Pasaulyje kasdien „prikepama“ vis daugiau pastatų, ar tai būtų išdidžios bažnyčios, dangoraižiai ar paprasčiausi vienkiemio nameliai. Kaip ir visi kūrėjai, taip ir architektai savo darbais siekia palikti žymę pasaulyje, bet ne kiekvienas gauna galimybę suprojektuoti didelės svarbos objektą. Dar rečiau pasitaiko, kad tas objektas paliktų tik teigiamą įspūdį, o apie jį dar kalbėtų dešimtmečius ar net šimtmečius. Pagal „Roofing Megastore“ įmonės atlikto tyrimo rezultatus, kurio metu buvo matematiškai išanalizuoti 100-as žinomiausių statinių, buvo išrinkti 10 gražiausių pasaulio pastatų. Nesvarbu, ar žmogus yra architektūros ekspertas ar ne, kiekvienas turi savo nuomonę pastatų grožio tema. Tačiau remiantis rezultatais, akivaizdu, kad tradicinė, klasikinė architektūra yra kur kas patrauklesnė žmogaus akiai nei modernūs dizainai.
10. Noišvanšteino pilis (Vokietija)
Bavarijos regione ant senos pilies griuvėsių pastatytos naujosios pilies pirmuosius eskizus 1868 metais paruošė Miuncheno dvaro teatro dekoracijų dailininkas Christianas Jankas. Vėliau jo darbus į architektūrinius brėžinius perkėlė Eduardas Riedelis. Karalius Liudvikas II, kaip projekto užsakovas, buvo įkvėptas kompozitoriaus Richardo Wagnerio operos ir įsivaizdavo idealią viduramžių pilį. Todėl galutinis rezultatas – gotikos, romaninio ir bizantinio stilių mišinys.
9. „Šokantis“ namas Prahoje (Čekija)
Karo metų stipriai suniokotą sklypą su laiku nuspręsta atstatyti, o ilgą laiką šios galimybės laukęs vietinis architektas Vlado Milunicas kartu su žymiu dekonstruktyvizmo stiliaus atstovu Franku Gehry suprojektavo 1996 m. pastatytą „šokantį“ pastatą. Koncepcija atsispindėjo dviejuose objekto tūriuose: vienas statiškas, o kitas dinamiškas – opozicijos ir pokyčio įvaizdis, atsižvelgiantis ir į istorinį kontekstą – komunistinės Čekoslovakijos perėjimas prie demokratijos.
8. Tadž Mahalis (Indija)
Vienas iš 7-ių šiuolaikinių pasaulio stebuklų Tadž Mahalis yra pastatų ir įvairių sodų kompleksas, pastatytas dar 1653 m. Dedikuotas princo žmonai, objektas simbolizuoja didybę ir tobulumą. Tobulos simetrijos planas ir fasadai, o žymiausioje pastato nuotraukoje matomas princo žmonos mauzoliejus.
7. Santa Maria del Fiore – Florencijos katedra (Italija)
1296 m. pradėtos gotikinio stiliaus katedros statybos sustojo po architekto Arnolfo di Cambio mirties beveik pusšimčiui metų. Vėliau darbus perėmė kūrėjai Giotto kartu su Andrea Pisano, o pagrindinės navos statybas pavyko pabaigti tik 1380 m. Dėl sprendimo atsisakyti viduramžių gotikos, kupolo statybos užtruko dar 56 metus, o inžinerinį sprendimą tam atrado Filippo Brunelleschis. Ši katedra ir jo ypatingas kupolas tapo tikru Italijos renesanso simboliu.
6. „Casa Mila“ (Ispanija)
Organiškos ir banguojančios Antonio Gaudi architektūros formos yra žinomos visame pasaulyje. Jos stipriai prisidėjo prie ispaniško „Modernista“ judėjimo ir modernizmo architektūros visumos. „Casa Mila“ yra vienas paskutinių architekto darbų, prieš jam skiriant visą likusį laiką vis dar neužbaigtam „Sagrada de Familia“ projektui. 1912 m. pastatytas namas buvo kontroversiškas ir įspūdingas to meto architektūrai, vienas ypatumų – architektūrinis ir inžinerinis atskyrimas, kadangi pagrindinis namo fasadas nėra laikančioji konstrukcija ir tarnauja tik kaip dekoratyvi architektūros ekspresija.
5. Vasilijaus Palaimintojo soboras (Rusija)
Dabar muziejus, o XVI a. vid. pastatyta kaip soboras pastatas išsiskiria unikaliais, anuos laikus lenkiančiais sprendiniais. Jame galima pastebėti tradicinę rusų medinę ir akmens statybą, taip pat užuominas į gotiką, klasiką, rytų Azijos architektūrą ar net modernųjį Art-Nouveau. Išskirtinį 9 kupolų statinį norėjo sugriauti kelis kartus, bet jį pavyko išsaugoti iki šių dienų.
4. Osakos pilis (Japonija)
Pagrindinis pilies bokštas, kaip apsauginis statinys, buvo pastatytas ant stataus dviejų akmeninių sienų skardžio 1597 m. Iš išorės matomas 5 aukštų bokšto pastatas, o viduje dar atsiranda papildomi 3 aukštai. Architektūra yra išskirtinai tradicinė Japonijos kultūrai, o XVI a. būdinga stogo apdaila buvo papildyta beveik 100 kg gryno aukso. Pilies teritorija yra išsiplėtusi per 6 ha žemės, kurioje kartu buvo pastatyta dar 13 vertingų architektūros objektų.
3. Vestminsterio abatija (JK)
Ankstyvosios Anglijos gotikos pavyzdys, kurio pirmosios statybos prasidėjo dar 1066 m., bet dabartinį įvaizdį pradėta kurti tik 1245 m. Nors per amžius šis pastatas buvo papildytas įvairiais architektūriniais elementais, apgalvotos ir sudėtingos detalės, įmantri apdaila tikrai atspindi nepriekaištingą viduramžių architektūrą.
2. „Marina Bay Sands“ (Singapūras)
Šiuolaikinis, išskirtinis ir universalus – taip galėtume apibūdinti 2011 m. pastatytą viešbučio pastatą. Trijų nedideliu kampu išlenktų dangoraižių tūriai, ant kurių 200 metrų aukštyje yra įrengta stogo aikštelė su poilsio erdvėmis. Pastate taip pat yra „SkyPark“ apžvalgos aikštelė, žymusis „begalybės“ baseinas, meno ir mokslo muziejus. Architektas Moshe Safdie bendradarbiavo kartu su tarptautiniais menininkais, kurių kūriniai papildė pastato įvaizdį.
1. Šv. Pauliaus katedra (JK)
Nors originali Šv. Pauliaus bažnyčia toje vietoje stovėjo dar prieš daugiau nei 1400 metų, dabartinis katedros įvaizdis buvo suformuotas XVIII a. po Didžiojo Londono gaisro, sudegus prieš tai buvusiai gotikinei bažnyčiai. Katedros kupolas vis dar laikomas viena aukščiausių struktūrų pasaulyje. Ambicingiausias sero Christopherio Wreno darbas, baroko stiliaus katedra, šiuo metu laikoma gražiausiu pastatu pasaulyje.