Top Baneris

SA ArchBook „Mėnesio skaitytojų geriausias“: kūrybinių eksperimentų virtuvė „YCL“ architektų ofise

2023 gruodžio 14 d.
Julijai SA POSTS e1702566518801Tik SA
„YCL“ vizualizacija
Pasidalykite straipsniu

Architektūroje, kaip ir virtuvėje, kartais reikia pasitelkti tikslumą, proporciją ir skaičiavimus, tačiau tam, kad rezultatas nenuviltų, o priešingai – būtų unikalus, reikia išlaisvinti kūrybinį polėkį ir eksperimentuoti. Būtent toks požiūris vyrauja „YCL“ studijos architektų biure, kas leidžia jiems kasdien pasinerti į kūrybines paieškas, eksperimentuoti ir kurti neįtikėtinas koncepcijas. 2022 metais architektų Aido Barzdos, Tautvydo Vileikio ir Tomo Umbraso sukurta namo koncepcija „NRH“ SA.lt portalo skaitytojų buvo išrinkta geriausiu lapkričio mėnesio darbu „ArchBook“ platformoje.

Iliuzinio namo koncepcija

Išskirtinio projekto koncepcija jau prieš kurį laiką buvo pristatyta SA.lt portale. Tuomet, gūdaus miško įkvėpta iliuzinio namo idėja buvo kuriama realizacijai, tačiau laikui bėgant pasikeitė tiek vietovė, tiek ir užsakovui skirtas pasiūlymas, o „NRH“ teliko eksperimentu.

YCL studio NRH exterior 003

Trumpai prisiminus šio pastato architektūrą nulėmusias menines paieškas, jos atsiremia į kokybišką tūrinę ekspresiją, kuri išlieka dinamiška tiek namo išorėje, tiek viduje. Galutinio tūrio išraiška kinta sulig kiekvienu pasisukimu ir praėjimu. Iliuzija kuriama kontrastu: iš vieno fasado pusės namas atrodo klasikinio silueto su šlaitiniu stogu, tačiau iš kitos – stogas „dingsta“. Dėl banguojančios jo formos, kinta ir vidinės erdvės, dėl kiekviena patalpa įgauna unikalų pavidalą.

Namo medžiagiškumas parinktas gana neutralus, tačiau grynas: betonas, klinkerio plytelės, kur reikia, papildyta baltais paviršiais. Bendrame įvaizdyje išryškinamas tūriškumas, o ne medžiagiškumas. Papildomas interjero erdves keičiantis elementas – besisukančios arkinės durys, kurios gali sukurti skirtingas perspektyvas ir erdvės perėjimų per namą supratimą.

„Iki tol tai buvo viena drąsesnių kūrybinių paieškų, – kalba architektūros studijos „YCL studio“ partneris, architektas A. Barzda, – kiekvienas darbas yra savotiškas eksperimentas.“

Prioritetai: komandinis darbas ir procesas, o ne viena „tobula“ idėja

„YCL studio“ sudaro trijų architektų-partnerių branduolys ir kiekvienas siekia auginti ir stiprinti komandos kūrybinį potencialą. Kaip ir visose studijose, kartais tai pavyksta, kartais – ne. Visus kūrėjus kartas nuo karto užklumpa „meninis blokas“. Tokiais atvejais architektai itin glaudžiai bendradarbiauja padėdami vienas kitam „išjudinti“ kūrybinį procesą, tad nebūtinai prie vieno projekto dirba išskirtinai tik vienas komandos narys. Architektai kūrybą supranta kaip išsilaisvinimą nuo to, kas yra suvokiama kaip namas, nes individualus namas ir yra tai, kas jį verčia būti individualiu, vieninteliu ir išskirtiniu.

Saulė šviečia kiekvieną dieną, nors kartais ją yra itin sunku pastebėti debesuotame danguje, tačiau ji ten yra. Kartais pasitaiko dienų, kai visiškai nesipiešia, nesigalvoja, bet svarbu judėti toliau, kad ir mažais žingsniais, kad ir labai lėtai.

aidas Barzda

Mokymasis praktikuojantis – raktas į sėkmę

Optimizmu, motyvacija ir noru kurti pasikaustę „YCL studio“ architektai yra pasiruošę pristatyti ir daugiau savo darbų pasauliui – ar tai būtų realizuota architektūra, ar eksperimentinė. Jiems svarbu pasisemti iš šios patirties energijos ir kūrybinės laisvės.

YCL studio 3
„YCL studio“ partneriai: Tomas Umbrasas, Aidas Barzda, Tautvydas Vileikis

Architektai atkreipia dėmesį į tai, kad šios profesijos kasdienybėje yra nagrinėjama labai daug skirtingų variantų kiekvienam atskiram projektui. Vieni būna konceptualesni, kiti galbūt „žemiškesni“. „Tai panašu į aukštąją madą – nebūtinai tokį rūbą nešiosi, bet pasirodymo metu pristatyti apdarai pabrėžia ir atneša tam tikras tendencijas, skatina atradimus, – kalba A. Barzda, – todėl ir mes, ieškodami išskirtinių sprendimų, mokomės ir atrandame. Šis procesas yra įdomus ir pačiam užsakovui, kuris stebi ir mokosi kartu, dažnai nustemba atradęs tai, ko visiškai nesitikėjo, tačiau džiaugiasi pastebėjęs.“

YCL studio NRH exterior 002

Architektūros tendencija – tvariau

Egzistuoja neginčijama tvaraus dizaino ir projektavimo būtinybė bei įvairios taisyklės, tačiau dažnokai kūrėjams tenka rinktis tarp tvaresnių, galbūt ne visada originalią idėją atspindinčių sprendimų ir kūrybiškos koncepcijos įgyvendinimo.

Sąvokai „tvarumas“ virtus viena šio meto tendencijų, „YCL studio“ architektai stengiasi siekti pusiausvyros ir formuoja savo požiūrį į tvarumą kūryboje. „Šiais laikais, renkantis naujausias technologijas, medžiagas, įvairius sprendimus, jau pasiekiame geresnius rezultatus statybose nei, pavyzdžiui, prieš 20 metų, o ir toliau tie sprendimai tobulėja. Todėl su kiekvienu tvariu dizainu lieka kūrybos dalis, kuri turi būti stipri tam, kad tas tvarus dizainas įgautų prasmę, taptų išskirtiniu ir chrestomatiniu bei reprezentuotų to meto kūrybinį kelią“, – kalba architektas.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video