- Pavadinimas: „Jungle Frame House” (liet. „Džiunglių karkaso namas”)
- Vieta: Nosara, Kosta Rika
- Architektai: „Studio Saxe“
- Konstruktoriai: „Sotela Alfaro Ltda.”
- Plotas: 340 m2
- Metai: 2018
- Nuotraukos: Andres Garcia Lachner
Kai norisi laiką leisti gamtoje, o palapinė netinka, žvilgsnis krypsta į ilgalaikį sprendimą – namus, kuriuose susijungtų visi gamtos ir šiuolaikinės erdvės privalumai. Architektūra, kurianti subtilią atskirtį tarp laukinės gamtos ir namų tvirtovės ir kartu sujungianti abiejų „pasaulių“ erdvę – taip būtų galima apibūdinti „Studio Saxe“ architektų kurtą individualaus namo projektą.
Miško terapija – namuose
Įsigiję sklypą atokioje džiunglių vietovėje užsakovai išsikėlė pagrindinį tikslą – įsileisti į namus kuo daugiau gamtos. „Studio Saxe“ architektų kurta namo koncepcija akcentuoja galimybes pažvelgti ir pajusti natūralią aplinką iš įvairiausių pusių. Pastatas stovi ant nedidelio šlaito, nuo kurio atsiveria įspūdingi džiunglių vaizdai ir papėdėje teka upelis. Kūrėjai bandė perteikti galimybes pajausti ir pamatyti kuo daugiau: suprojektuotame 3-jų aukštų name gyventojai pradeda savo vizualinę kelionę nuo pirmo aukšto, kuriame matoma ir fiziškai jaučiama miško paklotė. Kylant aukštyn kartu keičiasi ir supančios gamtos vaizdas, nuo krūmų iki medžių lajų ir atsiveriančio dangaus vaizdo.
Iš pirmo žvilgsnio pagrindinis namo tūris atrodo itin lengvas, tarsi švelniai apgaubianti stiklinė dėžutė. Didelės stiklo sienos, permatomi ir lankstūs barjerai kuria galimybę transformuoti vidaus erdves į išorę. „Norėjome sukurti skaidrų objektą, kuris vietoje to, kad užverstų savo tūriu sklypą, darniai „nugula“ jame kartu su esamais medžiais“, – projektą apibūdina „Studio Saxe“ architektai. Tokiu būdu buvo formuojamas ir bendras namo tūris, atsižvelgiant į esamą situaciją, topografiją ir medžių pozicijas.
Vidinių erdvių išdėstymą lėmė noras bendras patalpas „nuleisti“ ant žemės ir atverti jas pirmame lygyje. Svetainės ir virtuvės langai susiskleidžia kampuose, kas leidžia atsiverti gamtai ir paversti šias zonas į pusiau terasines. Toks sprendimas leido sukurti aukštą atriumą virš pagrindinės erdvės, kas suteikė daugiau aukščio ir atvirumo įspūdžio bei įleido dar daugiau natūralaus apšvietimo. Likusios gyvenamosios patalpos buvo sąmoningai išdėstytos aukščiau, supančios bendros erdvės atriumą, kur jie sukuria tarp medžių lajų „plūduriuojančių“ kambarių įspūdį.
Natūralumo ir šiuolaikinių akcentų balansas
Dėl namo atsivėrimo aplinkai interjero ir eksterjero apdailai yra suteikiamas vieningas stilius ir parenkamos tos pačios apdailos medžiagos. Kad pastatą apsaugotų nuo perkaitimo fasadams architektai parinko šešėlius suteikiančių žaliuzių apdailą: medinės panelės pritaikytos ir prie vidaus grindų bei sienų apdailos. Natūralaus medžio medžiagiškumas subalansuoja tamsios spalvos plieninės konstrukcijos suteiktą industrinį įvaizdį. Žaliuzės kartu su medžių lapija sukuria unikalų šešėlių žaismą interjero erdvėse.
Strategiškai išdėstytos angos ir atitvaros leidžia natūraliai vėdinti patalpas be papildomo oro kondicionavimo įrenginio. Statybų metu buvo siekta padaryti kuo mažesnį poveikį aplinkai. Panaudota surenkamoji metalinių sijų konstrukcija ne tik sutrumpino statybų procesą ir sumažino išlaidas, bet ir prisidėjo prie lengvo įvaizdžio ir nesudėtingos architektūros formavimo. Projekte taip pat panaudotas atželdintas sertifikuotas tikmedis, kuris kontrastingai, tačiau darniai pritapo prie „šaltų“ modernių konstrukcijų.