Spalio mėnesį skaitytojų geriausiu išrinktas „Archbook“ projektas – LIDL prekybos centro architektūra. „313 architects“ komanda su užsakovu nutarė sukurti šiam parduotuvių tinklui nebūdingą išvaizdą. Kontekstualią architektūrą ir žmogui palankių erdvių kūrimą „313 architects“ studijos komanda laiko vienu iš prioritetų. O aplinkos ir architektūros amato suvokimas ateina per patirtį, bendradarbiavimą, jos tęstinumą iš vienų specialistų rankų į kitas.
Architektūra gimsta iš konteksto ir poreikių
Pakeisti tipinį LIDL parduotuvės vizualinį braižą „313 architects“ komandą paskatino jo vieta ir gamtos kontekstas. Pastatas pakeitė kelias buvusias sodybas, apsuptas spygliuočių miško, šalia Nemenčinės plento. Siekdami objektą kuo labiau įlieti į supančią aplinką, ilgąją konsolinę dalį padengė molio plokštėmis su giliais reljefais iš tamsios spalvos molio, o paviršių – permatoma glazūra, kuri suteikia įvairius atspalvius prie skirtingo apšvietimo.
LIDL architektūra išsiskyrė ne tik fasadais, bet ir sklypo plano sutvarkymas: prekybos pastatai turi būti patogūs tiek atvykstantiems pėsčiomis ar dviračiais, tiek automobiliais. Didžiausią įtaką projektui padarė sklype augantys medžiai. Pastato ir aikštelės vieta parinkta laisvoje nuo esamų medžių zonoje. Iš 93 sklype augusių saugotinų medžių pavyko išsaugoti net 88. Sklypo dalyje apželdintoje medžiais įrengtas nedidelis parkas su poilsio zona ir vaikų žaidimų aikštele. Tiek pastato fasadams tiek, sklypo sutvarkymo elementams parinktos natūralios medžiagos, kas leido šiems objektams paskęsti miško masyve.
Norbert Tukaj nuotr.
LIDL prekybos centras santykinai – nedidelis 2 tūkst. kv. m – statinys, darniai įsiliejęs į aplinką. Visgi, didelių statinių, tarp jų ir prekybinių objektų, kontekstualumas yra sudėtinga užduotis. „Tokie pastatai ne tik turėtų atitikti estetinius ir funkcionalius reikalavimus, bet ir harmoningai įsilieti į aplinkinę urbanistinę ar natūralią aplinką“, – sako „313 architects“ studijos vadovas Justinas Žalys. Architektas išskiria kelis esminius aspektus, siekiant sušvelninti užstatymo įtaką aplinkai:
- aplinką atitinkančio tūrio formavimo ir jo skaidymo principai
- tvarumo technologijų taikymas
- natūralių medžiagų naudojimas
„313 architects“: architektūros amato mokosi vieni iš kitų
Pasakodamas apie studijos įkūrimą, architektas J. Žalys atskleidžia sekęs šeimos pavyzdžiu ir architektūra susidomėjęs stebėdamas tėvo architekto Alfredo Žalio darbus. „Nuo pat pradžių teko dirbti prie įvairaus dydžio ir paskirties objektų. Manau, jog patirtis, kurią gauni dirbdamas, yra neįkainojama ir visada siūlau studijuojantiems kuo anksčiau pradėti dirbti architektų studijose. Įkurti „313 architects“ idėja kilo spontaniškai, pradėjome dviese su architektu Edvard Romanovski. Didėjant klientų ratui ir projektų apimčiai, po truputį auginome komandą“, – sako J. Žalys.
Studiją „313 architects“ sudaro yra 13 architektų, net 7 turi projektų vadovų atestatus, o per pastaruosius 10 metų vidinė rotacija išliko minimali. Įtakos tam turėjo glaudus ryšys ir vienas kito supratimas, paskatinęs vidinės atmosferos gerinimą bei sėkmingų projektų skaičių. Architektai dirba ir su techniniais specialistais, kuria ilgalaikes partnerystes su inžinieriais ir konstruktoriais, o glaudi bendradarbystė kuria darbo aplinkos tęstinumą. Justinas išskiria, kad tokiu būdu susipažindinama su kiekvieno galimybėmis, atsiranda vienas kito supratimas ir darbai vyksta sklandžiai. „313 architects“ skatina prisijungti ir jaunuosius specialistus. Architekto žodžiais – jie yra šios srities ateitis. Praktikos metu jauniesiems architektams atsiveria galimybės gilinti žinias atliekant technines užduotis, o kartu ir atsiskleisti kūrybinių konkursų metu.
„313 architects“ komandai teko prisiliesti prie įvairių tiek urbanistinių, tiek interjero projektų, tačiau pagrindinis studijos arkliukas – architektūros objektai, tarp jų komerciniai, visuomeniniai ir gyvenamieji pastatai. Šiuo metu studija dirba prie įvairiausių projektų, vyksta nemažai statybų, tarp jų – ir Vilniuje vystomi „P70“ administracinio ir daugiabučių kompleksas, „Sakai“ ir „Just-in“ daugiabučių kvartalai, o visai neseniai užbaigtas naujasis LIDL prekybos pastatas Dangeručio g., kuris išsiskiria šiam momentui architektūrai ypač aktualia tema – projekte panaudotos išskirtinai medinės konstrukcijos.
Justinas atskleidžia ir pasitaikančius iššūkius. Kai projektuojama jau užstatytuose sklypuose, tenka daug dirbti su vietos bendruomenėmis. Nors siūlomi atnaujinimai vietoje pasenusių pastatų atitinka vietai tinkamą mastelį ir kontekstualų užstatymo tipą bei architektūrą, vis dėlto tenka susidurti su aplinkinių gyventojų pasipriešinimu. „Žmonės įpratę prie esamos situacijos ir nenori pokyčių. Daugeliui atrodo, jog prieš namus stovintis autoservisas ar prekybos pastato ūkinis kiemas yra geriau, nei vietoje jo atsirasiantis naujas užstatymas“, – pasakoja architektas.
Daugiabučiai gyvenamieji namai Paco gatvėje, Vilniuje. SAKAI daugiabučių namų kvartalas Vilniuje. Vystytojas DARNU. „313 architects“ vizualizacijos
Architektūra – amatas, o konkursai – menininkų dirbtuvės
Didelio dėmesio „313 architects“ studijoje, o ir paties Justino praktikoje, sulaukia konkursiniai projektai. Neretas kūrėjas savo karjeroje gali susidurti su įkvėpimo iššūkiais, o konkursai skatina išeiti už normų ribų ir išlaisvinti kūrybiškumą. „Ten yra galimybė „pasileisti plakus“. Aišku visada turi vertinti sprendinių racionalumą ir ekonomiškumą. Labai skaudu, jog šiais laikais architekto darbe vis mažiau kūrybos. Griežtos normos, reglamentai ir kiti reikalavai visus projektus vis labiau bando įstatyti į rėmus. Architektai yra menininkai – amatininkai, o pastaruoju metu vis daugiau dar ir teisininkai, todėl tuos kūrybos likučius reikia brandinti ir vertinti“, – sako J. Žalys. Architektas išskiria, kad nemaža dalis jų įgyvendintų ir dabar statomų projektų buvo būtent laimėtų konkursų dėka.
Geriausi projektai pasižymi pusiausvyra tarp funkcionalumo ir „grandioziškumo“. „Subalansuota architektūra, kuri yra ir įspūdinga, ir praktiška, sukuria išliekamąją vertę, tarnauja bendruomenei ir yra lengvai naudojama“, – sako J. Žalys.
UNA prekybos centras Vilniuje. „313 architects“ vizualizacija
Architektūros amato ateitis
Vienas pagrindinių architektūros prioritetų visuomet buvo žmogus. Į jį orientuota architektūra, kuri kuria sveikas, patogias, estetiškai malonias ir įtraukias erdves. Architekto vaidmuo socialiniame ir psichologiniame kontekste yra itin svarbus, nes architektūra formuoja aplinką, kurioje gyvename, dirbame ir ilsimės. Ši aplinka veikia mūsų emocijas, bendravimą, savijautą, taip pat gali skatinti tam tikras socialines normas ir elgseną. Architektai yra ne tik statinių kūrėjai – jų darbas formuoja žmonių gyvenimo būdą, emocijas, socialinius ryšius ir tapatybę.
Šiuolaikinė architektūra taip pat vis labiau pabrėžia tvarumą, ekologiškumą ir pastatų poveikį aplinkai. „Architektūroje tvarus dizainas – tai energiškai efektyvūs pastatai, naudojantys saulės energiją, kuriuose optimaliai veikia šildymas ir vėsinimas, kurių tvarus fasadas, o stogą dengia žaliosios dangos. Sąvoka „tvarus dizainas“ taip pat apima sąmoningumą apie socialinius aspektus, t. y., projektuojamos erdvės ar pastatai turi būti prieinami, patogūs ir atitikti įvairių žmonių poreikius. Savo projektuose siekiame kurti erdves ir produktus, kurie prisideda prie bendruomenės gerovės, sveikatos ir patogumo“, – sako architektas.
P70 daugiabučių namų ir administracinio pastato kvartalas Vilniuje. Vystytojas PRODO. SHED Coliving pastatas Vilniuje. „313 architects“ vizualizacijos
Visgi šis amatas nestovi vietoje ir sparčiai keičiasi, kas bus ateityje? Justino manymu, taip, kaip per pastaruosius 20 metų architektų ir inžinierių darbą pakeitė kompiuterinės programos, taip per artimiausius 20 metų labiausiai darbo pobūdį pakeis dirbtinis intelektas: „Architektai bus labiau strateginiai planuotojai, prižiūrintys dizaino procesus ir daugiau dėmesio skirs koncepcijai, kūrybinei vizijai bei priims sprendimus. DI atliks daugiau skaičiavimo, analizės ir modeliavimo užduočių, tad architektas turės daugiau laiko gilintis į esminius kūrybinius aspektus.“
Autobusų stotis ir prekybos pastatas Trakuose. „313 architects“ vizualizacija
JUST-IN daugiabučių kvartalas Vilniuje. Vystytojas REALCO. „313 architects“ vizualizacija