias, subjektyvias nuomones ir patirtį apie tai, kas įvyko Lietuvos architektūroje per šį laikotarpį, ir parodyti tikrovę ateičiai taip, kaip ją mato šios kasdienybės istorijos dalyviai.
Kur ir kada
Pokalbis lietuvių kalba vyks 2016 m. lapkričio 23 dieną, trečiadienį, Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG), Konstitucijos pr. 22, Vilniuje. Pokalbio pradžia 20 val. Renginys nemokamas.