Apšvietimo scenarijai biuruose

Apšvietimo scenarijai biuruose

raugyklos g 21 n tukaj nuotr 1
Biuru „DO ARCHITECTS“ komanda pavertė seną industrinį pastatą. Norbert Tukaj nuotr.

Apšvietimas – biuro ir aplinkos gyvybei

Šviesa neabejotinai viena pagrindinių erdvę veikiančių dedamųjų – tiek interjero, tiek viešosiose erdvėse, teigia architektų biuro „DO ARCHITECTS“ direktorė Sabina Daugėlienė. Architektų studijos vieta Raugyklos gatvėje iš dalies ir pasirinkta dėl to, kad „DO ARCHITECS“ norėjosi gatvėje įjungti šviesą.

Rengdami seno čia stovėjusio pastato konversijos projektą, architektai vylėsi gatvei suteikti postūmį keistis, siekė, kad pastatas taptų pokyčių nešėju, būtų atviras. Tad ir patys įsikėlė čia, kad sutemus tamsioje ir tylioje gatvėje galėtų pernakt palikti jaukią vakarinę šviesą.

Plačios vitrinos į gatvę ir kiemą, skaidraus stiklo durys tarp patalpų – šiuo sprendimu siekta sukurti kuo šviesesnę ir skaidresnę erdvę dieną, taip pat vizualiai sujungti dvi skirtingas palei ilgąją pastato kraštinę išdėstytas biuro erdves: išilgai gatvės išsidėsčiusią viešąją erdvę-galeriją su lanksčiomis darbo ir poilsio erdvėmis, virtuve-baru, sauna bei susitikimų kambariais ir palei kiemo terasą besidriekiančią tylesnę darbo zoną.

Vakarais abiejose iš jų šviesa užtikrinama tolygiai išdėsčius taškinius lubinius šviestuvus. Juodi lakoniško korpuso šviestuvai su virštinkiniu tekstilinių kabelių išdėstymu sykiu kontrastuoja su nedengtomis lubomis – eksponuojama savotiška istorija – autentiška senojo pastato perdanga.

Kaip antrasis apšvietimo sluoksnis, kai norisi jaukesnio, ne tokio ryškaus apšvietimo, viešojoje biuro dalyje tarnauja išdėstyti toršerai, prožektoriais apšviestos projektų bukletų sienelės, akcentinis baro bei priepirčio šviestuvai, subtiliai perimetru apšviesta sauna. Darbo zonoje papildomai šviesai susikurti naudojami staliniai šviestuvai. Toks šviesos sluoksniavimas čia pasirinktas sąmoningai: tamsa ir ryški tiesioginė šviesa kartais vargina ir nekuria malonios atmosferos, tad turint skirtingus šviesos šaltinius paprasčiau susikuriama norima atmosfera. Kad ir dabar, jau gana tamsiais rudens pavakariais, ne tik dėl čia esančių žmonių, bet ir dėl išsklaidyto apšvietimo „DO ARCHITECTS“ biure dažnai galima pasijusti labiau kaip draugų svetainėje ar jaukiame bistro.

Apšvietimo intensyvumą „WIX“ biure galima reguliuoti. Dariaus Petrulaičio nuotr.
Apšvietimo intensyvumą „WIX“ biure galima reguliuoti. Dariaus Petrulaičio nuotr.

Apšvietimas – jaukiai aplinkai

Sostinės senamiestyje, Rūdninkų gatvėje, esančio „WIX“ biuro interjerą projektavo architektai Dmitrijus Kudinas, Laura Malcaitė, Rūta Kazėnaitė ir Luka Galinytė.

Biure jaukią aplinką kuria darbo vietų apšvietimas. „Projektavome ne pirmą šios įmonės biurą, todėl jau žinojome, kaip darbuotojai naudojasi apšvietimu. Jo intensyvumą biure galima reguliuoti. Viena vertus, apšvietimas turi atitikti normas, t. y. būti ganėtinai ryškus, kita vertus, dalis žmonių to nemėgsta. Pavyzdžiui, dirbant kompiuteriu nereikia labai intensyviai apšviesto stalviršio, todėl šviestuvai gali būti prislopinti, galima naudoti skirtingus šviesos šaltinius, ne tik pagrindinius šviestuvus“, – pasakojo D. Kudinas.

Biurai, architekto teigimu, kuo toliau, tuo labiau primena namų erdvę – žmonės nori namų jaukumo. Kita vertus, kiekvienas žmogus tai įsivaizduoja savaip. „Kai kam pakanka, kad, paspaudus vieną mygtuką, patalpoje taptų šviesu. Kitus toks apšvietimas slegia. Norisi ne tokio ryškaus, jaukesnės atmosferos. Biure, kuriame įrengtos darbo vietos 56 žmonėms, jauni specialistai įsikūrė bendrose erdvėse, todėl gana sudėtinga įrengti apšvietimą, kuris tiktų visiems“, – iššūkius vardijo architektas.

„Smart Cars“ biure įrengti akcentiniai sieniniai, kryptiniai ir įdomius šviesos efektus kuriantys kabantys šviestuvai. Leono Garbačauko nuotr.
„Smart Cars“ biure įrengti akcentiniai sieniniai, kryptiniai ir įdomius šviesos efektus kuriantys kabantys šviestuvai. Leono Garbačauko nuotr.

Biure – kaip namie

Biure „Smart cars“, anot interjero projektuotojos Vaidos Atkočaitytės, priešingai, nei įprasta standartiniuose biuruose, gausu skirtingo apšvietimo scenarijų. Suprojektuoti namų jaukumą sustiprinantys akcentiniai, sieniniai, kryptiniai ir įdomius šviesos efektus kuriantys kabantys šviestuvai, taip pat biurui būtinas darbo vietų apšvietimas. Visi šviestuvai biure yra kokybiški ir tausojantys energiją pasitelkiant LED technologiją.

Biure daug kryptinių šviestuvų, kurie naudojami ne tik akcentams apšviesti, kaip yra įprasta, bet ir apšviečia baltas lubas, tai patalpai suteikia bendros išsklaidytos šviesos. Baltos briaunotos lubos puikiai atspindi šviesą ir ją išsklaido patalpoje. Todėl, padedant šiems kryptiniams šviestuvams, pakeitus šviestuvų apšvietimo kryptis, galima patalpoje turėti visiškai skirtingas nuotaikas ir funkcijas. Su tais pačiais šviestuvais galima sukurti skirtingus scenarijus: nuo dramatiškų šešėlių žaismo ant grindų ar sienų iki ramaus atspindėto bendro apšvietimo patalpoje, svarbu žinoti projektuojamos šviesos tikslą, kokia užduotis jai keliama interjere.

Virtuvės ir poilsio zonoje funkcinis darbastalio apšvietimas derinamas su papildomu jaukumo ir poilsio nuotaikos apšvietimu. Aiškias šviesos kryptis ant sienos piešiantys šviestuvai derinami su subtilius šviesos atspindžius kuriančiais kabančiais stiklo šviestuvais, kurie poilsio zonoje suteikia natūralius gamtos reiškinius primenančius efektus, lyg pro vandenį šviestų saulės spinduliai.

Šiame biure nepamiršti ir įprasti, darbo vietoms apšviesti skirti šviestuvai. Kiekvienoje darbo vietoje stovi inovatyvūs, itin kokybiški, energiją tausojantys šviesos diodų staliniai šviestuvai. Kiekvienas darbuotojas gali individualiai reguliuotis savo darbo vietos apšvietimą, minimaliai keisdamas šalia esančių kolegų darbo vietų apšvietimą. Darbuotojai gali reguliuotis ne tik šviesos srauto intensyvumą, bet ir spalvinę šviesos temperatūrą nuo šaltos iki šiltos. Jeigu darbuotojas neturi išskirtinių pageidavimų savo darbo stalo apšvietimui, šviestuve integruotas jutiklis pats prisitaiko prie aplinkos ir atitinkamai reguliuoja šviesos srautą.

[su_note note_color=”#FFFFff” radius=”0″]

JUNG apšvietimo ir užtamsinimo įrangos valdymo sistema

jung lmb timer komfort

Geriausiai jaučiamės ir esame darbingiausi prie natūralios šviesos, todėl, ilgėjant vakarams ir tamsėjant rytams, ilgiau išlikti aktyviems padės tinkamas darbo aplinkos apšvietimas.

Naujoji apšvietimo ir užtamsinimo įrangos valdymo sistema JUNG suteikia galimybę maksimaliai kontroliuoti ne tik dirbtinę, bet ir natūralią šviesą. Automatiškai reguliuojamas apšvietimas ir žaliuzės reaguoja į dienos šviesos pokytį už lango ir natūralią šviesą patalpoje papildo dirbtinio apšvietimo doze, kuri tolygiai stiprėja sulig iš lauko užslenkančia tamsa. Dirbtinis apšvietimas 100 proc. įsijungia tik visiškai pranykus natūraliai šviesai, o tai leidžia sutaupyti ir jaustis komfortiškai.

Taip pat galimi skirtingi apšvietimo scenarijai pagal patalpų užimtumą, dienotvarkę. Pavyzdžiui, per patį darbymetį šviesa būna kiek ryškesnė ir šaltesnė, kad žmogus būtų produktyvesnis, o per poilsio pertraukėlę apšvietimas tampa jaukesnis, švelnesnis tam, kad būtų galima greičiau atsipalaiduoti.

JUNG apšvietimo ir užtamsinimo įrangos valdymo sistema gali būti nesunkiai išplečiama ir papildoma naujais moduliais pagal pasikeitusių šeimininkų arba nuomininkų poreikius – nuo paprasto įjungimo iki energiją taupančių priemonių, šviesos intensyvumo ir spalvos temperatūros reguliavimo.

jung logo

Tiekėjas: „JUNG Vilnius“
Produktas: universalus žaliuzių valdymo jungtukas
Plačiauwww.jung.lt

[/su_note] [su_note note_color=”#FFFFff” radius=”0″]

Apšvietimo sprendimai žmogui

gaudre penta

„Technopolio“ biurų mieste įsikūrusiame verslo centre „Penta“ įdiegti šviesos diodų (LED) šviestuvai ir apšvietimo valdymo sistema leidžia sutaupyti apie 70 proc. elektros energijos, palyginti su įprastomis liuminescencinėmis apšvietimo sistemomis.

Į darbo vietas apšviečiančius šviestuvus integruoti šviesos ir būvio jutikliai. Pažangūs davikliai reguliuoja apšvietimo lygį, atsižvelgiant tiek į darbuotojo buvimą patalpoje, tiek į natūralios šviesos lygį. Saulėtą dieną šviestuvai automatiškai pritemsta, o sutemus jų šviesos intensyvumas didėja. Šviestuvai savaime įsijungia darbuotojams atėjus į darbo vietą, o jiems išėjus automatiškai mažina šviesos lygį (mažėja ir suvartojimo galia), o po maždaug 30 min. išsijungia.

Užsibūti biure mėgstantiems darbuotojams suformuotos šviesos valdymo komforto zonos. Kol biure dirbs nors vienas žmogus, bus palaikomas budėjimo šviesos lygis. Biure šviesos jungtukų nėra, tačiau kiekvienas darbuotojas turi galimybę pakoreguoti savo darbo vietos apšvietimo lygį iš savo kompiuterio.

gaudre logo

Tiekėjas: bendrovė „Gaudrė“
Produktas: pakabinamasis šviestuvas LINEA LED
Plačiauwww.gaudre.lt

[/su_note] [su_note note_color=”#FFFFff” radius=”0″]

Prioritetas ne šviestuvui, bet apšvietimui

sunamus vaero

Šviesos ir technologijų namai „Sunamus“ siūlo šiuolaikišką sprendimą biurams – į žmogų orientuotą apšvietimą, kuris palaiko natūralų žmogaus bioritmą ir maksimalų komfortą, skatina kūrybiškumą. Šviestuvas „Vaero“ atkreipia dėmesį tik tuomet, kai yra įjungtas. Nesudėtingo dizaino – be rėmelių, skaidrus – šviestuvas yra tinkamas sprendimas biurų patalpoms: darbo zonoms ir poilsio erdvėms. Kabinamasis šviestuvas „Vaero“ išsiskiria technologija „Side-Lit“, t. y. šviesos srautas tolygiai pasklinda nuo centro iki krašto.

sviesos tech logo

Tiekėjas: „Sunamus“ salonas „Šviesos Technologijos“
Produktas: šviestuvas „Vaero“
Plačiauwww.sunamus.lt

[/su_note]

Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt“ (Statyba. Architektūra) | 2018 lapkritis.

Temos: „Do architects“, Apšvietimas, Apšvietimo dizainas, Apšvietimo sistemos, Dirbtinis apšvietimas, Natūralus apšvietimas

1 komentaras. Leave new

  • Labai gražiai ir praktiškai įrengta.. Įdomu būtų sužinoti kas kiekvienom šiom patalpom projektavo ir įrengė taip subtiliai apšvietimą?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai