Komfortiškas gyvenimas name: kaip suplanuoti efektyvų apšvietimą, vėdinimą ir šildymą

Deimantė Bagdanavičienė

Komfortas ir aukšti standartai gali eiti išvien. Tai pasakytina apie naujos statybos namus, kurie atitinka A++ energinę klasę. Dėl pamatuotų sprendimų, pritaikytų architektūrinių sumanymų, tokie statiniai yra patogūs ir jaukūs. Juose ramu ir gera gyventi, nes komfortą užtikrinantys dalykai – švaraus oro tiekimas, tinkama temperatūra visais metų laikais, subalansuotas natūralus bei dirbtinis apšvietimas – apgalvoti. Kas padėtų nesuklysti priimant svarbius sprendimus dėl namų apšvietimo, vėdinimo, šildymo? Dar daugiau – kas jūsų atveju efektyviausia?

Individualizuoti apšvietimo namuose sprendimai

Efektyvus namas – tai ne tik naujos, kokybiškos medžiagos. Pavyzdžiui, namo langų orientacija ir statinio architektūra lemia, kiek pateks natūralios šviesos, kokie bus dirbtinio apšvietimo scenarijai. Jei namas suprojektuotas sumaniai, tai prisideda prie šeimininkų komforto, leidžia nešvaistyti energijos bei pinigų. 

Pastato dinaminis modeliavimas projektavimo stadijoje padės tiksliai įvertinti visas aplinkybes, nes programa pateikia tikslų saulės pritekių ir šešėliavimą būsimame name. Taip, ši nauja technologija leidžia sumodeliuoti dar tik brėžiniuose egzistuojančio pastato mikroklimato sąlygas. Tai užkirs kelią spėlionėms, ar namuose bus patogu dirbti dėl pro langus gaunamos šilumos, ar nebus per šviesu, per tamsu. Dar projektuodami namą architektai, pasitelkę inovatyvios dinaminę modeliavimo technologijos rezultatus galės parinkti tinkamus architektūrinius sprendimus, kad išnaudotų natūralią šviesą. Tiksliai žinodami, kiek konkrečiai šviesos gausite pro langus metų bėgyje, projektuotojai taip pat galės pasiūlyti jūsų atveju reikalingas saulės kontrolės priemones.

Dėl energinio modeliavimo galima kreiptis tiek iki pradedant projektuoti namą, tiek pasitelkti duomenis patobulinti pasiūlytiems sprendimams. Žinoma, kuo anksčiau prie projektavimo komandos prisijungia ir dinaminio modeliavimo specialistas, tuo anksčiau galima priimti efektyviausius sprendinius ir išvengti didesnių korekcijų ar išlaidų.

Duomenys apie saulės pritekius ir šešėliavimą, gaunami iš pastato dinaminio modeliavimo, labai vertingi ir vėlesnėse stadijose dirbant su interjero dizaineriais. Ekspertai pabrėžia, kad elektros sąnaudos apšvietimui turi neviršyti tam tikros vertės, nes energiškai efektyviame name neturėtų būti daug energijos vartojančių įrenginių. Dirbtinis apšvietimas šiuolaikiškame name kuriamas derinant pagrindinį ir akcentinį apšvietimą. Pagrindiniam apšvietimui naudojami kokybiški reguliuojamo intensyvumo ir spalvos spektro (nuo šaltos balkšvos iki šiltos gelsvos) šviestuvai. Akcentiniam arba papildomam apšvietimui integruojamos LED juostos (pavyzdžiui, palei virtuvės spinteles, drabužinėse, už užuolaidų), kurios veikia ilgai ir yra efektyvios. LED girliandos arba pastatomi, sieniniai šviestuvai taip pat tinka patenkinti skirtingus poreikius ir nuotaikas. Pasirinkti sprendimai ne tik praturtina interjerą, bet ir leidžia nejungti pagrindinio kambario šviestuvo. 

Dirbtinio apšvietimo scenarijai ypač svarbūs mūsų klimato juostoje. Pasitelkę faktus dizaineriai gali parinkti tinkamiausius šviestuvų modelius remdamiesi ne tik estetiniais, bet ir techniniais kriterijais. Moderniame name dirbtinė šviesa užsiimant skirtingais veiksmais, skirtingais dienos periodais ar tuo labiau metų laikais negali būti tokia pati. 

Pasitelkus dinaminio modeliavimo rezultatus galima parinkti tinkamus architektūrinius sprendimus išnaudoti natūralią šviesą.

Atliekant pastato energinį dinaminį modeliavimą galima tiksliai įvertinti: 

  • saulės pritekius, šešėliavimą, saulės kontrolės priemonių įtaką bei atsipirkimą, pavyzdžiui, ar išorinės žaliuzės reikalingos ant kiekvieno lango;  
  • tikslius šilumos ir šalčio poreikius kiekvienoje pastato patalpoje, kiekvieną metų dieną ir net valandą;
  • natūralaus ir mechaninio vėdinimo sistemų veikimą, infiltraciją, CO2 ir oro drėgmės kontrolę;  
  • tinkamiausius jūsų atveju šilumos ir vėsos tiekimo prietaisus, jų veikimą;  
  • atsinaujinančių energijos šaltinių (geotermijos, saulės, vėjo) panaudojimo galimybes bei efektyvumą;  
  • natūralų bei dirbtinį patalpų apšvietimą. 

UAB MEPCO bendrovė teikia dinaminio modeliavimo paslaugą Lietuvoje. Įmonėje dirba virš 50 darbuotojų, kurių didžioji dalis – atestuoti energijos vartojimo auditoriai, inžinieriai, savo srities profesionalai. Analizės atliekamos naudojant moderniausią inžinerinio projektavimo programinę įrangą. Visi projektai rengiami BIM aplinkoje. Bendrovė yra atestuota pagal tarptautinius ISO standartus.

Kaip sutaupyti energijos išteklius naudojant energinį modeliavimą?

Dinaminis modeliavimas tiksliai įvertina šilumos poreikį kiekvieną metų dieną

Šiluma ir sandarumas yra vieni pagrindinių parametrų, pagal kuriuos vertinamas statinio energinis efektyvumas. Dinaminio modeliavimo programa gali įvertinti tikslius šilumos ir šalčio poreikius kiekvienoje pastato patalpoje, kiekvieną metų dieną, valandą. Tai labai pravartu siekiant tiksliai parinkti šildymo įrenginį.

UAB MEPCO, atliekanti dinaminį pastatų modeliavimą, tiksliai parenka reikiamos galios šilumos tiekimo prietaisą. Asociatyvinė Unsplash nuotr.

Naujuose namuose įprasta išnaudoti atsinaujinančių šaltinių energiją šildyti pastatą. Tačiau rinkoje yra galybė įrenginių tipų, skirtingų prekių ženklų, modelių. Ar žinote, kaip pasirinkti jums labiausiai atsipirksiantį šildymo įrenginį? UAB MEPCO, atliekanti dinaminį pastatų modeliavimą, tiksliai parenka reikiamos galios šilumos tiekimo prietaisą, kad jums nereikėtų įsikėlus į namus justi vėsumos ir galiausiai pirkti papildomą šilumos šaltinį. Įvertinę šildomą plotą, saulės pritekių, šešėliavimą, saulės kontrolės priemones bei šilumos poreikį pagal gyventojų skaičių, įmonės specialistai sumodeliuoja efektyviausius patalpų šildymo sprendimus. „Pastato dinaminio modeliavimo rezultatų tikslumą ir išsamumą lemia įvesti duomenys. Tai reiškia – kuo daugiau informacijos apie projektą turime, tuo rezultatas tikslesnis. Atlikti faktiniai temperatūros matavimai patalpose, palyginti su sumodeliuotais, parodė, kad skirtumas buvo tik 0,5 laipsnio“, – sako Gediminas Šilanskas, MEPCO Energinio efektyvumo skyriaus vadovas.

Namo vėdinimo sistema – pagal dinaminį modeliavimą

Dinaminio modeliavimo technologija yra plataus masto ir pasitarnauja projektuojant modernų namą labai universaliai. Be tikslaus šilumos ir šalčio poreikių nustatymo, atsinaujinančių energijos šaltinių panaudojimo galimybių, natūralaus ir dirbtinio apšvietimo įvertinimo, programa užtikrina, kad tiekiamas oro kiekis bus pakankamas užtikrinti gerą oro kokybę. 

Rekuperacija – tai švarus ir gaivus oras be žiedadulkių ir kitų alergenų. Sistema filtruoja ir valo orą, patenkantį į patalpas, kad būtumėte našūs dieną, o naktį gerai pailsėtumėte. Gerą mikroklimatą taip pat užtikrina kvapų ir garų ištraukimas iš virtuvės ir sanitarinių zonų. Architektai, projektuodami namą, gali lengvai pritaikyti dinaminio modeliavimo išvadas, įskaitant rekuperacijos sistemai.

Rekuperacija užtikrina sklandų mechaninį oro cirkuliavimą, bet jeigu tai vyksta neefektyviai, energijos sunaudojimas gali išaugti. Netinkamai parinkus rekuperatoriaus elementus gyventojams taip pat gali tekti kęsti perteklinį triukšmą. Kokių dar gali būti nesklandumų, susijusių su vėdinimu? „Problemų gali kilti tinkamai neparinkus reikiamų oro kiekių ir parinkus nepakankamą arba per galingą vėdinimo įrenginį. Dinaminis modeliavimas įvertina žmonių skaičių patalpose, jų buvimo patalpose grafiką ir apskaičiuoja, kokia oro kokybė bus pasiekiama“, – paaiškina G. Šilanskas, MEPCO Energinio efektyvumo skyriaus vadovas.

Šilti langai, bendras pastato sandarumas, konstrukciniai efektyvūs sprendimai, tinkamai parinktos ir sumontuotos šildymo bei vėdinimo sistemos, saulės kontrolės priemonės ir kitos dedamosios formuoja kokybišką gyvenimą namuose. Energinis pastato modeliavimas padeda tiksliai įvertinti ir numatyti statinio veikimą bei priimti konkrečiu atveju geriausius sprendimus, susijusius su vėdinimu, šiluma ir apšvietimu.