„Mus supantys pastatai ir statiniai pradžioje būna tik idėja kažkieno galvoje. Norint idėją perteikti kitiems vien žodžių ir rankų gestų neužtenka, tam reikalingas pieštukas ir popieriaus lapas“, – įsitikinusi Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkė Asta Kiaunienė ir priduria, kad jokios kompiuterinės programos šių įgūdžių neįveiks.
Nenuostabu, kad stojant į architektūros studijas reikia pademonstruoti savo gebėjimą perteikti viziją ant popieriaus lapo ir išlaikyti stojamąjį egzaminą – tai padeda nustatyti ne tik piešimo technikos įgūdžius, bet ir atskleidžia kaip žmogui sekasi suvokti mastelį, erdvę, gebėjimą joje įkomponuoti savo projektą.
Išbandyti savo jėgas ir įsivertinti kaip moksleiviams sekasi susitvarkyti su šia užduotimi vasario 8 d. kviečia Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros fakulteto (KTU SAF) dėstytojų komanda. Jie organizuoja tradiciniu tapusią prof. A. Žmuidzinavičiaus piešimo olimpiadą.
Piešimas moko mąstyti
Pasak architektės A. Kiaunienės, piešimas ir dailė ugdo architektui vienus iš svarbiausių įgūdžių – erdvės ir mastelio suvokimą, kurie bene svarbiausi architektūroje.
„Architektai savo darbe susiduria su įvairia aplinka – urbanizuota, tankiai apstatyta, o kartais gamtine teritorija, kurioje vyrauja gamta. Kuriant projektą svarbu pajusti supančią aplinką, įsiklausyti į ją. Nauji sprendiniai turi įsilieti harmoningai, todėl mastelis ir kompozicija tokie svarbūs architekto darbe. Dailė ir piešimas padeda ugdyti šiuos esminius įgūdžius, o eskizavimas reikalingas visam kūrybiniam procesui ieškant naujų formų, tobulinant idėją, išlaisvinant fantaziją,“ – tikina A. Kiaunienė.
Architektei pritaria ir KTU SAF architektūros studijų programos vadovė prof. Jūratė Kamičaitytė. Ji primena, kad kiekvieno projekto idėjų paieška prasideda nuo tuščio popieriaus lapo ir architekto, kaip kūrėjo, akistatos. Popieriuje gimsta pirmi idėjų eskizai, kurie vėliau tampa projektais. Taip lavinami erdvinis mąstymas, kūrybiškumas, komponavimo ir projekto idėjų vizualizavimo gebėjimai, architektūrinė intuicija. Pasak dėstytojos, piešimas taip pat naudojamas ir kaip įrankis atliekant erdvinės aplinkos tyrimus.
Kompiuterinių programų ir piešimo santarvė
Pasak pašnekovių eskizavimas iš principo padeda visam kūrybiniam procesui, padeda atrasti naujas formas, tobulinti idėjas, o kompiuterinės programos dažniau įsijungia jau kitame etape.
„Programos architektui yra geras įrankis, tačiau jos paprastai naudojamos tolesniuose procesuose ir labiau skirtos aiškesnei komunikacijai su klientais, partneriais, pereinant į projekto detalizavimo etapus. Projekto idėja vis tiek gimsta galvoje, tuomet daromi eskizai, piešiant diskutuojama su kolegomis ar pačiu savimi ir jau tik tada detalizuojama naudojant programas. Tiesa, dėl jų vis mažiau daroma pastatų maketų, kas būdavo įprasta anksčiau ir tai labai padėdavo pasitikrinti ar sprendiniai teisingi, ar pastatas dera supančioje aplinkoje“, – tikino architektė.
Ji taip pat priduria, kad kompiuterinės programos leidžia viską pateikti patraukliau, bet tai kartais projektą nutolina nuo realybės ir pasitaiko, kad baigtas projektas nuvilia.
KTU SAF dėstytoja J. Kamičaitytė tikina, kad nors studentai jau pirmame kurse pradeda mokytis savo projektus kurti kompiuterinėmis programomis, visgi piešimo įgūdžiai praverčia visu studijų laikotarpiu.
„Piešimo įgūdžiai praverčia projektavimo moduliuose, kurie sudaro daugiau nei 50% studijų programos. Pieštukas naudojamas atliekant ikiprojektinius tyrimus, rengiant projektuojamo objekto sprendinių koncepcijas ir strategijas. Taip pat teoriniuose moduliuose, kuriuose naudojami dizaino mąstymu, problemų sprendimu gristi mokymo metodai“, – pasakojo prof. J. Kamičaitytė.
Olimpiadoje galės išbandyti savo jėgas
Vasario 8 d. 10-12 klasės moksleiviai savo pieštuko valdymo įgūdžius ir kūrybiškumą galės išbandyti prof. A. Žmuidzinavičiaus piešimo olimpiadoje.
Pasak KTU Statybos ir architektūros fakulteto atstovų ši olimpiada organizuojama atsižvelgiant į architektūros studijų stojamojo egzamino tvarką ir yra puiki proga būsimiems architektams išbandyti savo jėgas, pamatyti, kur dar reikia pasitemti.
„Kiekvienais metais sulaukiame apie 100 dalyvių. Matome, kad tie patys moksleiviai vėliau atvykę į stojamąjį egzaminą jaučiasi labiau užtikrinti, nesiblaško tarp patalpų ir mažiau jaudinasi. Mūsų dėstytojai atsako ir į įvairius dalyvių klausimus, pasidalina patarimais, o atvykę mokytojai turi galimybę pabendrauti su dėstytojais ir kitais svečiais“, – pasakojo J. Kamičaitytė.
Šiemet mokytojai turės progą pasiklausyti Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkės Astos Kiaunienės paskaitos apie piešimo reikšmę architektūriniam projektavimui, taip pat sudalyvauti KTU Edu-lab organizuojamoje interaktyvioje paskaitoje apie socialiai atsakingą meną.
Daugiau informacijos – https://saf.ktu.edu/events/prof-zmuidzinaviciaus-piesimo-olimpiada/