Architektūros kelionės: kur verta traukti žvarbaus rudens laikotarpiu?

Architektūros kelionės: kur verta traukti žvarbaus rudens laikotarpiu?

kiyomizu dera Luciano Mortula

Galite neskubėti išsipakuoti lagaminų po vasaros atostogų – pats laikas ir vėl keliauti bei atrasti rudeninių spalvų kupiną pasaulį. Ne paslaptis, kad gamtai keičiant “kailį” išvystame ryškaus raudonio atspalvių prisotintą įspūdingą kraštovaizdį. Tikriausiai taip pat nenustebsite išgirdę, kad būtent ruduo – vienas geriausių laikotarpių aplankyti vasarą sausakimšus, turistų pamėgtus miestus ir pasitaikius prograi nufotografuoti jų architektūros perlus be jokių foninių trkudžių. Tik įsivaizduokite, visiškai tuščias Romos koliziejus, oranžiniuose laukuose paskendusios pilys, o ką jau kalbėti apie tai, kad išvengsite stumdymosi eilsėse per 40-ies laipsnių karštį. Keletas kelionių krypčių architektūros mylėtojams, ieškantiems trumpo pabėgimo nuo pilkais atspalviais nuspalvintų lietuviško dangaus.

Škotijos magija

Sukluskite „Hario Poterio“ gerbėjai, ruduo, galima teigti, yra geriausias metas skristi magijos paieškoms Škotijos pilyse. Džordo Herioto mokykla Glazgo mieste, pastatyta XVI a. pradžioje, tapo viena iš rašytoją įkvėpusių vietų „Hogvartso“ pilies aprašymui, o Glazgo Universiteto komplekse (XV a. vid.) iš tiesų vyko kai kurių scenų filmavimai.

Miestų atmosfera šiuo metų laiku smarkiai primena magišką akademijos estetiką. Edinburge esanti Viktorijos gatvė tarsi gyvai aprašoma Diagono alėja, viduramžių gotikos architektūra išties sukuria magišką įspūdį. Nors kapinės nėra palankiai vertinamos kaip lankytina viešoji erdvė, nemažai dėmesio sulaukia filmo gerbėjų pamėgtos „Greyfriars Kirkyard“ kapinės.  Rudens laikotarpis suteikia šiai vietai švelniai bauginantį šventišką efektą. Nors Škotijos miestai turi be galo daug ką pasiūlyti keliautojams, ne mažiau svarbus ir gamtinis kraštovaizdis, viename iš kurių galima pamatyti žymųjį „Hogvartso Ekspresą“. Tai XIX a. pabaigoje sukonstruotas, 21-ą arką turintis Glenfinano viadukas, puošiantis geltonuojančius rudeninius Škotijos laukus.

Raudonoji Japonija

Ryškios rudens spalvos puošia ne tik parkų kraštovaizdį, bet ir pabrėžia architektūros kūrinių detales. Japonijoje šis metų laikas žinomas dėl kasmet rengiamo „Rudens lapų“ festivalio, kurio metu yra sudaromas „lapų raudonumo“ žemėlapis pagal šalies regionus ir atitinkamą spalvų pokyčio laiką. Tiek vietiniai, tiek turistai plūsta pamatyti raudoniu nulietą šalį, o pagrindinės lankytinos vietos – budistų šventyklos, kurių architektūra tarsi iššoka iš prieš tai gana santūrios aplinkos, o klevų raudonumas tarytum prisiderina prie kai kurių šventyklų ryškios spalvos apdailos.

Didžioji dalis žinomiausių lankytinį šventyklų yra Kioto mieste, viena pagrindinių –„Kiyomizu-dera“ šventykla. Paskiau galima aplankyti „Oatgi Nenbutsuji“ šventyklą, kur nustebins ne tik „Rudens lapų“ festivalio ypatumai, bet ir ten esantčios budistų šventykloms būdingos „Rakan“ skulptūros, būtent ten galima pamatyti net 1200 statulą. O norint pasigrožėti gamtos vaizdais, galima persikelti į 150 ha dydžio „Hitachi“ pajūrio parką, paliksiantį įspūdį kiekvienam lankytojui.

Ramūs Italijos miestai

Bakstelkite pirštu į bet kurį Italijos miestą ir tikrai neapsiriksite. Viena pagrindinių priežasčių aplankyti Veneciją, Neapolį ar Romą rudenį yra smarkiai apmažėjusio turistų antplūdžio (bei rugsėjo-spalio mėnesiais vyraujančios žemesnės, komfortiškos kelionėms temperatūros). Galima netrugdomai ir be spūsčių nusigauti iki įspūdingiausių Italijos architektūros objektų, pamatyti žymųjį Koliziejų, „Trevi“ fontaną bei tikriuoju Italijos renesanso simboliu laikomą – „Santa Maria del Friore“ katedrą, o galbūt tiesiog pabruzdėti romantiškomis unikalios architektūros kupinomis Italijos mietų gatvėmis.

„La Sagrada Familia“

1882 metais pradėtos bazilikos statybos – vis dar tęsiasi. Šiuo metu planuojama visiška statybų pabaiga dar tik 2026 metais, tačiau jau prieš porą savaičių įvyko nemenkas provėržis – atverti keturi nauji bokštai. Pagal architekto Antoni Gaudi sumanymą, iš viso turi būti sukonstruota 18-ą bokštų, kurie atspindėtų 18-ą Biblijos pagrindinių veikėjų: dvyliką apaštalų, keturis evangelistus, Jėzų Kristų ir Šv. Mariją. Lapkričio 12-ą dieną vyks oficialus naujų bokštų atverimas, kartu su šventinėmis mišiomis bei bus įrengtas specialus naujų elementų apšvietimas.

Šis kūrinys atspindi ne tik išties išskirtinę architekto viziją, kurios išpildymui prireikė virš 140-ies metų, bet ir unikalų įvairių architektūros laikotarpių ir stilių sinergiją. Pasibaigus statyboms „La Sagrada Familia“ taps aukščiausia bazilika pasaulyje, siekianti virš 170 m aukštį.

Tradicinė Bavarija

Pasaulyje plačiai apkalbamo žymaus „Oktoberfest“ festivalio ištakos siekia 1810 metus, kuomet tai buvo šventė, skirta karališkoms vedyboms. Šiais laikais tai labiau paplitęs kaip Bavarijos regione gaminamo alaus, tradicinių vokiškų patiekalų ir muzikos šventė. Nors tai yra puiki priežastis aplankyti Miuncheną rudens laikotarpiu, visgi pietų Vokietija turi taip pat nemažai unikalių ir įstabių dėmesio vertų architektūros objektų.

Slampinėjant miesto gatvėmis galima patraukti į vieną pagrindinių aiškčių „Marienplatz“, kurioje išvysite įspūdingą gotikinio atgimimo stiliaus miesto rotušę („Neues Rathaus“). Išvargus nuo didmiesčio galima aplankyti mažesnius Bavarijos miestelius ir kaimus, tokius kaip Rotenburgas, Regensburgą, Viurzburgą ar net pasiekti ir didesnį Niurembergą, kur vyrauja tam regionui būdinga unikali medinė viduramžių architektūra. O norit pasigrožėti išties įspūdingu Bavarijos perlu – aplankykite Noišvanšteino pilį, kurios projekto užsakovas, tuometinis karalius Liudvikas II, buvo įkvėptas kompozitoriaus R. Vagnerio operos ir įsivaizdavo idealią viduramžių pilį.

Temos: Architektūra, Kelionės, tarptautinė architektūra

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai