Top Baneris

Architektų rūmai auginasi ambicijas

2017 balandžio 24 d.
LAR nuotr.
LAR nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Naujame Lietuvos architektų rūmų (LAR) Tarybos narių sąraše spindi garsios architektų pavardės. LAR susirinkimo išrinktoje iš 13 narių sudarytoje LAR Taryboje – net trys Nacionalinės kultūros ir meno premijos lauretai. O tai, kad Taryboje tėra viena moteris – antrąkart LAR pirmininke išrinkta architektė, teisininkė Daiva Bakšienė, yra tik vienas pačių architektų pastebėtas „kabliukas“.

„Komentarai pasisuko apie moteris, bet tai ne vienintelis išrinkto sąrašo trūkumas – Lukas Rekevičius yra bene vienintelis jaunesnės kartos atstovas Taryboje, o kandidatų būta, – socialiniame tinkle kolegų dėmesį atkreipė architektas, LAR ir ankstesnės, ir naujosios Tarybos narys Linas Tuleikis. – Kitas dalykas, kad savo atstovų Taryboje neturės kai kurie regionai – Šiauliai, Panevėžys… Ar vilnietis, o gal kaunietis, klaipėdietis sugebės pastebėti ir apginti neatstovaujamo regiono interesą? Iki šiol taip nebūdavo, bet gal?.. Jaunų žmonių sąraše buvo, bet rinkėjai orientavosi į labiau pažįstamas pavardes, o jaunesni kolegos nesugebėjo sutelkti kritinės masės susirinkime, kad išrinktų daugiau „saviškių“, nors pastangų telktis būta – bent jau Kaune (Mindaugas Miliukštis). Gaila, nes, kaip nebūtų keista, susirinkime didžiausia parama (ir viltis) LAR skambėjo iš jaunų žmonių lūpų. Tuo tarpu iš „patyrusiųjų“ šoninės ložės dvelkė pesimizmo ir sarkazmo mišinys“.

Kaunietis architektas M. Miliukštis išties ragino architektus nepraleisti progos pareikšti savo valios. Ir kreipėsi ne tik į atestuotuosius kolegas, bet ir jaunimą – kad ir tam, kad jie paragintų dalyvauti reikšmingame LAR renginyje kitus: „Gera diena, architektai, pabandom susitvarkyt? Ši žinutė skirta ne tik atestuotiems architektams. Nuo šių metų visi atestuotieji tampame Rūmų nariais. Rūmai skirti mums patiems savireguliuoti architektūros veiklą. Turbūt ne visi architektai žino ar suvokia, bet dabar mes turime galimybę patys pasirinkti, kaip dirbsime, kokios taisyklės mums galios ir kokie mūsų kaip profesijos tikslai. Pirmas susirinkimas neįvyko, nes susirinko mažiau nei pusė narių (~33 proc.). Bet blogiausia kad nebuvo daugumos jaunų (tarkim iki 40 m.) architektų, kurie turi statyt Rūmų veiklos pamatus. Ar jūs manote, kad vyresnio amžiaus architektai nori daug pokyčių? Mano supratimu, dabar yra laikas pakelti profesijos prestižą ir susireguliuoti taisykles. Todėl visi jauni atestuoti architektai, skirkime šį penktadienį sau. Tai normali darbo diena, kuri skirta mums patiems. Todėl, jaunas architekte ar studente, tu paklausk savo darbdavio, ką jis žino apie Rūmų veiklą, paklausk, ką jis veiks penktadienį, paklausk, už ką ir kodėl jis balsavo“, – rašė M. Miliukštis.

lar susirinkimas 20170421 1

Kartu jis stebėjosi, kad Lietuvos architektų sąjunga (LAS) neparagino kolegų dalyvauti giminingos organizacijos renginyje: „Architektai tai tie patys, reikalai irgi tie patys. Nei LAS, nei LAS Kaunas ar LAS Klaipėda nėra jokios žinutės. Kol būsime užsispyrę ir susiskaldę, tai ir sėdėsime ten, kur sėdim“.

Tuo tarpu Šiaulių miesto administracijos viena vadovų, į LAR Tarybą nepatekusi, bet regioninės Šiaulių ekspertų tarybos nare tapusi architektė Giedrė Mendoza Stuopelytė replikavo, kad moterų nesėkmė nėra tragedija – vyrai galės / turės įrodyti, kad ne veltui pasirinkti: „Tikiuosi, jie supranta, kad jų misija yra tikrai platesnė nei ūkinių santykių tarp architektų reguliavimas. Nuo jų priklauso, ar architektūra vėl taps nacionalinės kultūros politikos dalimi, o ne tik statybos tarnaite“.

Taigi LAR Taryboje dėl šių tikslų trejus ateinančius metus dirbs atsinaujinusi komanda: Daiva Bakšienė, Audrius Ambrasas, Rolandas Palekas, Juozas Vaškevičius, Artūras Asauskas, Lukas Rekevičius, Tauras Paulauskas, Sigitas Kuncevičius (Vilnius), Audrys Karalius, Linas Tuleikis, Vaidotas Kuliešius (Kaunas), Vaidotas Dapkevičius (Klaipėda), Algirdas Žebrauskas (Telšiai).

lar susirinkimas 20170421 19

D. Bakšienė LAR pirmininke išrinkta akivaizdžia balsų persvara – ji sulaukė 318 palaikymo balsų, J. Vaškevičius – 68, o Rokas Mazuronis – 11. Iš viso susirinkime dalyvavo 412 atestuotų architektų.

„Virsmo taškas ir istorinė savaitė Lietuvos architektūroje, – reziumavo diskusijas Seimo narys Simonas Gentvilas, neatsisakantis būti architektų interesų gynėju dabartiniame Seime. – Šiandien susikūrė reali architektų savivalda Architektų Rūmuose su milžinišku pasitikėjimo mandatu Daivai Bakšienei. O jau ketvirtadienį Seime priėmimui teiksiu Architektūros įstatymą“.

Neeilinis ataskaitinis-rinkiminis LAR susirinkimas (penktadienį vyko jau pakartotinis šaukimas, pirmajame nesusidarė kvorumas) buvo surengtas praėjusių metų pabaigoje reikšmingai pakoregavus Lietuvos architektų rūmų įstatymą. Po ilgų derybų metų Rūmams sugebėjus įrodyti Vyriausybei ir Seimui, kad būtina Lietuvos architektų rūmų įstatymo pataisa – turi būti įvesta privaloma atestuotųjų architektų narystė, organizacijos skaičius išaugo apie 10 kartų – iki 1400 narių, o architektų bendruomenėje prabudo viltis turėti realią ir naudingą savivaldą.

Vis dėlto diskusijos dėl metinio nario mokesčio baigėsi rezultatu, rodančiu kuklias ambicijas investuoti į permainas: buvo nubalsuota už mažiausią iš trijų siūlytų (kiti svarstyti variantai – 230 ir 320 eurų), taigi, ir mažiausius veiklos tikslus keliantį mokestį. Kiekvienas narys per metus mokės 120 eurų dydžio mokestį (kartu su specialiuoju draudimo mokesčiu tai bus 144 eurų suma) – jis ir vienas mažiausių Europos Sąjungoje.

lar susirinkimas 20170421 14

Kitų Rūmų struktūrų nariai

Profesinės etikos tarybos nariai: Artūras Asauskas, Linas Tuleikis, Gintautas Pamerneckis, Tauras Paulauskas, Tumas Mazūras, Saulius Juškys, Saulius Motieka.

Atestavimo komisijos nariai: Saulius Pamerneckis, Gražina Janulytė-Bernotienė, Juozas Vaškevičius, Mindaugas Grabauskas, Lukas Rekevičius, Sigitas Kuncevičius, Irena Kliobavičiūtė.

Revizijos komisijos nariai: Gediminas Ratavičius, Vaida Navasaitienė, Rimvydas Kazickas.

Ekspertų komisijos nariai:

(Vilnius) Audrius Ambrasas, Saulius Pamerneckis, Mindaugas Grabauskas, Edgaras Neniškis, Juozas Vaškevičius, Sigitas Kuncevičius, Lukas Rekevičius, Tauras Paulauskas, Giedrė Filipavičienė, Arūnas Eduardas Paslaitis, Saulius Motieka, Irena Kliobavičiūtė, Dalia Dijokienė.

(Kaunas) Gražina Janulytė-Bernotienė, Linas Tuleikis, Vaidotas Kuliešius, Audrys Karalius, Loreta Janušaitienė, Reda Marcinkevičienė, Aurimas Ramanauskas, Guoda Zykuvienė, Marius Torrau, Monika Liočaitė, Rimgaudas Miliūkštis, Mindaugas Matažinskas, Neringa Blaževičienė.

(Klaipėda) Vaidotas Dapkevičius, Gintaras Čičiurka, Ramunė Staševičiūtė, Petras Džervus, Margarita Ramanauskienė, Saulius Danius, Laimonas Bogušas, Romualdas Gailius, Laima Šliogerienė, Vaida Ona Atienė, Rolandas Rakevičius, Almantas Mureika, Edmundas Andrijauskas.

(Šiauliai) Algirdas Žebrauskas, Algimantas Černiauskas, Rūta Stuopelienė, Darius Jakubauskas, Giedrė Mendoza-Herrera, Daiva Štakonaitė, Kęstutis Česnauskas, Andrius Vernys, Vytenis Rudokas.

(Panevėžys) Donatas Malinauskas, Arvydas Narkevičius, Gintautas Diržys, Elvyra Klimavičienė, Valdas Klimavičius, Daiva Gasiūnienė, Loreta Paulauskienė.

LAR ir SA.lt inf.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video