ARCHBOOK RĖMĖJAI:

VGTU laboratorijos ir mokomasis korpusas

Mechanikos, Elektronikos ir Transporto inžinerijos fakultetų auditorijų ir laboratorijų pastatų kompleksas įsikūrė prie esamo transporto inžinerijos fakulteto Plytinės gatvėje, miškingame Saulėtekyje. Nors ir toli nuo miesto centro, bet arti kitų VILNIUS TECH bei Vilniaus universitetui priklausančių pastatų, šis kompleksas pratęsia Saulėtekio – studentų miestelio, o dabar ir inovatyvaus sostinės mokslo centro idėją.

Laboratorijų korpusas yra dviejų pastatų komplekso dalis, antroji – mokomosios paskirties pastatas su auditorijomis. Naujus tūrius nuspręsta projektuoti perimetru apie viduje formuojamą aikštę, skirtą susibūrimams ir renginiams. Žemesnės pastatų dalys organizuojamos palei Plytinės gatvę, taip kuriant vizualinį ryšį tarp aikštės ir pušyno. Laboratorijų korpuso žemesnioji dalis yra 18 m aukščio ir projektuojama tarsi ekranas, izoliuojantis kompleksą nuo judrioje gatvėje keliamo triukšmo. Didieji komplekso pastatai (laboratorijų korpuso aukštesnioji 4 aukštų dalis bei mokomojo korpuso aukštesnioji 5 aukštų dalis) orientuoti statmenai gatvės, tokiu būdu atidengiamas vaizdas į pušyną. 

Kompleksą sudaro skirtingų proporcijų stačiakampiai tūriai, fasadų raiška – dinamiška, dominuoja geometrinės formos, kontrastingos spalvos. Kiekvienas korpusas yra skirtingas, tačiau architektūrinė kalba – ta pati.

Gamtos elementas perteikiamas molio medžiagos simboliu – plyta, keramika, o žmogaus, intelekto elementas – kontrastuojančia su plyta medžiaga – aliuminio kompozito plokštės apdaila. Gamtinio karkaso simbolinėje išraiškoje – grubiame, šiltame molyje, plytų kevale – atsiveria metališkas, šaltas, lygus blizgančio, atspindinčio, baltos spalvos aliuminio, branduolys – aliuzija į intelektualųjį, žmogiškąjį elementą, technologijų universitetą.

Estetiką diktuoja funkcija

Funkcinė komplekso programa aiški: L formos laboratorijų korpusas yra skirtas vien laboratoriniams tyrimams, jis aprūpintas modernia elektroninių, mechaninių ir transporto sistemų bei jų medžiagų tyrimo įranga, tyrimų aprašymai vykdomi keliose pagalbinėse auditorijose. Patalpos išdėstytos palei koridorių. Įrengtos ir vietos poilsiui bei dvi lauko laboratorijos: ant žemesnės dalies pirmo aukšto stogo bei ant aukštesnės dalies stogo. Daugiau auditorijų – mokomosios paskirties pastate.

Centro vidinių erdvių estetika: kokybiškos medžiagos, paprasta raiška, pastatų paskirtį atspindintys lengvai eksploatuojamų paviršių sprendimai. Kai koridoriuose vyrauja balta spalva – laboratorijose, kuriose yra atliekami nešvarūs procesai, nuspręsta naudoti tamsesnes spalvas, sunkiau aplimpančias purvu, lengviau išsivalančias medžiagas. Šviesiose tranzitinėse erdvėse įėjimai į laboratorijų patalpas išskiriami akcentinėmis spalvomis. Kontrastą ir dinamiką kuria ir juodi langų ir įstiklintų pertvarų rėmai, juodai dažyti turėklai.