Architektūros [pokalbių] fondas: trečiąkart apie pinigus

Architektūros [pokalbių] fondas: trečiąkart apie pinigus

Architektūros [pokalbių] fondas

Šiandien, gruodžio 1-ąją, Nacionalinėje dailės galerijoje vyks dar viena Architektūros [pokalbių] fondo ciklo, kurio tema „Pinigai / Money“, paskaita „Ne-kapitalizmo architektūra“. Ją skaitys filosofas ir žurnalistas Owenas Hatherley (UK).

Remdamasis savo knyga „Landscapes of Communism“, Owenas Hatherley paskaitoje aptars, kokiu būdu sovietinė architektūra ir miestų planavimas gali būti apibūdinami kaip „nekapitalistiniai“.

Kitaip sakant, ar iš tiesų miestai bei pastatai sovietmečiu būdavo kuriami nepaisant įprastų kapitalistinių varomųjų jėgų, tokių kaip nekilnojamojo turto vystymas, žemės nuosavybė, verslo interesai ir kapitalas. Įtakingi kritikai, kurie reiškėsi nuo pat XX a. ketvirtojo dešimtmečio, teigė, kad sovietinę sistemą iš esmės galima apibūdinti kaip „valstybinį kapitalizmą“, kuriame biurokratija veikė kaip „generalinis kapitalistas“. Visgi, palyginti su to paties laikmečio (maždaug nuo 1945 m. iki 1979 m.) urbanistika ir architektūra Prancūzijoje, Suomijoje ir netgi Jungtinėje Karalystėje, jų kūrimo strategijos gali pasirodyti stebėtinai panašios. Todėl šioje paskaitoje bus mėginama išsiaiškinti, ar ši [sovietinė] ekonominė sistema, net ir be kapitalizmui įprastų piniginių santykių, sukūrė kai ką iš tiesų ypatinga urbanistinėje bei architektūrinėje erdvėje, ir, jei taip, kas gi tai buvo.

Pranešėjas: OWENAS HATHERLEY
Filosofas ir žurnalistas (UK)

owenas_hatherley_250
Owenas Hatherley

Owenas Hatherley gimė 1981 metais Sautamptone, Anglijoje. 2011 m. Birkbeko koledže, Londone, jam suteiktas filosofijos daktaro laipsnis (apginta disertacija „Constructivism and Americanism“ („Konstruktyvizmas ir amerikietiškoji tradicija“). Disertaciją 2016 metais leidykla „Pluto Press“ išleido pavadinimu „The Chaplin Machine“ Jo straipsnius reguliariai spausdina šie periodiniai leidiniai: „Architects Journal“, „Architectural Review“, „Dezeen“, „the Guardian“, „the London Review of Books“ ir „New Humanist“, taip pat O. Hatherley yra kelių knygų autorius: „Militant Modernism“ (Zero, 2009 m.), „A Guide to the New Ruins of Great Britain“ (Verso, 2010 m.), „Uncommon – An Essay on Pulp“ (Zero, 2011 m.), „Across the Plaza“ (Strelka, 2012 m.), „A New Kind of Bleak – Journeys through Urban Britain“ (Verso 2012 m.), „Landscapes of Communism“ (Penguin, 2015 m.) ir „The Ministry of Nostalgia“ (Verso, 2016 m.). Jis taip pat suredagavo ir skaitytojams pristatė naują Iano Nairno knygos „Nairn’s Towns“ leidimą („Notting Hill Editions“, 2013 m.), parašė tekstus galerijoje „K6 Gallery“ eksponuotai parodai „Brutalust: Celebrating Post-War Southampton“. Gyvena Vulidže.

Pokalbis vyks Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG), Konstitucijos pr. 22, Vilniuje.

Pokalbis prasidės 2016 gruodžio 1 dieną, ketvirtadienį, 20:00 val.

Renginiai nemokami. Pokalbis vyks anglų kalba. Pokalbiai filmuojami, vaizdo įrašai publikuojami www.archfondas.lt

iki_airijos_provincijos

Gruodžio 13-ąją vyks dar viena to paties ciklo paskaita: NEFORMALUS: NUO BESITZERHAUS IKI AIRIJOS PROVINCIJOS. Pranešėjas: DOMINICAS STEVENSAS (architektas (IE).

„Pinigai“ – devynioliktasis Architektūros [pokalbių] fondo paskaitų ciklas.

Tęstinis įkvepiančių pokalbių ciklas su išskirtiniais pašnekovais iš užsienio ir Lietuvos yra skirtas ugdyti humanišką, jautrią, mąstančią ir įžvalgią asmenybę. Daugiau informacijos ir vaizdo įrašų iš jau praėjusių paskaitų ciklų galite rasti www.archfondas.lt/lt/pokalbiu

Devynioliktojo ciklo kuratoriai – Vytautas Biekša, Kazys Varnelis, Matas Šiupšinskas.

Temos: Architektūros [pokalbių] fondas, Owen Hatherley, Paskaita „Ne-kapitalizmo architektūra“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai