„ArchBook: Skaitytojų geriausias“ mėnesio laureatai: pati DI koncepcija įkvepia, tai bus dar vienas technologijos šuolis

„ArchBook: Skaitytojų geriausias“ mėnesio laureatai: pati DI koncepcija įkvepia, tai bus dar vienas technologijos šuolis

F1
Studijos „nytt“ vizualizacija

Deimantė Daugintytė

Keliaudami žavimės pastatų formomis, kūrėjų išmone, medžiagų įvairove. Pastatas – daugiau nei sienos ir jį dengiantis stogas. Tai istorija, pasakojimas, turintis įvairių reikšmių. Architektai derina praktiškumą su kūrybiškumu, ypač jei leidžia paskirtis. Dirbtinis intelektas (DI), vis dažniau linksniuojamas ne tik žiniasklaidoje, renginiuose, bet ir įvairių sričių specialistų asmeniniuose pokalbiuose, veržiasi ir į projektavimo sritį. Tačiau nebūtinai tai grėsmė, veikiau įkvėpimas, sako architektų studija „nytt“. Jų kartu su „Baltijos regiono projektai“ sukurtas dvibučio namo projektas (kūrėjų komanda: Valdemar Pavlovski, Ignas Lesauskas, Simonas Norkus, Mindaugas Dainius) SA.lt portalo skaitytojų išrinktas liepos mėnesio geriausiu. Nors šį projektą įkvėpė aplinka ir pajūrio koloritas, kūrėjai neišvengiamai yra (sąmoningai arba ne) veikiami ne tik realios gamtos, žmonių sukurtų pastatų, bet ir algoritmų sufantazuotų vaizdų.

Projekto skilimas

Dvibutis namas tankiai užstatytame Palangos rajone, kuris netrukus bus baigtas, atlieka ir komercinę, ir gyvenamąją paskirtį. Kaip atskleidė studijos „nytt“ architektas ir partneris Ignas Lesauskas, pastate reikėjo numatyti ir suderinti ne tik apartamentus gyventi, bet ir biurus. 

Pirmame aukšte numatytos komercinės erdvės, antrame aukšte – ramesnė, gyvenamoji paskirtis. Į skirtingos paskirties patalpas suplanuoti atskiri įėjimai, kad nesikirstų srautai. 

Projekte atskyrimas ir santūrūs kontrastai atsiskleidžia dar plačiau. Projekto pirmame aukšte siekiama atvirumo – naudojamos skaidrios pertvaros, komercinės erdvės atviros ir orientuotos į praeivius. Antras aukštas ir mansarda labiau pridengta, intymesnė – čia įsikurs dvi šeimos. 

Projektas pulsuoja gyvybe – šlaitiniai stogai su žalios skardos apdaila lyg bando išsiskirti įtemptoje aplinkoje, kurią sudaro judri gatvė, miesto ūžesys ir intensyvus užstatymas. Tačiau kartu neišsišoka, nes dera prie sklypo žalumos.

Paklaustas, kur krypsta šiuolaikinė architektūra – labiau į uždarumą ar kaip tik atsivėrimą aplinkai, architektas I. Lesauskas svarsto, kad projektuojant biurus įprastai remiamasi atvirumo koncepcija. „Tačiau šiuolaikinis architektas, manau, visada atkreips dėmesį į kliento poreikį, kas yra labiausiai akcentuojama. Būna projektų, kurie yra labai giliai gamtoje, ir tikrai norisi projektuoti atvirą ir tampriai su gamta susietą architektūra, bet miestuose privatūs klientai to dažnai privengia“, – sako jis.

Specialistas priduria, kad jo komanda orientuota išgirsti užsakovo lūkestį: „Mūsų studija visada bando įsigilinti į kliento poreikius, suprasti pastato funkciją, aplinką, naudojimo būdą ir tai įvertinusi bei aptarusi su klientu pasiūlyti optimaliausią sprendimą.“

Klaipedos pl.6

„DI nebėra tik foninis triukšmas, tai yra pokytis, kuris keis mus kaip specialistus ir kaip visuomenę“, – sako studijos „nytt“ architektas ir partneris Ignas Lesauskas. 

Studijos „nytt“ nuotr.

Studija „nytt“ pristato save kaip siekiančią kurti inovatyvią, jautrią ir charakteringą architektūrą. Tačiau kūryba neužsibaigia vien forma. Tikslas – pristatyti projektus, kurie „atitinka aukščiausius tarptautinius standartus, būtų tvarūs ir kontekstualūs“.

Inovatyvumas – tai atvirumas naujovėms ir reagavimas į aktualijas. DI moko fantazuoti, išlaisvinti vaizduotę, padeda rašyti projektų pristatymus, eskizuoja. Įrankiai sutaupo laiko taip pat. Taip, kaip piešimą ranka pakeitė darbas kompiuteriu, taip dabar DI įrankiai gali padėti architektams ir kitiems sektoriaus specialistams. Nors nuomonių sklando įvairių, studijos „nytt“ architektas ir partneris I. Lesauskas priima dirbtinio intelekto technologiją kaip neišvengiamą pokytį, naudingą darbe. 

„Šiuo metu tiek architektai, tiek kitos srities specialistai vis daugiau ir daugiau apie tai kalba, DI nebėra tik foninis triukšmas, tai yra pokytis, kuris keis mus kaip specialistus ir kaip visuomenę. Natūralu, jog yra kažkiek baimės, kad atsiradus DI specialistų ateityje pakeis išsilavinusius architektus, todėl net būdama maža įmonė bandome jau dabar suprasti veikimo principą ir DI naudoti kuriant, eskizuojant ar ieškant išskirtinio dizaino galimybių“, – sako architektas. 

Jis pabrėžia, kad tikslingai naudojant DI įrankius architektai gali padidinti produktyvumą, nes geba apskaičiuoti ir surasti optimaliausią sprendimą.

Klaipedos pl.1
Studijos „nytt“ nuotr.

„SA ArchBook“ – išskirtinė galimybė architektams 

Platformoje „SA ArchBook“ architektams siūloma nemokamai dalytis savo kūryba, garsinti įgyvendintus ir sukurtus projektus. Kiekvienas naujas prisijungęs projektas yra viešinamas SA.lt socialiniuose tinkluose. 

Tapkite ir jūs „SA ArchBook“ bendruomenės dalimi! Atsisiųskite darbų pateikimo failą, kurį užpildykite ir pateikite reikalingą medžiagą pagal ten esančius aprašymus. Po to užpildytus aplankus reikia įkelti į „Wetransfer“. Galiausiai nuorodą siųskite el. paštu: archbook@sa.lt. Projektų registracijos forma

Temos: Archbook, dirbtinis intelektas architektūroje, Ignas Lesauskas, Mindaugas Dainius, namas Palangoje, Nytt, Simonas Norkus, Valdemar Pavlovski

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai